Audio

Publikováno 21. března 2017 | Pavel Víšek

0

Štiky v kapřím rybníku

Známá americká značka představila dvojici supraaurálních sluchátek s mušlemi na uši, která překvapí mimořádně výhodným poměrem užitné hodnoty k ceně. Jde o jednoduchý headset T450 a bezdrátový model T450BT.

Jak jsme zmínili v zatím posledním testu supraaurálních sluchátek do osmi tisíc korun (S&V 10/16), podle agentury GfK Czech byla v první polovině roku 2016 průměrná cena sluchátek s mikrofonem a ovladačem na kabelu 830 Kč, u bezdrátových sluchátek s Bluetooth 1 990 Kč, ale tyto výsledky vytvářejí dražší modely zavedených značek společně s levnější OEM produkcí (obvykle z Číny), vznikající na objednávku firem, jež se věnují jen obchodu. Když se podíváme na cenovky, je zřejmé, že společnost z kalifornského North ridge, která patří do skupiny Harman International, vypustila do kapřího rybníku nejdostupnějších sluchátek dvě štiky. S ohledem na cenu ovšem mezi materiály převažuje plast, který zároveň přispívá k nižší hmotnosti sluchátek. Oba modely lze vybírat ze tří provedení v černé, bílé nebo petrolejově modré.

Skládačky na několik způsobů
U obou sluchátek se nejprve zaměříme na společné znaky. Hlavový most tvoří široký pásek z tvarované oceli v plastovém pouzdře, které je na vnitřní straně v kontaktu s temenem ztenčené a sluchátka tak na hlavě lépe sedí; na obou stranách přechází ve výškově polohovatelné posuvky, zakončené sklopnými kloubovými mechanismy (na jejich vnitřní straně rozlišují reliéfně provedená písmena L a R levý a pravý kanál) s vidlicemi. Ty je možné pootočit až o 90°, takže sluchátka lze složit do kompaktnějšího tvaru na několik způsobů, ale transportní pouzdro už ve výbavě, zredukované pouze na to nejnutnější, chybí. Dvoubodově uchycené kruhové mušle jsou osazeny širokopásmovými dynamickými měniči (ø 32 mm), jež chrání před mechanickým poškozením a nečistotami „sendvič“ perforovaného plastu a průzvučné tkaniny. Přítlak hlavového mostu je sice poněkud silnější, ale neunavuje ani po delším poslechu díky poměrně velké ploše, na které se s boltci stýkají měkké náušníky, čalouněné tenkou, dobře prodyšnou polyuretanovou kůží. Prostor mezi měniči a ušními bubínky je tak velmi dobře uzavřený, což přispívá ke kvalitní reprodukci basů. U jednoduššího modelu T450 jsou žíly kabelu typu Y o délce 1,2 m instalovány napevno na dolní hraně každé mušle; s plochým průřezem se nezamotává a končí zaobleným 3,5mm jackem s pozlacenými kontakty, který je odolnější vůči zlomení v místě průchodky. Na pravé žíle najdeme mírně pod úrovní brady univerzální jednotlačítkový ovladač s mikrofonem, s nímž se ze sluchátek stává jednoduchý, ale plnohodnotný headset.

Kvalitní zvuk spojuje
Sluchátka T450BT nabízejí v příslušenství jen půlmetrový dobíjecí USB kabel, který se připojuje do portu micro USB na horní hraně pravé mušle. Vestavěná lithium-polymerová baterie (3,7 V/170 mA) vydrží na jedno nabití až jedenáct hodin poslechu hudby nebo telefonování – nabití na plnou kapacitu zabere přibližně tři hodiny. Veškeré ovládací prvky najdeme v dolní části pravé mušle: mikrofon, vypínač, kterým při krátkém stisku aktivujeme párování, a tři ovládací tlačítka pro příjem hovorů a přehrávání hudby. Je tu též dvoubarevná LED dioda, která svítí bíle při dobíjení baterie a po zvukově avizovaném zapnutí, při párování na platformě Bluetooth modře bliká a po spárování svítí modře nepřerušovaně. Bluetooth v mladší verzi 4.0 má menší energetické nároky, což pozitivně ovlivňuje zmiňovanou výdrž baterie a sluchátka podporují veškeré potřebné profily (A2DP, AVRCP, HFP a HSP). Vzhledem k sympatické ceně obou sluchátek, jež se navzájem svým zvukovým projevem liší jen nevýznamně, potěší vyvážený, čistý a prokreslený zvuk s velmi dobře definovaným basovým základem i detailně prokreslené pásmo středních kmitočtů. Rezervy mají T450 a T450BT jen ve větší transparentnosti výšek, ale to je více typický znak sluchátek v nižší cenové kategorii nežli nedostatek. Etiketu Výhodný nákup si proto jednoznačně zaslouží oba modely.

JBL T450: 890 Kč
JBL T450BT: 1 390 Kč
Rivalové: Sony MDR-ZX310AP (829 Kč); Sony MDR-ZX220BT (2 169 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑
 • Aktuální číslo

  Aktuální číslo

  • Test: Přehrávače 4K Ultra HD Blu-ray
  • Test: Dvou(apůl)pásmové podlahové reprosoustavy do 35 000 Kč
  • HIGH FIDELITY
  • Profily


  UPOZORNĚNÍ PRO PŘEDPLATITELE STEREA & VIDEA:

  Od čísla 8/2018 převzala distribuci našeho časopisu pro předplatitele v České republice společnost Send předplatné, Ve Žlíbku 77/1800, 193 00 Praha 9 – Horní Počernice, web  www.send.cz. Pro vás, předplatitele,  se tím kromě změny kontaktního místa nic jiného nemění. Časopis budete nadále dostávat poštou jako dosud.

  Logo a název STEREO & VIDEO jsou chráněny ochrannou známkou zapsanou Úřadem průmyslového vlastnictví pod ev. č. 359725.

 • Aktuální články

 • Rubriky

 • Užitečné odkazy

 • Heureka.cz

 • S&V je členem mezinárodní organizace EISA

  Co je EISA?

  The European Imaging and Sound Association, která v roce 2012 oslavila třicetileté výročí založení, je sdružení 50 šéfredaktorů specializovaných časopisů z 19 zemí Evropy. EISA každoročně volí nejlepší výrobky, EISA Awards, v oborech Video, Audio, Domácí kino, Mobilní přístroje, Foto a Elektronika do automobilu. Stereo & Video unikátně zastupuje Českou republiku v porotách prvních čtyř kategorií. Plnohodnotným členem EISA se náš časopis stal již v srpnu 1994.