Audio

Publikováno 28. července 2017 | Redakce

0

Canton: Výroční highend (skoro) za hubičku

Víte, že firma Canton je třetí největší evropský výrobce reprosoustav? Mimo Německo má pobočku u nás a v USA. Letos slaví 45. narozeniny. Zatímco většina výrobců reprosoustav má ve zvyku si k významnějším narozeninám nadělit nějaký ten superbox, kde technologickým novinkám a náročnému vývoji odpovídá i cena, Canton nadělil zákazníkům reprosoustavu s hi-tech měniči za velice příznivou cenu. Třípásmová soustava, příznačně pojmenovaná A45, vychází z modelu Reference 7K (ten však stojí o 75 % více) a má stejný počet i velikost reproduktorů, včetně trojice 18cm basáků. Keramické membrány středo- a vysokopásmových měničů jsou výdobytek, kterým se pyšní pouze drahé boxy, a což teprve membrána basového reproduktoru z tohoto materiálu: To už je vyloženě doménou highendových soustav s hodně vysokou cenovkou. U audiofilů má toto řešení výbornou pověst: membrány jsou extrémně lehké a přitom ultra tvrdé, umějí mnohonásobně snížit zkreslení reproduktoru. Vyrobit je s větším průměrem dokáže jen několik málo firem. Vznikají elektrolýzou aplikovanou na hliníkovou membránu, Canton používá wolfram. Hluboké tóny pomáhá vyzařovat neviditelný bassreflex ústící směrem k podlaze. Nejnižší frekvence A45 nechybí, v zahraničním testu naměřili 31 Hz /−6 dB, což je vzhledem k velikosti bedýnky 33 × 107 × 43 cm skvělé. Důležitější je ale přesná, nezkreslená reprodukce, nekomprimuje ani při vyšší hlasitosti, také zde se chová A45 příkladně. Oproti modelu Reference 7K má jednodušší tvar skříně a chybí speciální podložka, usměrňující akustickou energii z bassreflexu, přesto zůstala reprodukce na velmi vysoké úrovni. O tom, že jde o soustavu s mimořádně výhodným poměrem kvalita/ cena, svědčí porovnání s konkurencí: rovnocenní soupeři stojí nejméně o tisíc eur více. Canton prodává výroční A45 výhradně přes vlastní e-shop, částka 3 000 eur (78 280 Kč) za pár sice není zrovna lidová, ale dosud nebyla příležitost získat highendovou soustavu za tak málo. Více informací najdete na www.canton.de.

-MS-


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑
 • Aktuální číslo

  Aktuální číslo

  • Seriál:Denon Store
  • Test: Letošní řada televizorů Samsung
  • Téma: EISA 2018–2019, vyhlášení výrobků z oboru audio, video, Hi-Fi a mobilní elektronika
  • HIGH FIDELITY
  • Profily


  UPOZORNĚNÍ PRO PŘEDPLATITELE STEREA & VIDEA:

  Od čísla 8/2018 převzala distribuci našeho časopisu pro předplatitele v České republice společnost Send předplatné, Ve Žlíbku 77/1800, 193 00 Praha 9 – Horní Počernice, web  www.send.cz. Pro vás, předplatitele,  se tím kromě změny kontaktního místa nic jiného nemění. Časopis budete nadále dostávat poštou jako dosud.

  Logo a název STEREO & VIDEO jsou chráněny ochrannou známkou zapsanou Úřadem průmyslového vlastnictví pod ev. č. 359725.

 • Aktuální články

 • Rubriky

 • Užitečné odkazy

 • Heureka.cz

 • S&V je členem mezinárodní organizace EISA

  Co je EISA?

  The European Imaging and Sound Association, která v roce 2012 oslavila třicetileté výročí založení, je sdružení 50 šéfredaktorů specializovaných časopisů z 19 zemí Evropy. EISA každoročně volí nejlepší výrobky, EISA Awards, v oborech Video, Audio, Domácí kino, Mobilní přístroje, Foto a Elektronika do automobilu. Stereo & Video unikátně zastupuje Českou republiku v porotách prvních čtyř kategorií. Plnohodnotným členem EISA se náš časopis stal již v srpnu 1996.