Multimédia

Publikováno 25. srpna 2017 | Redakce

0

Bude JPEG nahrazen HEIFem?

Na tuto otázku odpověď zatím neznáme, ale existuje hned několik důvodů, pro které má smysl ji vůbec položit. Bavíme se samozřejmě o formátech pro ukládání fotografií, které mají zaručit co nejkvalitnější kompresi, aby soubor nezabral příliš mnoho prostoru v paměti a přitom poskytl vysoce kvalitní obraz. JPEG (z dílny Joint Photographic Experts Group) je dnes pro fotografii tím, čím je MP3 pro hudbu, možná ještě více: jde dlouhá léta o patrně nejpopulárnější formát (užíváme jej už čtvrt století). Ale také není ideální a už nějaký čas se vývojáři snaží přijít s něčím novým, ještě výkonnějším. Sem tam se proto vynoří konkurent (např. inovativní JPEG2000 či HD Photo od Microsoftu), nadějnější pokusy pak stály na moderním formátu HEVC vhodném pro přehrání videa špičkové kvality a ultravysokého rozlišení (takový byl např. BPG: Better Portable Graphics s až poloviční efektivitou komprese). S neotřesitelným postavením JPEG však zatím nehnuly. Nyní se ale vynořil HEIF (High Efficiency Image Format) vyvinutý společností MPEG, který podobně jako BPG stojí na HEVC: v podstatě snímek ukládá jako jeden videorámeček. Videoformát HEVC (H.265) nabízí vysoce účinnou kompresi, co je ale důležitější, stane se oficiální součástí applovského systému (podle typu zařízení iOS 11, tvOS 11 či macOS High Sierra) a bezprostředně tak konkuruje googlovskému VP9. A od HEVC se odvíjí i chystaný fotografický formát HEIF. To, že se vyskytl mezi mnoha dalšími, samo o sobě ještě nic neznamená, ak tuálně je přístrojů a aplikací, jež s ním spolupracují, méně než šafránu, avšak skutečnost, že se stane součástí applovského systému, tedy také iPhonů a iPadů, mu dává ten správný vítr do plachet, díky kterému se možná výrobci a vývojáři začnou brzy snažit „být kompatibilní“ s Applem – a také stejně efektivní. Buď jako mezičlánek vzniknou konkurenční proprietární formáty a nastane éra aplikací pro převod z jednoho typu souboru do druhého, nebo se rovnou ustálí tento nebo jiný formát jako nový univerzální standard: O tom rozhodnou mimo jiné i reakce Googlu či Microsoftu, ale také třeba Facebooku a dalších velkých hráčů na poli sdílení fota a videa. V každém případě to signalizuje nástup nové kapitoly v ukládání fotografií, na jejímž konci, po mnoha letech, bychom se mohli také dožít toho, že budeme mít problém prohlédnout si mraky fotografií, jež jsme si zálohovali ve starém dobrém „džejpegu“.


O autorovi



Napsat komentář

Zpět nahoru ↑
 • Aktuální číslo

  Aktuální číslo

  • Seriál:Denon Store
  • Test: Letošní řada televizorů Samsung
  • Téma: EISA 2018–2019, vyhlášení výrobků z oboru audio, video, Hi-Fi a mobilní elektronika
  • HIGH FIDELITY
  • Profily


  UPOZORNĚNÍ PRO PŘEDPLATITELE STEREA & VIDEA:

  Od čísla 8/2018 převzala distribuci našeho časopisu pro předplatitele v České republice společnost Send předplatné, Ve Žlíbku 77/1800, 193 00 Praha 9 – Horní Počernice, web  www.send.cz. Pro vás, předplatitele,  se tím kromě změny kontaktního místa nic jiného nemění. Časopis budete nadále dostávat poštou jako dosud.

  Logo a název STEREO & VIDEO jsou chráněny ochrannou známkou zapsanou Úřadem průmyslového vlastnictví pod ev. č. 359725.

 • Aktuální články

 • Rubriky

 • Užitečné odkazy

 • Heureka.cz

 • S&V je členem mezinárodní organizace EISA

  Co je EISA?

  The European Imaging and Sound Association, která v roce 2012 oslavila třicetileté výročí založení, je sdružení 50 šéfredaktorů specializovaných časopisů z 19 zemí Evropy. EISA každoročně volí nejlepší výrobky, EISA Awards, v oborech Video, Audio, Domácí kino, Mobilní přístroje, Foto a Elektronika do automobilu. Stereo & Video unikátně zastupuje Českou republiku v porotách prvních čtyř kategorií. Plnohodnotným členem EISA se náš časopis stal již v srpnu 1996.