Hifi

Publikováno 6. září 2017 | -MS-

0

KEF: Velký zvuk za malou cenu

Firma KEF (Kent Engineering & Foundry) v britském Maidstone zkoumá více než padesát let možnosti dokonalejší reprodukce. Vyrábí reproboxy v širokém cenovém rozpětí, renomé získala především dlouhou řadou levnějších regálových boxů za konkurenceschopné ceny. Nedávno představila již osmou generaci nejúspěšnější série Q a dlouhé čekání (sedmou vyráběli od roku 2010!) se vyplatilo. 165mm koaxiální měnič Uni-Q s extrémně lehkou, žebry zpevněnou (sníží zkreslení) hliníkovou membránou dále vylepšili, má vyrovnanější přenos důležitého středního pásma od 300 do 2500 Hz. V akustickém centru umístěná 25mm kalota posílá zvuk skrz zvukovod s technologií Tangerine Waveguide (připomíná lis na citron): usměrní blízké odrazy, zajistí široký, přitom homogenní úhel vyzařování vysokých tónů. Ideální místo poslechu pak je větší, klidně pro dva posluchače.
Tvar měniče Uni-Q není náhodný: Výškový reproduktor vždy vyzařuje nejen přímo před sebe, ale i do stran, takže se zvuk odráží od stěn pulsující membrány střeďáku, de facto tak moduluje signál a vzniká nežádoucí zkreslení. Čím je trychtýř mělčí, tím méně takto modulovaných frekvencí vzniká. Plošší tvar Uni-Q (podobá se mělké misce) tedy potlačuje tento hlavní nedostatek. Soustava pracuje jako bassreflexová, dvou a půl pásmová. Nenajdete ale otvor basového výdechu, KEF využívá řešení s pasivním reproduktorem: dva spodní měniče nemají magnetický systém, jejich pohyb vyvolá akustická energie vyzářená dovnitř boxu třetím basovým měničem. Oproti obvyklé trubce tak lze naladit nižší frekvence bassreflexu. Novinka se odlišuje i vzhledem: krycí mřížka měničů je za příplatek, výrobce je nechce skrývat – membrány jsou černé nebo bílé, podle zvolené barvy skříně. Nevelký reprobox (21 × 93 × 31 cm/16,5 kg) překvapí dospělým přednesem, KEF udává rozsah 42 Hz až 28 kHz, v zahraničním testu změřili spodní frekvenci 40 Hz při poklesu -6 dB. Cena 36 580 Kč je více než příznivá, srovnatelnou úroveň najdete u boxů nejméně o 20 % dražších.


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑
 • Aktuální číslo

  Aktuální číslo

  • EISA
   2018:
   Přehlídka žhavých uchazečů
  • Předpremiéry: 4K Ultra HD přehrávač Panasonic …
  • Test: Kapesní a stolní sluchátkové zesilovače do 13 tisíc korun
  • Co je co: Digitální asistentky se loudí i do našich obýváků
  • HIGH FIDELITY
  • Profily


  Vážení předplatitelé,

  velmi se Vám omlouváme za o týden opožděné doručení čísla 7/2018. které bylo způsobeno vážnými technickými problémy na straně společnosti A.L.L. Production, s.r.o., zajišťující pro nás předplatitelský servis. Abychom těmto problémům do budoucna předešli, převezme od čísla 8/2018 distribuci našeho časopisu společnost Send předplatné, Ve Žlíbku 77/1800, 193 00 Praha 9 – Horní Počernice, web  www.send.cz. Pro vás, předplatitele,  se tím kromě kontaktní adresy nic nemění, časopis budete dostávat poštou jako dosud.
  Děkujeme Vám za pochopení.

  Za vydavatele

  PhDr. Luboš Horčic
  jednatel a šéfredaktor

  Logo a název STEREO & VIDEO jsou chráněny ochrannou známkou zapsanou Úřadem průmyslového vlastnictví pod ev. č. 359725.

 • Aktuální články

 • Rubriky

 • Užitečné odkazy

 • Heureka.cz

 • S&V je členem mezinárodní organizace EISA

  Co je EISA?

  The European Imaging and Sound Association, která v roce 2012 oslavila třicetileté výročí založení, je sdružení 50 šéfredaktorů specializovaných časopisů z 19 zemí Evropy. EISA každoročně volí nejlepší výrobky, EISA Awards, v oborech Video, Audio, Domácí kino, Mobilní přístroje, Foto a Elektronika do automobilu. Stereo & Video unikátně zastupuje Českou republiku v porotách prvních čtyř kategorií. Plnohodnotným členem EISA se náš časopis stal již v srpnu 1996.