Audio

Publikováno 10. listopadu 2017 | Václav Pavel

0

Podíl pasivního zářiče na zdokonalování zvuku

V předminulém století napsal jeden z otců marxistické filosofie krátkou stať, kterou nazval Podíl práce na polidštění opice. Tento několikastránkový elaborát měl doložit, že „naši předkové, rod lidem podobných opic, byli úplně celí porostlí srstí, měli vousy a špičaté uši (sic!)…“ A hlavně prý začali cílevědomě používat ruce k práci …
To je ale pěkná blbost, řekne si asi leckdo, a my budeme ti poslední, kdo by snad měl tendenci to rozporovat. Vždyť která opice by byla tak hloupá, aby začala dobrovolně pracovat. A navíc rukama, není-li pravda?!? Nicméně jsme si na tento výplod chorého materialistického mozku kupodivu vzpomněli při testování bezdrátového reprosystému Lamax. Pouze se nejedná o práci, ale o jeden pozoruhodný elektroakustický prvek, nikdo nechce, s prominutím, nikoho polidšťovat a hlavně nejsme ani zoologický ani filosofický bulletin, nýbrž Stereo & Video, takže nás primárně zajímají nikoliv opice, ale zvuk.

Společný jmenovatel
Podobných bluetoothových speakerů naší redakcí už prošlo mnoho – laciné, luxusní, designové, krabicoidní, s žalovatelným hrčákem připomínajícím distribuci uhlí do sklepa i systémů s vynikajícím zvukem. A společným jmenovatelem těch naposled jmenovaných zpravidla bývá, kromě jiného, poměrně nenápadný element – pasivní zářič. Tento „reproduktor bez magnetu“ se totiž velmi dobře osvědčil už v klasických reprosoustavách a subwooferech, které z prostorových důvodů nebylo možné osadit dostatečně dlouhým bassreflexovým nátrubkem či rozměrným reproduktorem, a hlavně u něj nevznikají problémy s nežádoucí turbulencí vzduchu. A chytří konstruktéři těchto veskrze pozitivních vlastností obratně využívají i při navrhování BT reprosystémů. Už jsme to na stránkách našeho časopisu řešili mnohokrát: před těmito dobrými muži a ženami totiž stojí nelehký úkol – vymyslet co možná nejkompaktnější reprobox, do něhož se vejde kromě zesilovače, konektorů a ovládacích prvků i sestava měničů, které ale budou produkovat co možná nejmohutnější a zároveň nejčistší zvuk. A jsme rádi, že tuto audio kvadraturu kruhu se zdárně pokouší vyřešit i reprosystém české společnosti Lamax.

Vyvalte soudky
Ten soudkovitý tvar má asi něco do sebe. Kromě toho, že je sympatický, neudělá neplechu ani při transportu někde v kufru či batohu, protože je ostrých rohů prostý. Navíc se aparátek s tímto tvarem dobře drží, a pokud je vybaven patkou, nebo jej lze postavit i na výšku, jako v tom případě, nebývá ani problém s jeho stabilním usazením třeba na pracovním stole, nebo na zídce při venkovním provozu. Lamax kombinuje několik principů ovládání. Dvě tlačítka slouží jako On/Off (s automatickým spuštěním párování BT) a přepínač přednastavených zvukových obvodů S-Bass a Normal (mimochodem, rozdíl mezi „normálním“ provozem a se zařazeným basovým stupněm je opravdu slyšitelný a umožňuje přizpůsobit reprodukci přání posluchače i charakteru zvolené hudby). Na jednom z užších konců je dotykový displej, s jehož pomocí lze přeskakovat vpřed i vzad v playlistu, na jeho ploše se objevují informace o momentální aktivitě systému (párování, stav baterie, On/Off…) a aktuálně spuštěném zvukovém obvodu. A pod displejem je plastové točítko Volume.
Co se obsluhy týká, vše je velmi přehledné, intuitivní, pouze nejsme úplně ztotožněni se zmíněným ovladačem hlasitosti – jednak jeho chod a reakce nejsou úplně přesné a navíc se nám jeví poněkud zvláštní, když jsou reprosystémy tohoto typu osazovány mechanickými prvky. Nicméně hlasitost se ponejvíce ovládá přímo na spolupracujícím přenosném přístroji, takže nemáme až takový problém se s tím vyrovnat. Sounder SO-1 je vybaven také mikrofonem, tudíž si na své přijdou i milovníci handsfree telefonie. Majitelé smartphonů kompatibilních s NFC technologií jistě budu kvitovat, že Lamax s touto praktickou vychytávkou počítá také (a v jeho cenové kategorii to jistě nelze považovat za úplnou samozřejmost).
Reproduktory chrání odnímatelný plastový rámeček potažený syntetickou tkaninou a výrobce nabízí možnost kryt dokoupit v různých barvách, což může pro leckoho představovat vítaný bonus. Dobíjecí micro USB a jack pro 3,5mm audio vstup je uschován v prostoru patky pod solidně vyhlížející „zátkou“. Vše přesně lícuje, nic nevrže – dobrá práce. A index IPX4 navíc zaručuje odolnost vůči stříkající vodě.

Zvuk do všech stran
Ať už je Beat Sounder v provozu v poloze ležmo či stojmo, hraje rovnoměrně do všech stran a není třeba si lámat hlavu s jeho umístěním. A právě zvuk nás velmi příjemně překvapil. Podíl pasivního zářiče je opravdu znát, a pokud by snad měl někdo problém s mohutností basového fundamentu, nechť si přepne do módu Normal. Ale byla by to škoda – Cohenův poslední opus You Want It Darker reprodukuje úžasně. Lamax si s přehledem poradil i s členitějšími žánry (Pink Floyd, Jethro Tull), úplně mu nesedí přímočará řachanda (AC/DC), kdy zvláště při nejvyšší hlasitosti nestíhá vše korektně zobrazit. Ale kvůli tomu nám Pánbůh Volume naděliti ráčil.

LAMAX BEAT SOUNDER SO-1: 2 490 Kč
Rivalové: JBL Flip 3 (2 699 Kč); Philips BT6900B (2 699 Kč)


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑
 • Aktuální číslo

  Aktuální číslo

  • Seriál:Audiobest
  • Test: Kamery do auta
  • Test: Stojanové reprosoustavy do 10 tisíc korun
  • Téma: Rádio před sto lety
  • HIGH FIDELITY
  • Profily


  UPOZORNĚNÍ PRO PŘEDPLATITELE STEREA & VIDEA:

  Od čísla 8/2018 převzala distribuci našeho časopisu pro předplatitele v České republice společnost Send předplatné, Ve Žlíbku 77/1800, 193 00 Praha 9 – Horní Počernice, web  www.send.cz. Pro vás, předplatitele,  se tím kromě změny kontaktního místa nic jiného nemění. Časopis budete nadále dostávat poštou jako dosud.

  Logo a název STEREO & VIDEO jsou chráněny ochrannou známkou zapsanou Úřadem průmyslového vlastnictví pod ev. č. 359725.

 • Aktuální články

 • Rubriky

 • Užitečné odkazy

 • Heureka.cz

 • S&V je členem mezinárodní organizace EISA

  Co je EISA?

  The European Imaging and Sound Association, která v roce 2012 oslavila třicetileté výročí založení, je sdružení 50 šéfredaktorů specializovaných časopisů z 19 zemí Evropy. EISA každoročně volí nejlepší výrobky, EISA Awards, v oborech Video, Audio, Domácí kino, Mobilní přístroje, Foto a Elektronika do automobilu. Stereo & Video unikátně zastupuje Českou republiku v porotách prvních čtyř kategorií. Plnohodnotným členem EISA se náš časopis stal již v srpnu 1996.