Audio

Publikováno 26. února 2018 | Redakce

0

McIntosh: Pořádná porce highendové reprodukce

Mezi ikony amerického highendu patří již dlouho firma McIntosh. Kdo by neznal mohutné zesilovače s modře podsvětlenými ukazateli výkonu! Už legendární festival Woodstock 1969 ozvučily jejich zesilovače. Méně známé už jsou reprosoustavy, které McIntosh kromě elektroniky vyrábí také, a to už od roku 1970. Vyznačují se extrémně náročnou konstrukcí, nejen tou se od konkurence velmi odlišují. Nový top model je impozantní čtyřpásmová reprosoustava s 81 měniči (!) a funguje jako line-array neboli přímkový zdroj. Reproduktory jsou blízko sebe a tvoří dlouhou svislou řadu. Tento princip se obvykle využívá pro ozvučení velkých open air koncertů. Zvuk se nešíří jako z běžných reproboxů, kde má tvar polokoule, je více směrově koncentrovaný, připomíná polovinu sloupu. Vyzařování akustické energie je silně omezeno směrem nahoru i dolu, tím se potlačí odrazy od stropu a podlahy, dochází k méně nežádoucím interferencím. Výsledkem je stabilní horizontální zvukové zobrazení scény a hladší frekvenční charakteristika. Ideální poslechové místo (sweet spot) má mnohem větší plochu, stereo reprodukci tak velmi dobře slyší více posluchačů. McIntosh umístil na předsazený panel dvě řady reproduktorů: 28 pro vyšší středy doplňuje 45 výškových kalot. V hliníkové třídílné skříni je symetricky usazeno šest basáků, pracujících do 150 Hz. Uprostřed vykukují vedle panelu dva měniče pro nižší středy (do 450 Hz), míří k posluchači. Přestože má soustava XRT 2.1K nadstandardní rozměry (211 × 58 × 66 cm) i hmotnost (160 kg), je určena pro domácí poslech. Kdo má (na) koncové zesilovače McIntosh, bydlí spíše v domě – a americké obýváky mívají podstatně větší plochu než ty evropské. Maximální příkon 2000 W, rozsah 12 Hz až 45 kHz a minimální zkreslení znamená pro konkurenci těžko překonatelnou úroveň, ovšem s cenou 130 000 USD (tedy skoro 2,7 milionu korun) se rozhodně masovkou nestanou …

Více informací a foto viz www.mcintoshlabs.com.

-MS-


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑
 • Aktuální číslo

  Aktuální číslo

  • Test: Přehrávače 4K Ultra HD Blu-ray
  • Test: Dvou(apůl)pásmové podlahové reprosoustavy do 35 000 Kč
  • HIGH FIDELITY
  • Profily


  UPOZORNĚNÍ PRO PŘEDPLATITELE STEREA & VIDEA:

  Od čísla 8/2018 převzala distribuci našeho časopisu pro předplatitele v České republice společnost Send předplatné, Ve Žlíbku 77/1800, 193 00 Praha 9 – Horní Počernice, web  www.send.cz. Pro vás, předplatitele,  se tím kromě změny kontaktního místa nic jiného nemění. Časopis budete nadále dostávat poštou jako dosud.

  Logo a název STEREO & VIDEO jsou chráněny ochrannou známkou zapsanou Úřadem průmyslového vlastnictví pod ev. č. 359725.

 • Aktuální články

 • Rubriky

 • Užitečné odkazy

 • Heureka.cz

 • S&V je členem mezinárodní organizace EISA

  Co je EISA?

  The European Imaging and Sound Association, která v roce 2012 oslavila třicetileté výročí založení, je sdružení 50 šéfredaktorů specializovaných časopisů z 19 zemí Evropy. EISA každoročně volí nejlepší výrobky, EISA Awards, v oborech Video, Audio, Domácí kino, Mobilní přístroje, Foto a Elektronika do automobilu. Stereo & Video unikátně zastupuje Českou republiku v porotách prvních čtyř kategorií. Plnohodnotným členem EISA se náš časopis stal již v srpnu 1994.