Audio

Publikováno 24. ledna 2011 | Pavel Víšek

0

Kvalita za dobrou cenu

Generační výměna začala probíhat v roce 2008 odshora a obě stávající „vlajkové lodě“ A-S2000 a CD-S2000 (S&V 7/08) si vzápětí odvezly cenu EISA pro dvoukanálový systém. Provedení „třístovkových“ modelů, jejichž hliníkové čelní panely lze vybírat buď v barvě kovu, nebo v černém eloxováním, odpovídá jejich ceně, ve které však kompromisů v zapojení platíte minimálně.

Reminiscence na sedmdesátky

Čelo zesilovače A-S300 vizuálně navazuje (stejně jako ostatní typy z řady) na top model A-S2000, který zaujal jako retro audiotechniky Yamaha ze sedmdesátých let; efektní páčkové vypínače samozřejmě vystřídaly tlačítkové a plasty se objevují jak u hranatých ovladačů tónových korekcí, vyvážení kanálů a fyziologické regulace hlasitosti, tak u velkých knoflíků, jež ovládají hlasitost a přepínají šestici vstupů. Všechny funkce lze ovládat z dálkového ovladače, který už po redukční dietě „dálek“ vyšších modelů z aktuální řady zůstává štíhlý. Po síťovém vypínači, sluchátkovém výstupu (velký jack 6,35 mm) a otočném přepínači Speakers, jímž lze volit z možných dvou párů reprosoustav (nebo je při poslechu se sluchátky odpojit), vepředu výčet ovládacích prvků uzavírá audiofilský přepínač Pure Direct, přemosťující tónové korekce.
Zapojení zesilovače využívá několik desek s tištěnými spoji, což si nárokuje více drátěných propojek, ale obvody zesilovače najdete na jediné. Napájecí zdroj využívá poměrně velký síťový transformátor v provedení EI a dva filtrační kondenzátory s kapacitou 6 800 µF pro každý kanál. Pro shodné, zrcadlově uspořádané koncové stupně pracujícího v nejrozšířenější třídě AB využili konstruktéři osvědčenou firemní technologii ToP-ART (Total Purity Audio Reproduction Technology); „koncáky“ jsou na výstupu vždy osazeny komplementární dvojicí výkonových tranzistorů Sanken A1695 a C4468 na společných hliníkových chladičích. Efektivní výstupní výkon činí 60 W do osmiohmové zátěže v každém kanále, dynamický výkon je ještě o 40 W vyšší, což při nárocích průměrného posluchače pokryje většinu signálových špiček. Korekce lze u basů a výšek regulovat v rozsahu +-10 dB, zdvih fyziologické regulace hlasitosti umožňuje doladit ovladač Loudness (mezi polohami Flat a -30 dB). Příznivci vinylů ocení přítomnost jednoduchého předzesilovače pro magneto-dynamickou přenosku (MM), i když počet drátěných propojek naznačuje, že u vyšších modelů narazíme na zapojení sofistikovanější.
Na zadním panelu A-S300 najdete hlavně poniklované konektory cinch, které vedle pěti vstupů náleží i výstupům pro subwoofer a dvě monitorovací smyčky pro nahrávání, přepínač impedance pro soustavy se čtyř- a šestiohmovou impedancí (což prospívá větší stabilitě zesilovače) a nové postříbřené šroubovací terminály pro dva páry soustav, do nichž připojíte nejenom holé vodiče, ale po jednoduché úpravě i banánky. Do multipinového konektoru lze připojit dokovací jednotky pro osobní přehrávač iPod i chytré mobilní telefony iPhone: buď základní model YDS-12 (za 2 490 Kč) nebo bezdrátový typ YID-W10 (4 990 Kč).

Přirozený zvuk především

CD přehrávač CD-S300 nabízí fluorescenční displej s bílou bodovou matricí a centrálně umístěnou mechanikou, která má poněkud subtilnější podavač, ale je dostatečně svižná a vedle běžných disků spolehlivě načítá rovněž „pálenky“ s komprimovanými soubory MP3 a WMA. Stejné formáty podporuje i rozhraní USB, umožňující rovněž přímé připojení přehrávačů iPod a dalších přenosných přehrávačů; kvalitní D/A převodník Burr Brown, který pracuje s rozlišením 24 bitů a vzorkovací frekvencí 192 kHz, samozřejmě poslouží i dalším zdrojům digitálního signálu. Na čelním panelu má místo kromě síťového vypínače a ovládacích prvků základních funkcí (kompletní nabídku zastane opět štíhlá dálka) tlačítko Pure Direct, vypínající digitální výstup a displej včetně jeho řídicích obvodů. CD-S300 zvládá všechny běžné datové toky včetně variabilního a informační ID3 tagy „odrolovává“ na displeji stejně jako informace z CD Textu. Na zadním panelu najdete pozlacené cinche analogového i digitálního výstupu, doplněné konektorem Toslink na pozici optovýstupu.
Komponenty Yamaha vyznávají firemní ideál přirozeného („naturálního“) zvuku. Celistvý zvukový obraz je v přenášeném akustickém pásmu velmi dobře prokreslený a vyváženému zvuku nahrávají vedle čistých výšek i jisté, i když svým charakterem poněkud „sametovější“ basy. Chybu nemá ani přesné podání prostoru nahrávek. Cenově příznivá sestava uspokojí příznivce libovolného žánru. Kvitovat lze vzhledem k ceně A-S300 i lehce nadprůměrnou výkonovou rezervu, která přijde vhod při vybuzení méně citlivých reproduktorových soustav.

 

 

Proč ji koupit?

Sestava Yamaha nabízí ve své kategorii kvalitní zvuk i velmi vysoký poměr užitné hodnoty k ceně.

Rivalové: Denon PMA-710AE a DCD-510AE (9 390 Kč a 6 290 Kč)

SESTAVA YAMAHA

A-S300
výstupní výkon 2x 60 W (8 ohmů, 20-20 000 Hz, THD 0,019 %)
kmitočtový rozsah 10-100 000 Hz (+-1 dB, CD, Pure Direct)
cel. harm. zkreslení <0,015 % (CD, 20-20 000 Hz, 30 W, 8 ohmů)
odstup signál/šum >100 dB (CD, Pure Direct, dle IHF-A)
přípojky vstupy: 5x linkový, phono (MM), dock;
výstupy: 2x linkové, subwoofer, sluchátka
příkon max./Standby 190 W/<0,5 W
rozměry (š x v x h) 43,5 x 15,1 x 38,7 cm
hmotnost 9 kg

CD-S300
přehrává CD, CD-R/RW, MP3, WMA
kmitočtový rozsah 2-20 000 Hz (+-0,5 dB)
cel. harm. zkreslení 0,003 % (CD, 1 kHz)
odstup signál/šum >105 dB (dle IHF-A)
přípojky vstupy: USB; výstupy: linkový, 2x digitální (koaxiální a optický)
příkon/Standby 13 W/neuvádí
rozměry (š x v x h) 43,5 x 8,6 x 26 cm
hmotnost 3,5 kg
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑