Bleskovky no image

Publikováno 30. ledna 2011 | Redakce

0

Lumix TZ20 – legenda pokračuje

Foto&Full HD video s 24mm širokoúhlým 16x zoom Leica, dotykovým ovládáním, GPS modulem, možností focení ve 3D a celou řadou unikátních inovací.

Na první pohled důvěrně známý design, ještě menší tělo a několika násobně větší obsah – to je kompaktní superzoom Lumix TZ20. Nový model nabízí univerzální 16x zoom LEICA od 24mm se špičkovým videozáznamem v nejvyšším rozlišení Full HD, schopnost pořizovat 3D snímky bez dalšího příslušenství i výborně vybavenou GPS, co strčí do kapsy nejednoho průvodce. Lákavé, že? Když k tomu přidáte bohatou funkční výbavu včetně inteligentní automatiky, snadné ovládání pomocí jediného prstu přes dotykový displej, stane se Lumix TZ20  i pro vás neodolatelným. Výčet jeho předností tím přitom zdaleka nekončí.

 

Nová optika a univerzální rozsah

S Lumixem TZ20 se při výběru fotografických motivů nemusíte vůbec omezovat. Je totiž vybaven MOS snímačem s rozlišením 14,1 MPix a hlavně zbrusu novým objektivem Leica DC Vario-Elmar se zdokonaleným optickým stabilizátorem a velice kvalitním 16x optickým zoomem. Rozsah ohniskové vzdálenosti odpovídá 24-384 mm u klasického fotoaparátu. Na jedné straně tedy získáte širokoúhlé ohnisko vhodné pro fotografování rozmáchlých krajinek, skupinových fotografií nebo večírků ve stísněných interiérech. Na straně druhé máte zároveň k dispozici teleobjektiv, za který by se nemuseli stydět ani profesionální sportovní fotografové nebo milovníci snímků zvířat ve volné přírodě. Slavná značka Leica je zárukou vysoké optické kvality.

Video v rozlišení Full HD bez kompromisů aneb plnohodnotná videokamera

Každý určitě ocení možnost nejen kvalitně fotografovat ale i natáčet jediným přístrojem. Fotoaparátů nabízejících videozáznam v rozlišení Full HD (1920 x 1080 bodů) je dnes více, to ale neznamená, že by všechny zaručovaly skutečně vyhovující kvalitu obrazu. Lumix TZ20 ovšem v tomto ohledu žádné kompromisy nedělá. Záznam se ukládá do formátu AVCHD rychlostí 50 okének za vteřinu, což mimo jiné znamená dokonale plynulé překreslení pohybu v jakékoli rychlosti. Používat zoom a dokonce i pořídit běžný snímek lze, aniž by se natáčení přerušilo. Jako běžné fotografie je možné použít jednotlivá okénka videozáznamu, jejich kvalita bohatě stačí k tisku i k jejich uploadu na internet. Pořízené Full HD video se zaznamenává včetně stereofonního zvuku. Díky vestavěné střižně si ho můžete upravit přímo ve fotoaparátu a přes HDMI kabel rovnou pustit v televizi.

3D fotografie

S Lumixem TZ20 se nemusíte omezovat jen na běžné fotografování, můžete vyzkoušet i 3D snímky. Je to snadnější, než kdykoli před tím. Nový fotoaparát vše zvládne pomocí vlastní optiky, aniž by bylo zapotřebí jakékoli další příslušenství. Po přepnutí do 3D režimu pořídí fotoaparát automaticky sérii několika snímků vybraného motivu z mírně odlišných úhlů a následně vybere dva z nich, které nejlépe vyhovují pro 3D zobrazení. Tak málo stačí k tomu, abyste si užívali takových fotografií na 3D televizoru.

Vylepšená GPS jednotka

Lumix TZ20 je dokonalým průvodcem ve městě i mimo něj. Je totiž vybaven vyspělým GPS systémem. V jeho databázi je nově milión zajímavých míst na celém světě. Hned se dozvíte, jaké významné kulturní, historické památky či přírodní rezervace fotografujete. GPS jednotka ukládá geografické souřadnice každé pořízené fotografie, které je možné podle těchto údajů třídit. Využít toho lze například, když si chcete s přáteli prohlédnout snímky ze společné akce nebo jim ukázat nejzajímavější místa, která jste navštívili. Stačí dát vyhledat konkrétní údaj a můžete začít promítat.

Snadné ovládaní přes dotykový displej

K přednostem fotoaparátu patří výjimečně jednoduchý systém ovládání využívající velkého dotykového displeje s rozlišením 460 000 bodů. Dotykem libovolného místa na displeji lze na toto místo zaostřit, změřit expozici či použít zoom. Stisk displeje funguje také jako spoušť. Jeho velikost umožňuje pohodlné prohlížení fotografií i videí. Jedním prstem se dá v pořízených snímcích listovat, zvětšovat detaily apod. Uživatel si přitom může vybrat, jestli bude ovládat přístroj dotykem nebo tlačítky, či kombinací obojího.

Inteligentní automatika a další funkce

Systém inteligentní automatiky iA nemůže chybět u žádného fotoaparátu řady Lumix. Nedílnou součástí tohoto režimu je inteligentní výběr motivového programu, který podle aktuálních světelných podmínek automaticky zvolí jeden z přednastavených scénických režimů. Novinkou je funkce inteligentního sekvenčního snímání, která nastavuje rychlost sekvence podle aktuální rychlosti pohybu. Všechny tyto sofistikované funkce se nastavují zcela automaticky, stačí aktivovat režim inteligentní automatiky iA. Uživatelé se tak mohou těšit na výjimečně kvalitní snímky, aniž by museli složitě pronikat do fotografické techniky.

Mnozí jistě ocení i možnost posílat fotografie a videozáznamy na populární sociální sítě (Facebook, YouTube apod.) bez instalace jakéhokoli softwaru. Stačí připojit fotoaparát k libovolnému počítači například v internetové kavárně a snímky či záznamy odeslat.

A pokud by někomu model TZ20 připadal příliš sofistikovaný, může si pořídit velmi podobný model Lumix TZ18. Optika je stejná, mění se rozlišení videozáznamu (TZ18 podporuje formát 720p) a několik dalších parametrů. TZ18 nabízí méně nástrojů, zároveň jde ale o zajímavou alternativu pro všechny, kteří spoustu funkcí nevyužijí.

Lumix TZ20 i TZ18 bude na českém trhu k dispozici od března za maloobchodní cenu do 10 000 Kč, cena nižšího modelu TZ18 nepřesáhne 8 000 Kč.

 

 

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑