Audio

Publikováno 21. února 2011 | Redakce

0

Předjarní déšť fotoaparátů Canon + Nikon + Olympus

Canon

Canon v úžasně hravém a precizním areálu Království železnic nejprve pohovořil o firemních úspěších: Firma utužila pozici světové jedničky v prodeji DSLR zrcadlovek, své místo na výsluní má i mezi kompakty, kde se může pochlubit rostoucím obratem. Ostatně Canon zaznamenává nárůst prodejů někdy i o desítky procent takřka na všech frontách, což je známkou ozdravení ekonomické situace obecně. Letos uvádí na trh pětatřicet novinek. Mezi nimi nechybějí vymakané multifunkční tiskárny či zelené kalkulačky, které se vyrábějí z recyklovaných plastů těchto tiskáren, my se však samozřejmě soustředíme na nové řady fotoaparátů: Do portfolia přicválalo pět nových modelových řad kompaktů a dvě zrcadlovky. Canon se přiznal, že oproti minulosti se nyní důkladněji zaměřuje i na třídu nejjednodušších „rodinných“ foťáků, ale jedním dechem zároveň dodává, že tato třída je co do dovedností a nabídky funkcí čím dál šikovnější, slovy podnikového manažera: PowerShoty se svým charakterem stále více blíží vyšší třídě Ixus.

PowerShot SX230 HS

Stylový kompakt je k mání v modrém, růžovém a černém provedení. Nabízí 14x optický zoom, rozlišení 12,1 Mpix a optickou stabilizaci obrazu. Režim Canon Smart Auto rozpoznává 32 různých scén a podle toho se optimálně nakonfiguruje. Písmenka HS v názvu poukazují na firemní systém High Sensitivity, který kombinuje snímač s vysokou citlivostí s umnou technologií pro zpracování obrazu: potlačí šum a rozmazání zejména při nočním focení. Foťák s kovovým tělem a 7,5cm displejem umí označit fotku GPS souřadnicí. Zvládá video ve Full HD (ukládá je v applovském iFrame: to je letošní trend i u jiných výrobců; prý se to lépe střihá v počítači…). Pro tento i jiné modely se dá se přikoupit pouzdro pro vodníky, ti povrchnější si vystačí se třímetrovou hloubkou, důkladnější pak uvítají verzi chránící stroj až 40 metrů pod vodou.

Ixus 115 HS, Ixus 310 HS; Ixus 220 HS

Také mezi novými Ixusy se uplatňuje systém HS a video se točí ve Full HD. Hravý Ixus 115 HS (12,1 Mpix, 4x zoom) se snaží zalíbit různými efekty: Toy Camera patinuje snímky duchem staroby, Poster dodává jasné barvičky a ostrý kontrast, roli samospouště zvládne i inteligentní závěrka Smart Shutter aktivující foťák úsměvem, mrknutím oka nebo vstoupením do záběru. Měl by se prodávat zhruba za 4 500 Kč. Nejmladším Ixusem je model 310 HS s dotykovým displejem PureColor II Touch s vysokým rozlišením, jenž nabízí značné rozšíření uživatelského komfortu i díky ovládání pomocí gest. 24mm objektiv Canon umí 4,4x zoomovat a skýtá světelnost f/2,0: díky této světelnosti nabere více přirozeného světla a dovolí vyšší expoziční časy a nastavení nižších hloubek ostrosti. Rozlišení snímače CMOS je 12,1 Mpix, výkon podporuje obrazový procesor DIGIC 4. Obraz se stabilizuje opticky i mechanicky. Zkušení uživatelé zajásají nad řadou ručních nastavení, jako např. clony či závěrky. Také Ixus 220 HS těží s výkonu technologie DIGIC 4. Skýtá rozlišení 12,1 Mpix, umí 5x zoomovat, LCD displej má úhlopříčku 6,7 cm. V malém kompaktním těle se skrývá většina pokročilých funkcí tak jako u předešlých modelů, video natáčí opět ve Full HD a stejně tak umí fotit vysokou rychlostí (v režimu High-speed Burst stíhá až 8 snímku za vteřinu v rozlišení 3 Mpix, v maximáolním rozlišení pak dávkuje 3,4x za sekundu).

EOS 600D a 1100D

EOS 600D a 1100D jdou vstříc amatérským „zrcadlovkářům“, kteří svět DSLR začínají objevovat. Šestistovka s 18Mpix snímačem CMOS umí Full HD video, výklopný displej (7,7 cm) pomůže s kompozicí a zároveň nabídne Průvodce po funkcích – poradí, jak foťák nejlépe nastavit. Také EOS 1100D poskytnou didaktickou službu díky režimům Basic a Creative Auto, vysvětlujícím bez technických termínů jednotlivá nastavení a jejich efekt. Standardně dodávaný objektiv EF-S 1/8-55mm f/3.5-5,6 IS II se čtyřkrokovým IS si hravě poradí s portrétem i panoramatem. Cena by měla být kolem 13 000 Kč, náročnější EOS 600D by se měla prodávat za cca 20 000 Kč. Zkušení fotografové sáhnou po doplňkovém příslušenství, zaujmou například blesky Speedlite 320EX a 270EX, kompatibilní se systémem měření expozice blesku podle vzdálenosti a dají se použít nejen na fotoaparátu, ale i mimo něj jako jednotka bezdrátového ovládání.

Nikon

Nikon se chlubí celkem devíti letošními novinkami ve všech třech řadách Coolpixů, které si rovnou zrekapitulujme: L značí zábavný rodinný foťák pro nejméně náročné, S naznačuje stylovost a přípona P značí doslova performanci, aby tak upozornila, že tady se hraje na výkon. ¨
Jak jinak: i Nikon potvrzuje tendenci neustálého zdokonalování schopností nejjednodušších přístrojů, důraz na „kabelkový design“ a pestré barvičky elegantního ultrapřenosného těla, ve kterém dřímá až rozpustilá spousta všech možných, občas i zdánlivě nemožných funkcí, díky kterým se i z natvrdlého chlapečka mávnutím kouzelného proutku stává kreativní umělec… Jedním z potěšitelných trendů, který potvrzuje i Nikon, je rostoucí širokoúhlost objektivu a nástup obrovských optických zoomů či videa ve vysokém rozlišení.

Coolpix L23, L120

Modelu L23 vkládají firemní manažeři do úst výrok „Jsem tvůj první Nikon“. Pro „echt zelenáče“ je určitě 10,1Mpix snímač a pětinásobný zoom slušné „dělo“, tím spíš, když je doplňuje jednoduché ovládání s plně automatickými režimy a inteligentními funkcemi, mezi nimiž nechybí „kontrola mrknutí oka“ či „zjemnění pleti“. Jak se sluší na rodinnou koncepci „pro každého“, lze volit z pěti barevných provedení (černá, stříbrná, červená, modrá a růžová). Vyšší Coolpix L120 se charakterizuje jako „snadný zoom“: 13x optické zvětšení je určitě skvělé, zrovna tak by však mohl být tento model doprovázen slovy „mířím do vyšší řady“: nejde ani tak o 14,1 Mpix, ale například o natáčení videa v HD rozlišení (720p) a HDMI konektor, kombinovanou redukcí otřesů (pohybem CCD snímače + elektronicky). Prodává se v černém a červeném provedení.


Coolpix S9100, S8100, S6100, S4100, S3100

Za stylový se dnes považuje především elegantně štíhlý tvar a kovové tělo. To samozřejmě neznamená, že řada S končí u toho: I zde se dočkáme řady inteligentních funkcí, jak stvrzuje „vstupní“ model řady S2500 (12 Mpix, 4x zoom, 6,9cm LCD displej, širokoúhlý objektiv Nikkor). Kompaktnost je doménou i modelu S3100 šitému na míru i menší kapse (14,1 Mpix, 5x zoom, 6,9 LCD a širokoúhlý Nikkor), oba umějí video v HD. Modely S4100 a S6100 mají obdobné či nepatrně vyšší rozlišení než předchozí dvojice (14 Mpix a 16,1 Mpix) a totéž platí o zoomování (S4100 to umí 5x a  S6100 7x), liší se však především dotykovým displejem, tedy i zcela novými ovládacími možnostmi, jako je třeba bodové ostření tam, kam jsme zabodli prst… U typu S8100 nastupuje oproti předchozím CCD snímačům kvalitnější CMOS (12,1 Mpix). Zoomuje 10x, 5,5cm displej sice není obr, ale má skvělé rozlišení a svítivost (920 tisíc bodů; 450 cd/m2) a troufne si na Full HD video. Nabízí pokročilé technologie pro noční krajiny, portréty a scény v protisvětle. Naprostou novinkou je nejvyšší S9100 (12 Mpix, 18x zoom) s malým tělem, ale velkým pogumovaným objektivem dobře padnoucím do ruky.

Coolpix P300, P500

Oba modely nejvyšší řady mají CMOS snímač s rozlišením 12,1 Mpix a ultra širokoúhlý objektiv, P300 opticky zvětšuje 4,2x, P500 dokonce 36x. Natáčejí Full HD video rychlostí až 30 obrázků za vteřinu, které se dá přes HDMI poslat do televizoru. Funkce pro noční portrét si vyfotí až 4 snímky bez blesku a jeden s bleskem, jejich kombinací pak docílí ostrého záběru popředí a hlubokého pozadí.


Olympus

V letošní sezoně představí Olympus celkem pět řad kompaktů – VR nabízejí superširokoúhlý optický zoom a duální obrazovou stabilizaci v celokovovém velmi tenkém těle, VG v první řadě ctí poměr výkon/cena, SZ pak zahrnuje vše v jednom, tedy kompakt i ultrazoom, SP je vyspělý model s 22x zoomem a konečně série TG jsou extrémní kousky určené pro sport a outdoor.

V řadě VG najdete tři modely 110, 120 a 130, jež nabízejí 4x/5x optický zoom, rozlišení 12/14 Mpix a nejvyšší model také celokovové tělo. Stejný počet nových typů najdete také v sérii VR (320 a 330), zoom se prodlužuje na 10 až 12,5x, rozlišení 14 Mpix, přibývá video s rozlišením 720p se zvukem a nejvyšší model umí i fotografie ve 3D. Dva kousky TG-310 a 610 jsou vodotěsné do 3/5 metrů, odolají pádu až z 1,5 metru a nevadí jim mráz. Ropzsah zoomu je 3,6 až 5x, magické filtry vytvářejí zábavné obrázky i video v rozlišení HD. SP-610UZ s rozlišením 14 Mpix a duální stabilizací obrazu umí extra dlouhý zoom 22x, HD video a režim 3D fotky. Univerzální SZ10 s rozlišením 14 Mpix a 18x optickým zoomem (28-504 mm) natáčí video 720p a přes HDMI jej můžete řídit dálkovým ovladačem TV, 3D a duální stabilizace tu jsou už samozřejmostí.
Mimo kompakty se objeví také inovované verze modelů PEN, E-PL2 má snadnější ovládání a elegantnější design, rozšiřuje se také příslušenství, například o PENPAL, což je komunikační modul Bluetooth, takže snímky a videa lze posílat do mobilního telefonu a poté uložit na web, Facebook, YouTube…, nebo poslat mailem. Zaujaly nás také ohebná tykadla MAL-1 s LED diodami, které jednoduše zasunete do sáněk blesku a dokonale tak osvítíte snímaný objekt.

Za zcela výjimečný lze považovat Olympus XZ-1, který jsme vám již stručně představili v reportáži z výstavy CES v minulém čísle. Za velmi pěknou cenu 10 990 Kč dostanete hodně vyspělý kompakt s extrémně světlým objektivem 1.8-2.5 špičkové značky Zuiko se 4násobným zoomem a mechanickou stabilizací, 10Mpix CCD snímačem, největším ve své třídě, nyvým obrazovým procesorem, který známe ze série PEN a 7,62cm displejem se širokým pozorovacím úhlem. Vtipný a praktický je prstenec kolem objektivu, jímž můžete volit nejdůležitější parametry. Režim Super makro spolehlivě fotografuje již od jednoho centimetru. Na prezentaci jsme se sami přesvědčili, že XZ-1 fotit opravdu umí a Olympus se tak v současnosti chlubí nejspíš nejlepším kompaktem na světě, což také dokládá zlaté ocenění prestižního webzinu dpreview.com. Test najdete v příštím čísle.

Olympus byl první značkou, která přišla s odolnými fotoaparáty, a proto patří v této kategorii k naprosté špičce. Nejnovější kovový TG-610 s pětinásobným zoomem je vodotěsný do pěti metrů a nevadí mu pád z 1,5 metru. Duální stabilizátor obrazu se postará o ostré snímky, režim 3D Photo překvapí hloubkou prostorovým záběrů.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑