Audio

Publikováno 7. března 2011 | Jan Lodl

0

Android s Wi-Fi za pár korun: LG GT540 OPTIMUS

Není to tak dávno, co koupě smartphonu znamenala poměrně značnou investici. Loňský rok ale situaci změnil a hodně se na tom podílel i nástup operačního systému Android od Google. Ten poměrně hbitě zaujal pozice, které dříve patřily mobilní edici Windows od Microsoftu. Výhodou pro uživatele je, že výrobci relativně málo zasahují do samotného uživatelského prostředí, takže když si na Android zvyknete, můžete poměrně snadno přecházet mezi telefony různých značek.

Velmi podobná pak zůstává také výbava jednotlivých telefonů, zejména co se týká uživatelských funkcí. Samozřejmě, zůstávají rozdíly v kvalitě a rozlišení fotoaparátu, stejně tak jen některé telefony mají Wi-Fi a také ne všechny podporují 3G sítě. Přesto ale platí, že i když si koupíte levnější telefon, budete mít k dispozici většinu důležitých funkcí, jež nabízejí modely i několikrát dražší. Pochopitelně, že nějaké kompromisy podstoupit budete muset. Je ale na vás, co považujete na mobilu za důležité. Společně s modelem Vodafone 845 (S&V 9/10) asi nemáme po ruce dokonalejší příklad jak tuto úroveň doložit než právě na LG GT540 Optimus. Telefon koupíte pod čtyři tisíce korun, přitom toho umí opravdu hodně.

Jen tři palečky

Jedním z parametrů, jímž se levnější modely s Androidem odlišují od těch dražších, je velikost displeje. V případě GT540 se tak budete muset spokojit jen s 7,6cm displejem, což je na dnešní poměry už mírně podprůměrná úhlopříčka. Rozlišení je o něco nižší, než bývá u vyšších Android modelů zvykem (320 x 480 bodů) a za vděk budete muset vzít jen 256 tisíci barev. Je pravda, že Super AMOLED displej to není, ale ruku na srdce, jste ochotni za dokonalejší displej zaplatit třeba dvojnásobek?

Displej reaguje na dotyk poměrně přesně a snad jen na logiku dvojice senzorových a trojice hardwarových kláves si budete chvíli zvykat. Naopak co potěší na první pohled, je kvalita zpracování, na relativně levný telefon je velmi dobré. Ačkoli jsou kovové jen rámečky, tělo telefonu trochu mate a vypadá kovově celé – efekt je to rozhodně působivý. Menší displej navíc s sebou nese i celkově menší rozměry telefonu, což určitě ocení především ženy, ale nejen ony.
Určitým neduhem výrobců Android telefonů je nabízení starší verze operačního systému, zejména u levnějších modelů. Proto je GT540 dodáván s verzí Android 1.6. Ačkoli o tom byly pochybnosti, upgrade na 2.1 je k dispozici, ale musíte si ho provést sami. Rozdíl v pohodlí obsluhy a celkovém fungování telefonu je poměrně značný, takže neváhejte. Stojí to rozhodně za to.

Data, hudba i video

Jak už padlo na začátku, rozdíly v softwarové výbavě mezi jednotlivými telefony s Androidem nejsou nijak třeskuté. Pro fanoušky multimédií to znamená, že v tomto ohledu nemusí mít o dispozice LG GT540 mít žádné obavy. Mobil je vybavený slotem pro microSD kartu a zvládne bez problémů i aktuálně největší kapacitu 32 GB. To je dostatečný prostor jak pro hudbu, tak pro video. Ocenění si zaslouží 3,5mm stereo jack pro připojení běžných sluchátek. Dodávané pecky vás asi nenadchnou, ale s redakčními sluchátky Koss Porta Pro hraje LG velmi slušně. Vestavěný hudební přehrávač přitom nabídne komfort totožný s ostatními Android telefony na trhu a poradí si se všemi obvyklými formáty.
Také u videa se Optimus nenechá zahanbit a s přehledem přehraje většinu nejběžnějších formátů, včetně DivX a Xvid, jak je u LG už zvykem. Pravdou ale je, že sledování videa na malém displeji přece jen trpí, pro občasné zhlédnutí však vyhoví.
Trochu zklamáním byl pro nás fotoaparát, LG s objektivy Schneider-Kreuznach vždy přece jen z průměru trochu vyčuhovaly. U GT540 už tuto značku nenajdeme a pouze 3,15 Mpix je dnes hodnota vlastně průměrná. V porovnání s ostatními mobily této cenové kategorie ale fotoaparát snímá slušné obrázky.

Proč ho koupit?

Za více než kamarádskou cenu si lze pořídit slušný multimediální telefon s Androidem, kterému mimo jiné nechybí ani podpora 3G, Wi-Fi, nabídne i slot pro kartu a 3,5mm jack.


 

LG GT540 OPTIMUS

funkce GPRS/EDGE/3G/HSDPA/Wi-Fi
displej/rozlišení/barvy TFT 3“ (7,6 cm)/320 x 480/256 tis. rozlišení fotoaparátu 3,15 Mpix
čte formáty audio: MP3, WAV, WMA, eAAC+
video: MP4, DivX, Xvid, H.264, H.263, WMV
rádio FM (20 předvoleb)
napájení LiIon 1500 mAh; pohotovostní doba 500 h/hovor 7,3 h
přípojky microUSB, 3,5mm jack
paměťová karta microSDHC (2 GB v dodávce)
rozměry 109 x 55 x 13 mm
hmotnost 116 g
web www.lge.cz

Rivalové: Vodafone 845 (S&V 9/10, 3 770 Kč); Sony Ericsson Xperia X10

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑