Audio

Publikováno 7. dubna 2011 | Václav Bidlo

0

Nikon: Zrcadlovka pro mladého otce …

Nástupce úspěšné D5000 s číslem D5100 zachovává základní charakteristiky firemní třídy DX („lidových zrcadlovek“) s čipem APSC velikosti 16 x 24 mm. Oproti předchůdci se na první pohled změnilo umístění výklopného displeje (3“/7,5 cm; 920 K obrazových bodů): Tento New Vari-Angle je jednak o cca 17 procent tenčí, především však nově spočívá na kloubu vlevo, což se ukazuje jako praktičtější řešení při focení se stativem. Záměrem bylo vytvořit fotoaparát pro nadšence z řad amatérů, kteří buď začínají se zrcadlovkou, nebo chtějí obměnit morálně zastaralý model za moderní kousek. Tomu odpovídá koncepce, která by, shrnuto slovy firemního manažera, měla nabídnout stejnou ovládací jednoduchost, jako nejlevnější model řady (D3100), avšak zároveň obdobnou obrazovou kvalitu, jako vyšší model D7100. Podle statistických průzkumů jde o fotoaparát určený ženatým mužům nad 30 let oplývajícím dětmi. Jejich příjem nemusí být nijak přemrštěně nadprůměrný, Nikon vtlačil svůj model do relativně dostupné cenové kategorie: základní kit (stabilizovaný objektiv 18-55) stojí 18 490 Kč, kdo by se spokojil s objektivem bez stabilizace, nakoupí ještě o 500 Kč levněji. Ceny za vylepšené varianty (objektiv až 18-105) pak úměrně tomu stoupají až na nějakých 23 490 Kč.

Věrný konceptu snadné přenosnosti předčí D5100 svého předchůdce úspornějšími rozměry i hmotností těla z moderních polykarbonátů (cca o 10 procent), základní ovládací prvky 16,2Mpix zrcadlovky se v podstatě nezměnily, až na přesun několika ovládacích prvků, které se lehce přeskupily vlivem změny ukotvení displeje. Focení v temnotách umožní vysoké ISO (v intervalu od 100 do 6400, ve speciálním režimu Hi 2 pak zvýšené až na 25 600 ISO), funkce LiveView umožní živý náhled.

Uživatel si volí mezi manuálním či plně automatickým nastavením, jeho kreativitu podpoří mnohé motivové funkce a 7 speciálních efektů, které ovlivní budoucí snímek dříve než jej „cvakneme“: Například v režimu 3 barvy si uživatel definuje, které barvy foťák akceptuje, zbytek je monochromatický; v režimu Miniatury se pro změnu nastaví předem definovaný pruh zaostření, vertikální či horizontální, zatímco zbývající pole je mírně rozostřeno, v režimu Barevná skica vypadá foto tak, jak název slibuje… Nechybí Noční vidění, režim Siluety, zvýraznění světlých či naopak tmavých tónů a funkce HDR (High Dynamic Range), která se dvou různě exponovaných snímků učiní jeden „dokonale prokreslený“. Přesnou realizaci uměleckého záměru umožní aktivovaná funkce Live View, která promění displej v náhled již hotového snímku ve zvoleném režimu. Obrázky lze přímo ve fotoaparátu dále upravovat (retuš, velikost, výřez…).

Zrcadlovka dovolí pomocí funkce D-Movie pořídit až 20 minut Full-HD videozáznamu rychlostí 24, 25 až 30 snímků za sekundu, ukládají se ve formátu MPEG4. Externím úložištěm je SD karta ve všech stávajících (HD, XCD) a prý i budoucích velkokapacitních provedeních. Zde stojí za zmínku možnost přikoupení externího mikrofonu ME-1 (3 190 Kč), novinky ve firemní nabídce: směrový mikrofon je vybaven účinnou ochranou proti ruchům způsobeným svistem větru i těm, které vyluzuje samotná mechanika fotoaparátu při zaostřování.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑
 • Aktuální číslo

  Aktuální číslo

  • Test: True Wireless sluchátka do šesti tisíc korun
  • Kdo s koho: 4K Ultra HD Blu-ray přehrávače Panasonic DP-UB450EG-K vs. Sony UBP-X700
  • HIGH FIDELITY
  • Profily

   

  Název a logo STEREO & VIDEO jsou chráněny ochrannou známkou zapsanou Úřadem průmyslového vlastnictví pod ev. č. 359725.

 • Aktuální články

 • Rubriky

 • Užitečné odkazy

 • Heureka.cz

 • S&V je členem mezinárodní organizace EISA

  Co je EISA?

  The European Imaging and Sound Association, která v roce 2012 oslavila třicetileté výročí založení, je sdružení 50 šéfredaktorů specializovaných časopisů z 19 zemí Evropy. EISA každoročně volí nejlepší výrobky, EISA Awards, v oborech Video, Audio, Domácí kino, Mobilní přístroje, Foto a Elektronika do automobilu. Stereo & Video unikátně zastupuje Českou republiku v porotách prvních čtyř kategorií. Plnohodnotným členem EISA se náš časopis stal již v srpnu 1994.