Audio

Publikováno 2. května 2011 | teh@c

0

Plazmový televizor LG 50PZ950 INFINIA

Na prvý pohled se nová plazma LG příliš neliší od firemních elcédéček. Shodně s nimi využívá jednolité celoskleněné „bezrámové“ čelo a podobně jako ony je velice tenká. Její hloubka nepřesahuje pět centimetrů. Ukotvena může být v designově sladěné podnoži, v níž se otáčí až o +-30°, i v patřičně robustním nástěnném držáku. Navzdory štíhlému tělu totiž není žádná muší váha.

Její základní funkce se ovládají buď dotykovými tlačítky v pravém dolním rohu čela (vzhledem k absenci síťového vypínače se vypíná pouze do pohotovostního stavu), nebo dálkou. A tady přichází první praktická inovace. K televizoru je totiž přibalena nejen velmi dobře řešená a na obsluhu pohodová klasická dálka, ale nově také její jednodušší odnož s pouhými šesti tlačítky pro řízení hlavních funkcí přímým najetím a kliknutím na požadovanou položku. Ta má tvar úzké štíhlé stély, kterou lze postavit vedle přijímače, na stůl apod., kde bude hned na očích a tím i pohotově k dispozici. Dobrý nápad! (Ovšem jen pro domácnosti, jejíž členové nesvádějí urputné bitvy o nadvládu nad dálkou.)

Tlačítko pro přivolání hlavního menu se na obou ovladačích ukrývá pod označením Home (domů). Jeho stisk odhalí další novinku, symbolizující současný výrazný posun v uplatnění televizorů. Jestliže dřív vystačily pouze s příjmem televizního signálu a prezentací záznamů z připojených videopřístrojů, dnes už standardně zprostředkovávají i surfování po internetu a reprodukci po domácí síti a z USB zařízení. A právě to už plně reflektuje úvodní stránka menu televizoru, na níž má každá z těchto funkcí své samostatné pole s přímou nabídkou, takže stačí jen kliknout na konkrétní položku. Vše je velmi přehledné, příjemné na ovládání – ovšem jen při využívání všech nabízených služeb. Kdo zůstane pouze u klasické funkce, tj. příjmu a sledování televizních pořadů, tomu začne asi brzy vadit, že se nedostane do základního menu, v němž se volí dílčí úpravy obrazu a zvuku, jinudy než přes tuto úvodní stránku. To znamená, že při sledování televizního vysílání musí nejprve vystoupit z obrazu, pak přes úvodní stránku přivolat menu, v něm upravit příslušná nastavení, pak se zase nakonec vrátit do obrazu. Ale to by mohla jistě snadno napravit jednoduchá úprava programové výbavy, která by zpřístupnila hlavní menu i z operativního menu, v němž se přímo přepínají vybrané funkce, např. formát obrazu či jeho jednotlivé předvolby. Zvlášť, když v jiných režimech, např. při reprodukci z připojených přístrojů, je takový přístup možný. Hlavní kartotékové menu je pak už klasické, jak je u LG zvykem logicky strukturované a jednoduché na obsluhu.

Zkušený lovec

Jestliže jsme začali klasikou, tedy příjmem televizního signálu, pak u něj ještě chvilku zůstaňme. Televizor přijímá analogové a digitální pozemní vysílání, v druhém případě ve formátech MPEG 2 i 4. Všechny stanice ladí na jeden zátah, zvolit vyhledání třeba jen digitálních neumožňuje. Pracuje však rychle, při testu našel a uložil všechny dostupné zdroje signálu během pěti minut a sám je také roztřídil na televizní a rozhlasové. Jeho vstupní díl je doplněn i málokdy vídaným ručně aktivovatelným předzesilovačem. V místech pokrytých dostatečně intenzivním signálem bývá ovšem lepší ho ponechat vypnutý.

Přijímač sice nesvede sám aktualizovat naladění stanic, dovoluje je však snadno přiladit poloautomaticky, případně i přímým zadáním čísla jejich kanálu a neméně jednoduše je také editovat. Uživatel je tak může přemísťovat pouhým zadáním čísla nové předvolby, čímž odpadá jinde obvyklé složité přeskupování, vybrané vypustit z posloupného přepínání, případně přístup k nim zabezpečit číselným kódem. A nechybí ani čtveřice pamětí pro vytvoření separátních sestav stanic nezávisle na jejich uložení na předvolbách. Tak si mohou třeba jednotliví členové domácnosti vytvářet individuální sestavy svých oblíbených stanic. Výhodou je, že s těmito seznamy umí pracovat i Programový průvodce.
Průvodce předkládá na přání nabídku buď všech stanic, rozdělenou ještě na televizní a rozhlasové, nebo jen oblíbených. Ale tím možnosti výběru nekončí. Přivolat lze nejen souhrnný přehled všech pořadů, ale také jen aktuální výčet právě uváděných a bezprostředně následujících. U obou zobrazuje na každé stránce pět stanic, takže jeho informace jsou skvěle čitelné i z většího odstupu. Třídit pořady podle žánrů však nesvede. Zato umí ohlídat začátky až pětatřiceti předem vybraných pořadů. Pravidelné relace se přitom nemusí označovat zvlášť, zadat totiž dovoluje i opakované zapnutí denně, v každý pracovní den či jednou za týden ve stejný čas. Zvlášť pochválit je třeba přehledný plánovací kalendář i informace Průvodce vybavované přímo do obrazu, které se přivolávají tlačítky Q-view či Info.

Zatímco po stisku tlačítka Q-view se objeví v horní části obrazovky stručné údaje o právě sledované relaci, po zmáčknutí tlačítka Info se vybaví do její spodní části malé pole, v němž lze nalistovat také informace o dalších navazujících pořadech i programech uváděných ostatními stanicemi. Divák si tak může vytvořit komplexní přehled o momentální nabídce i během sledování pořadu, aniž by musel přivolávat hlavního průvodce. Velice příjemný servis!

Nezávisle na Průvodci je k dispozici ještě klasický časový spínač, nastavitelný na konkrétní předvolbu či vstup a předem navolenou hlasitost, který může suplovat i budík. A nechybí ani obvyklý časový vypínač, programovatelný nejen na pevný interval (od 10 do 240 min.), ale také na konkrétní čas. Televizor nezapomíná samozřejmě ani na teletext, jehož stránky vybavuje pouze přes celou obrazovku. A bezchybně zvládá rovněž teletextové podtitulky, které pro lepší čitelnost podkládá černou plochou.
Výkon a funkce vstupního dílu tak bohatě pokrývají všechny obvyklé provozní nároky.

Univerzální zprostředkovatel

A jak televizor spolupracuje s externími zdroji signálu? Pro ně má všechny potřebné vstupy. Ty jsou umístěny jednak na dobře přístupné prohlubni na levém boku, jednak v těsně sousedícím zadním panelu. Čtveřice konektorů HDMI, pár vstupů USB a síťová přípojka LAN přitom jasně avizují, že hledí hlavně do budoucnosti. Jak je u LG už dobrým zvykem, ke vstupu USB lze připojit USB paměti a pevný disk se souborovými formáty nejen FAT32, ale také NTFS. Z nich přehrává audiozáznamy MP3, fotografie JPEG i široké spektrum videoformátů, a to s mimořádným obslužným komfortem. Při jejich reprodukci ponechává dostupné všechny běžné audio- a videokorekce a navíc přidává četné další speciální funkce.

Nejskromnější je jejich nabídka u empétrojek, pro něž poskytuje kromě základních režimů už jen opakovanou reprodukci a přehrávání v náhodném pořadí, přičemž předkládá o nahrávkách jen ty nejzákladnější údaje. To u fotografií je výběr funkcí už mnohem větší. Snímky zobrazuje v náhledech po šestnácti či jednotlivě, a to i s automatickou obměnou v jednom ze tří intervalů a se zvukovým doprovodem ze stejné paměti. Otáčí je sice pouze jedním směrem, zato je převrací bleskově. Příznivce triků pak potěší čtyřmi speciálními úpravami obrazu. Poradí si i s prezentací pravých stereoskopických snímků a na přání dodá třetí rozměr rovněž běžným záběrům. Tato simulace však nebývá příliš přesvědčivá, fotografie dost ztrácejí na brilanci i ostrosti.

Naprosto excelentně pak zvládá přehrávání filmů. Poradí si s velkou množinou videoformátů i se soubory s textovými podtitulky. U nich umožňuje volit z pěti velikostí písma, čtyř rovin jejich umístění i je dodatečné synchronizovat s obrazem. Zkrátka přijdou pouze majitelé videokamer, které pracují s formátem AVCHD. Protože tento formát nepodporuje, lze záznamy v něm přehrávat pouze z přístroje připojeného přes běžné videovstupy.

Kompresní soubory však nemusí načítat jen z připojené paměti, mohou do něj přicházet také z domácí sítě, a to i bezdrátově. Potřebný Wi-Fi adaptér, který obsazuje druhý konektor USB, je přibalen. Touto cestou dosáhne rovněž na internet. Nabídková lišta sice servíruje i webový prohlížeč a vyhledávání televizních a jiných aplikací, ale po kliknutí na ně se zatím objevil jen příslib, že tato služba bude už brzy zpřístupněna. U nás tak byla v době testu dostupná pouze desítka portálů včetně Aktuálně.cz, Picasa, YouTube či Accu Weather s detailní předpovědí počasí a Google map s nabídkou běžných map, satelitních snímků a vyhledávačem tras. A nechybí ani možnost přímé komunikace přes Facebook či Twitter. Vzhledem k tomu, že systém je komponován jako otevřený, lze předpokládat, že se časem otevře i u nás.
V podpoře multimediálních funkcí je tedy plazma na špičce současného televizního pelotonu a u podpory internetového provozu neztrácí kontakt s vedoucí skupinou. 

Schopný vizážista

Shodně s předchozími plazmami LG i většinou konkurentů zobrazuje snímky pouze standardní frekvencí, tj. padesát za sekundu, ale během reprodukce každého z nich dvanáctkrát modifikuje zážeh plynné náplně jednotlivých obrazových bodů. Odtud i označení 600 Hz (50 x 12 = 600).
A obdobně jako ostatní televizory LG poskytuje i mnoho videokorekcí a předvoleb pro jejich uložení. K dispozici jsou dvě fixní firemní předvolby (THX kino, THX jasné prostředí) a šest individuálně nastavitelných, z nichž dvě (Expert 1 a 2) přidávají ještě navíc testovací obrazce a individuální seřízení kontrastu, jasu a odstínu červené, zelené a modré barvy a u poslední položky i barev doplňkových, tj. žluté, tyrkysové a purpurové. Zatímco rozsah regulace kontrastu barev je poměrně velký, úpravy jejich jasu a odstínu lze dávkovat jen jako na lékárnických váhách.
Za provozu může obsluhující svěřit starost o přizpůsobení obrazu úrovni okolního osvětlení automatice, jejíž čidlo měří průběžně jeho intenzitu, nebo ho upravovat osobně. Plynule řiditelné korekce jasu a kontrastu mají dostatečně velké rozpětí, u jasu však poněkud nevyrovnané. Při jeho stahování do první třetiny rozsahu tmavší odstíny šedé už splývají, při jeho zvyšování do třetí třetiny sytá černá už znatelně šedne. Obě videokorekce ovlivňují také příkon televizoru, a to až o 80 W. Při nastavených videokorekcích na střed a reprodukci padesátiprocentní šedé plochy spotřebovává 182 W. Poměrně velký je také rozsah plynule řiditelné regulace obrysové ostrosti, byť hlavně směrem dolů. K obvyklé úpravě celkové ostrosti barev pak přidává plazma i jejich posun směrem k červené či zelené, který je dostupný pro všechny signály, tj. nejen pro zámořský NTSC. U evropských signálů je však dobré na něj nesahat, neboť může barvy citelně zkreslit, např. žlutou proměnit v oranžovou či zelenou.

Plynule řiditelné videokorekce doplňuje ještě početná sestava pevných korekcí. Ty začínají trojstupňovou redukcí šumu, jejíž mírný účinek nemá vedlejší dopad na ostrost obrazu, a pokračují úpravami celkového kontrastu. Na něj se zaměřuje zejména dvoustupňové dost citelné zvýraznění dynamického kontrastu a vícestupňová úprava gammy. Ale protože ta necílí pouze na krajní pásma, ale cvičí s celou tonální stupnicí, má jen omezené využití. Navíc je stejně jako zasycení černé dostupná pouze z některých nastavení. Nabídku uzavírají dvě nastavení barevného podání. Zatímco vliv trojstupňového zvýšení dynamiky barev je neznatelný, u volby barevného rozsahu se určitě vyplatí zadat široký, který barvy citelně prozáří.

Opravdu luxusní je nabídka obrazových formátů. Těch je sice jen šest (včetně meziformátu 14:9 a reprodukce obrazu v plném vysokém rozlišení v poměru 1:1, tedy bez ořezu), ale protože v režimu Cinema zoom se může obraz zvětšovat v šestnácti krocích a výsledný výřez plynule svisle posouvat, lze na obrazovku optimálně vystředit jakýkoli formát. Obdobně jako u většiny ostatních plazem nejsou boční svislé pruhy u obrazů 4:3 a 14:9 černé, ale šedé, aby omezily riziko nerovnoměrného vypalování obrazovky. Tomu se snaží televizor předejít i tím, že obraz posouvá v pravidelném intervalu o několik málo bodů, aby jeho dlouhodobě neměnné části, např. loga stanic, nebyly vytvářeny stále stejnými obrazovými body. A navíc má v zásobě ještě dva speciální režimy, které na povel obrazovku „přegumují“ zářivě bílou plochou či postupujícími kostičkami v základních barvách. Že obrazovka není vůči tomuto paměťovému efektu zcela imunní, potvrdila minutová reprodukce obrazce bílých mříží na černém podkladu. V následující padesátiprocentní ploše šedé byl jejich otisk patrný ještě devět sekund, než ho její signál přemazal. Možnost okamžitého zastavení-zmrazení obrazu, které plazma nabízí, je proto třeba využívat obezřetně, a to zejména u kontrastních obrazů s vysokým jasem.

Ani u zvuku se televizor nespokojuje pouze se základními korekcemi. Kromě dnes už celkem běžné úpravy, přizpůsobující charakter zvuku umístění televizoru na podstavci či na zeď, poskytuje i praktickou firemní specialitu Dialog. Ta umožňuje plynulou regulací zřetelněji „vypíchnout“ řeč nad ostatní hluky a tak podle potřeby zvýšit její srozumitelnost.

V nabídce korekcí je tak televizor připraven vyhovět nejširším nárokům. A to jak těch, kteří se nechtějí párat se seřizováním obrazu, takže starost o něj přenechají dobře fungující automatice, tak těch, kteří ho chtějí vypiplat na míru svému vkusu.


Prostorový specialista

Společnost LG sice nyní přechází u trojrozměrného zobrazení od široce využívaného aktivního systému, při němž speciální brýle střídavě zakrývají pravé a levé oko, k pasivnímu řešení, kdy polarizační filtry v brýlích propouštějí do každého oka jen jemu příslušející obraz, ale tato plazma pracuje ještě na prvém principu. Podporuje přitom nejen všechny obvyklé způsoby stereoskopického zobrazení, ale dovede na vyžádání také nasimulovat trojrozměrný obraz z libovolného plochého obrazu. Velikost přesahů, a tím i prostorového účinku, lze plynule upravovat z menu. Výsledek se stejně jako u jiných simulací odvíjí především od členění scény. Čím má obraz víc různě vzdálených plánů a vzad ubíhajících linií, tím bývá prostorový efekt patrnější (a naopak).

Účinek pravého stereoskopického zobrazení lze plynule uzpůsobit také vzdálenosti diváka od obrazovky. Stereoskopický efekt je dost věrný. Rušivé zdvojování linií se při testu neprojevilo, pouze nepatrně dýchal jas některých větších světlých ploch. Obraz je ovšem třeba sledovat za tmy, světlo většiny okolních zdrojů totiž brýle viditelně rozkmitají. To platí zejména pro zářivky včetně kompaktních.

Přibalované brýle jsou napájeny z akumulátoru, který se dobíjí přes konektor USB. Tím odpadají starosti s nákupem baterií, stačí pouze pamatovat na občasné připojení brýlí ke zdroji. Brýle jsou celkem pohodlné a fungují spolehlivě minimálně do vzdálenosti čtyř metrů, a to téměř v celém zorném poli.


Účet, prosím!

Plazma si poradí nejlépe s obrazem v plném vysokém rozlišení, dodávaným přes vstup HDMI. Reprodukuje ho čistě jen s minimálním digitálním šumem v tmavých plochách, patřičně kontrastně včetně uhlově tmavé černé, barevně vyrovnaně s jemně prokreslenou pletí. Obraz má velmi dobrou obrysovou ostrost, byť nikoli řezavou, i drobnokresbu, která v pravidelně strukturovaných jemných plochách už splývá. Za pohybu zůstává čistý, jeho ostrost se snižuje jen mírně při současném lehkém zhrubnutí drobnokresby a slabounkém „závojování“ za výraznými obrysy.
Obraz ve vysokém rozlišení z digitálního příjmu podává o něco měkčeji, přičemž za pohybu se jeho ostrost snižuje trochu víc, ale až na mírné konturování tmavých obrysů zůstává velmi čistý. Stejný obraz ve standardním rozlišení si udržuje dobrou čistotu, ale na velké obrazovce už víc vyniká jeho nevysoké rozlišení i menší pohybová ostrost. Při nastavení videokorekcí na střed působí trochu nevýrazně, utopeně. Zvýšení některých korekcí ho sice zvýrazní, ale na drahé straně mu zase trochu ubere na přirozenosti.

A jak prezentuje obraz přicházející analogovou cestou? Zatímco jeho nízké kmitočty do 1 MHz přenáší trochu hůř, s vyššími do 4 MHz si poradí velmi dobře. To se promítá do poněkud měkčího, méně ostrého zobrazení hrubších obrysů a naopak solidního prokreslení jemnějších struktur. Částečné opožďování barevného signálu za jasovým ovšem způsobuje mírný přesah barev přes obrysy. Kvalitní obraz z AV vstupu má dobrou ostrost, a to i za pohybu, a pouze lehký šum, který lze částečně potlačit zvýšením jeho korekce. Protože při seřízení videokorekcí na střed jeho tmavší odstíny šedé už poněkud splývají, je pro jeho optimální podání třeba částečně zvýšit úroveň kontrastu. Znatelně hůř reprodukuje přímo přijímaný analogový signál. Obraz je nevýrazný, hodně měkký, především vinou citelného rozpíjení barevných hran, s vícenásobnými odrazy za přechody černý/světlý a jeho svislice se navíc mírně prohýbají. Ale protože konec analogového vysílání je už na dohled, tato slabina mnoho zájemců trápit nebude.

Audiočást, která pokryje svým výkonem i větší prostor či hlučnější prostředí, přidává k obrazu výrazně prostorový, poměrně dobře prokreslený, i při maximální hlasitosti čistý, nezkreslený zvuk. Ten sice postrádá nejhlubší basy pod 60 Hz a má solidní, ale poněkud plošší výšky, ale celkově zní plně a dynamicky.

Zatímco plazmy lze na rozdíl od elcédéček sledovat většinou z libovolného úhlu, u tohoto modelu to tak úplně neplatí. Sloučení krycího skla s čelem obrazovky spolu s jejich opatřením speciálním filtrem pro zvýšení sytosti barev totiž částečně omezilo její pozorovací úhel. Při odklonu od osy obrazovky o víc než sedmdesát stupňů ve vodorovném směru začíná obraz už ztrácet brilanci a ve svislém směru jeho vzdálenější části už tmavnou.

Proč ho koupit?

Velmi bohatě vypravený televizor, plně pokrývající všechny varianty připojení a prezentace, se uplatní zejména v domácích kinech i větších obytných prostorách, a to i jako univerzální multimediální centrum. V běžném režimu dobře „ustojí“ i provoz v intenzivněji osvětleném prostředí, při trojrozměrném provozu však vyžaduje pro optimální výsledek alespoň příšeří.


LG 50PZ950 INFINIA 39 990 Kč

obrazovka úhlopříčka 127 cm (50“)
rozlišení 1920 x 1080 bodů
jas/dyn. kontrast 1 500 cd/m2/5 000 000:1
tuner analogový PAL, SECAM B/G, D/K, I, L,
DVB-T/C MPEG2, 4
teletext FLOF, TOP, paměť pro 1000 stránek
průvodce týdenní, paměť pro 35 předvoleb
formáty MP3; JPEG; DivX HD/Xvid, WMA, MKW
přípojky AV, scart, YUV, 4 HDMI, 2 USB, LAN, CI,
optický audiovýstup
zvukový výkon 2x 10 W
příkon/Standby 0,5 W/178 W
rozměry (š x v x h) 119 x 55 x 72 cm
hmotnost 31 kg
web www.lgecz.com

Doporučená pozorovací vzdálenost 2,4-3,2 m.
Vyrábí se také s úhlopříčkou 153 cm (60“).

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑