Audio

Publikováno 3. června 2011 | Redakce

0

Kam s ním?

Zavěšení je bezpečnější. Tenké ploché televizory, zvlášť pak s větší úhlopříčkou obrazovky, nemají na rozdíl od klasických typů těžiště ve spodní části skříňky. Přičteme-li k tomu jejich z designových důvodů poměrně malé podstavce, pak stačí někdy docela málo – nečekaně silný průvan, rozdováděná dětská hra, náhodné zatáhnutí za kabel a televizor se kácí k zemi. Většina výrobců proto v návodech upozorňuje, že televizor umístěný na podstavci je třeba v horní části ještě uchytit pružnou páskou ke zdi a někteří takovou bezpečnostní pojistku i přibalují.
Zavěšení uvolní prostor. Zatímco klasický televizor si pro sebe uzurpoval minimálně metr čtvereční z obytné plochy, ploché přijímače takové nároky nemají. Prostor pod nimi lze tak využít jinak, případně může zůstat volný a interiér tím „provzdušnit“.

Proč se přes uvedené výhody ocitají ploché televizory na stěně zatím jen zřídka? Pomineme-li určitou setrvačnost a pohodlnost (stačí pouze vybalit a postavit), pak bývá dalším důvodem obava, aby výsledek nepůsobil příliš technicistně. Vždyť televizor vyžaduje robustní kovový nosič a spoustu kabelů, které se k němu budou plazit po stěně. Ano, pokud jen upevníme rovnou na zeď držák a do něj zavěsíme televizor, výsledný estetický dojem skutečně neoslní. Aby oslnil, musí se televizor stát organickou součástí interiéru. K tomu mu může pomoci nosná deska, která zakryje veškeré jeho technické zázemí včetně přívodních kabelů a zapojí ho do celkového řešení místnosti.

Příkladem takového řešení jsou závěsné televizní stěny Porte, vyráběné ve dvou velikostech 150 x 95 cm (Porte Z11) a 200 x 95 cm (Porte Z12). Tyto stěny lze případně ještě kombinovat se stejně dlouhými závěsnými policemi Porte M23, M24, shodně vysokými závěsnými otevřenými i uzavřenými skříňkami Porte N1, N2, N3, ideálními mj. pro uložení disků a příslušenství, a několika typy stojících skříněk Porte A, C, G, H, P a R výšky 50, 75 či 100 cm, jejichž vnitřní vybavení policemi, dvířky a zásuvkami si může uživatel volit podle svých individuálních požadavků. Protože komody mají v zadní stěně dostatečně velké průchodky 4 x 13 cm pro kabely, dají se do nich pohodlně umístit také DVD či BD přehrávače, DVB-T nebo DVB-S přijímače a další příspěvková zařízení.

Všechny prvky programu Porte mají povrch z pravé bukové dýhy, zájemce má na výběr buď přírodní odstín, nebo jedno ze čtyř druhů moření (světle hnědé, calvados, třešeň či tmavě hnědé); mimořádně dokonalé zpracování je samozřejmostí. Program Porte totiž vyrábí družstvo Dřevotvar Jablonné nad Orlicí, které představuje už od sedmdesátých let špičku našeho nábytkářského průmyslu. Přesněji: světovou špičku s českými cenami. Ostatně, posuďte sami: televizní stěny Porte Z11 a Z12 stojí jen 3 827 Kč a 4 372 Kč, a to včetně dopravy a montáže. Teplá přírodní struktura jejich dřeva přitom vytváří v kombinaci s chladem kovově plastového těla televizoru velice esteticky působící harmonický celek.  Takže: nevyzkoušíte si tuto kombinaci i ve vašem interiéru?

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑