Audio

Publikováno 20. června 2011 | Václav Bidlo

0

MINISYSTÉM ONKYO CS-1045

V ostatních parametrech jsou obě barevné varianty identické. A jak prozradí následující řádky, nejsou to parametry ledajaké. CS-1045 tvoří pár dvoupásmových reprosoustav Onkyo D-145, stereo receiver Onkyo R-1045 a CD přehrávač Onkyo C-1045 v oblíbené šířce 28 cm. Užší základna zdánlivě předurčuje systém k využití v malých prostorách, ale na základě našich praktických experimentů můžeme zodpovědně prohlásit, že recenzované Onkyo utáhne se svými 2x 70 watty s přehledem i místnost o velikosti kolem 30 m2. A nemusíte přitom vykroutit Volume až na doraz doprava a chvět se obavou, zdali se s vámi nerozžehnají reproduktory a nevydají se na zkušenou do světa.

Smooth Operator

Na čistém projevu bez zkreslení i v extrémnějších polohách mají kromě jiného lví podíl D/A převodník Burr-Brown (192 kHz/24 bitů) a proprietární technologie VLSC (Vector Linear Shaping Circuitry), která se dle firemních podkladů stará o to, aby se z neučesaných jedniček a nul stal „smooth a noiseless“ analogový signál. Čelní panel stereo receiveru je vyprojektován minimalisticky, ale o to účelněji. Fluorescenční displej s bodovou matricí je čitelný i z větší vzdálenosti a jeho jas lze ve třech krocích upravovat pomocí režimu Dimmer. Basy, výšky a Balance se nastavují pomocí točítka ve škále +-6 a k dispozici je i knoflík Direct. Veškeré funkce s přehledem řídí dálkový ovladač, k jehož ergonomii a logickému uspořádání nemáme výhrad. Zadní panel nabízí kromě standardních konektorů několik zajímavých propojovacích možností. Kdo by třeba nebyl spokojený s dvoukanálovým zvukem, může k systému připřáhnout subwoofer, a šťastní majitelé gramofonu s MM přenoskou jistě ocení přítomnost vstupu Phono. Tuner s RDS chytá FM i AM a paměť počítá se čtyřiceti rozhlasovými stanicemi. USB port lze osadit flashovou klíčenkou, stroj chroustá formáty AAC, WMA a MP3 napříč všemi standardními bitraty včetně variabilního. Pokud jsou skladby obdařeny ID3 tagy, rolují na displeji receiveru. Onkyo též vzorně spolupracuje s přenosnými přehrávači společnosti Apple a do všech zákoutí hudební knihovny iPodu/iPhonu lze proniknout pomocí dálkového ovladače.

Žádný důvod ke stížnostem

CD player C-1045 zaměstnává digitální převodník Wolfson a kromě klasických CD podporuje přepisovatelné CD-RW nosiče i MP3/WMA pálenky. K oběma komponentům se standardně dodávají firemní reprosoustavy D-145. Kdysi se v jistých tuzemských hifistických kruzích šířila myšlenka, že japonským audio specialistům typu Denon či právě Onkyo sluší evropské bedny; my jsme však navzdory pečlivému poslechu nenašli, slovy pana Františka Nebojsy, žádný důvod ke stížnostem. 2pásmovky s bassreflexovým výfukem počítají až s 80wattovým maximálním příkonem. Basový měnič (120 mm) a výškový tweeter (25 mm) jsou osazeny firemními OMF membránami a soustavy s dostatečnou rezervou „zhmotňují“ celé akustické pásmo.

Systém jsme trápili pestrou směsicí hudebních žánrů a skladeb s nejrůznějším nástrojovým obsazením. U Brandenburských koncertů (Gustav Leonhardt, Seon, 1997) vyniknou i ty nejmenší detaily křehké kompozice interpretované na dobových nástrojích a též přímočařejší bigbít (Iggy Pop) nemá tendenci slít se do neforemné akustické masy. Onkyo si vyloženě užívalo při reprodukci akustické a komornější muziky (Pavlíčkovo sólo na kytaru Ovation ve skladbě Jany Kratochvílové V stínu kapradiny budiž toho důkazem).

Proč ho koupit?

Spíše se čtyřmi esy prohrajete pokerovou partii, nežli objevíte nahrávku, se kterou by si minisystém Onkyo se ctí neporadil. Až se vám to povede, dejte nám určitě vědět. Do té doby vás čekají tisíce hodin strávených ve společnosti hudby reprodukované na špičkové úrovni. CS-1045 nastavuje poměr výkon/ cena hodně vysoko.

ONKYO CS-1045

Orientační cena: 19990 Kč
Hodnocení S&V: vynikající

STEREO RECEIVER R-1045

výstupní výkon 2x 70 W (4 omega, 1 kHz)
kmitočtový rozsah 5-60 000 Hz
tuner FM, AM, RDS (PS, RT) 40 předvoleb
přípojky vstupy: USB, 3x linkový; výstupy:
sluchátka, subwoofer, koax., optický
příkon/Standby 65 W/0,3 W
rozměry (š x v x h) 27,5 x 8,3 x 31,1 cm
hmotnost 5,7 kg

CD PŘEHRÁVAČ C-1045

přehrává CD, CD-R/RW, MP3, WMA, AAC
kmitočtový rozsah 5-20 000 Hz
přípojky výstupy: koax., audio
příkon/Standby 9 W/0,3 W
rozměry (š x v x h) 27,5 x 8,3 x 28,2 cm
hmotnost 3,4 kg

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY D-145

typ 2pásmová s bassreflexem
reproduktory basový průměr 120 mm, tweeter průměr 25 mm
kmitočtový rozsah 55-35 000 Hz
jmen. impedance 4 °
citlivost 85 dB/W/m
dělicí kmitočet 3 kHz
příkon max. 80 W
rozměry (š x v x h) 17 x 28,3 x 23 cm
hmotnost 3,7 kg
web www.cptpraha.cz; www.eu.onkyo.com

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑