Audio

Publikováno 4. července 2011 | Stanislav Malý

0

Posloucháte hudbu často ze sluchátek?

Zájemce o neblahý vliv akustiky odkazuji na 2 podrobné články: Jak optimalizovat akustiku a Jak optimalizovat akustiku II.díl. Sluchátkový poslech eliminuje největšího nepřítele věrné reprodukce – akustiku – tudíž je nejblíže tomu, co slyšeli zvukaři a hudebníci při nahrávání. Navíc jde o relativně levnou a kvalitní variantu (netýká se to samozřejmě sluchátek za 200 nebo 500 Kč) poslechu, mnohem levnější, než za srovnatelnou kvalitu s reproboxy. Technický pokrok se projevuje i zde, důsledkem je, že se za dobrou reprodukci nemusí tolik platit co dříve.

V posledních letech narostla obliba sluchátkového poslechu do nebývalých rozměrů, jedná se o součást trendu masového rozšíření mp3 přehrávačů a mobilů pro poslech oblíbené hudby. Kromě modelů pro mobilní poslech se rozšiřuje nabídka domácích typů, doprovázená množstvím sluchátkových zesilovačů. Výrobců sluchátek přibývá v posledních 4 letech přímo exponenciálně, k tradičním výrobcům a specialistům, kteří vyrábí pouze sluchátka, se přidávají nové firmy a také ti, kteří se v audio oboru sice dávno vyskytují, ale dosud sluchátka nenabízeli. Příkladem je Bowers & Wilkins nebo Goldring, firma, kterou si spojují audiofilové s gramofonovými přenoskami. Modely Goldring stojí za bližší poznání, nejde o sluchátka jaksi do počtu, která si lidé kupují v elektromarketu, nýbrž o solidní výrobky, které dobrému jménu Goldring (více než stoletá tradice !) jistě nekazí reputaci. Firma nabízí 3 modely, všechny klasické konstrukce, záměrně se vzdala typu InEar (pecky do uší), neboť je pro mnoho lidí nepříjemný a nepohodlný. A právě pohodlí je pro používání sluchátek velice důležitý faktor. Na testování byly zapůjčeny 2 modely, základní a střední, jim se budu věnovat podrobněji.

Oba modely na hlavě dobře sedí, mušle s reproduktory lze posouvat po spojovacím mostu ve velkém rozsahu, sluchátka jsou velká a na první pohled robustní.

Mají mohutný spojovací most a velké oválné mušle s polstrováním, tvořeným molitanem, potaženým velurovou látkou se sametovým povrchem (Goldring DR100), respektive koženkou (Goldring DR50).

Jde o otevřená sluchátka, zadní strana měničů vyzařuje zvuk do okolí a také skrze tenkou membránu hluk a zvuky okolí pronikají dovnitř k uším. Přestože jsou oba modely primárně určeny pro připojení k hifi komponentům (CD přehrávač, stereo zesilovač), hodí se výborně i  k mobilním přehrávačům, neboť výrobce zvolil záměrně nízkou impedanci 32 Ohmů. Vyšší hodnota (nad 70 Ohmů) by nejen omezila max. hlasitost reprodukce, ale též zkrátila výdrž baterií. Vzhledem k velikosti a hmotnosti sluchátek není pravděpodobné, že potkáte na ulici někoho, kdo je připojí k mobilnímu přehrávači, ale zkuste to a porovnejte reprodukci s běžnými (příbalovými) modely. Rozdíl bude obrovský, spočívá ve velikosti reproduktoru: zde činí průměr 40 mm, zatímco u běžných pecek do uší nemá ani 1 cm. Větší plocha zajistí lepší reprodukci nejhlubších tónů, nižší zkreslení a vyšší max. hlasitost. Důležitý faktor kvalitní reprodukce  tvoří materiál membrány reproduktoru a vyspělost konstrukce magnetického systému (pohonu měniče). Membrána obou modelů je shodná, Goldring zvolil mylar, lehoučkou a rezonancím odolnou umělou hmotu. Vzhledem k jeho nízké měrné hmotnosti a lepšímu poměru pevnost/hmotnost než u papíru či jiných plastů, je membránka měniče tenčí a tudíž i lehčí při zachování výborné odolnosti proti deformacím a rezonancím, výsledkem je lehoučký a velmi rychle reagující kmitací systém. To zaručí širší kmitočtový rozsah a nižší zkreslení.

Chválím způsob připojení: 3m kabel je osazen dvojicí běžných 3,5 mm jacků, což podstatně ulehčí případnou výměnu za jiný. Ve výbavě nechybí zlacený, resp. poniklovaný (Goldring DR50) redukční konektor jack 3,5/6,3 mm. Kabelu s řádným průměrem nehrozí nejčastější problém levnější konkurence, totiž přelomení, pak hraje jen jeden měnič. Dodávaný kabel patří mezi ty lepší, tvoří ho měděné vodiče (udávaná čistota 99.999% ) a silná vrstva izolace (vnější průměr 4 mm, porovnejte s konkurencí), Vložit konektory mají pozlacené (Goldring DR100) kontaktní plochy – další důvod k pochvale, v této cenové kategorii se s podobnou péčí setkáte výjimečně. Základní model Goldring DR50 má kontaktní plošky poniklované.

Poslech

Porovnáním technických parametrů zjistíte, že Goldring DR100 je trošku lehčí (295 vs. 305 gramů), hraje o 2 Hz hlubší basy a má nižší zkreslení oproti levnějšímu sourozenci. Udávané parametry jsou solidní, rozdíly malé, ale zájemcům přesto neřeknou o kvalitě reprodukce mnoho. Co je platný údaj o kmitočtovém rozsahu, když chybí, v jakém se pohybuje pásmu tolerance? Vzhledem ke složitosti měření ho neudává žádný mně známý výrobce, chybí jednotný postup, jak to měřit. Podobně je to s úrovní zkreslení. Proto nelze hodnocení kvality snadno zjistit z údajů poskytnutých výrobcem, jedině poslechem a porovnáváním. Po pár hodinách poslechu zaznamenávám u Goldring DR100 překvapivě dobré rozlišení a transparenci, spojenou s živým, dynamickým projevem. Frekvenční rozsah je vyrovnaný, nic nechybí, rychlé a hluboké basy zůstávají i při vysoké hlasitosti přesné, suché a dobře přehledné. Mají potřebný důraz a objem, nehrozí ani náznak slévání. Lehké, jiskřivé, neagresivní vysoké tóny nepoutají pozornost, které dobře doplňuje čisté a neutopené střední pásmo. Poslech ani po několika hodinách neunaví, velurový potah a měkké polstrování sluchátek pomáhá pohodlnému užívání. Goldring DR100 jsou stvořena jak pro koncentrovaný hudební zážitek v křesle obýváku, tak pro přesnou analýzu nahrávek nebo gurmánské ochutnávky sbírky CD či LP.
Základní model Goldring DR50 se na první pohled liší koženkou místo velurové látky. Nepatrně se zvýšila hmotnost, ovšem koženka je méně průzvučná, proto je vnější hluk o trochu více utlumen. Charakter reprodukce je podobný Goldring DR100, po opakovaném přímém srovnání poslechu stejných hudebních ukázek se ale pár rozdílů objeví. Největší změnu pozoruji u transparence, imaginární pódium se jakoby posunulo o kus dále, hlasy a zvuky nástrojů přichází z větší vzdálenosti. Také rozlišení je nižší, žádné detaily sice nepostrádám, ale musím je sledovat s větším soustředěním. Přestože výrobce udává o 50% vyšší zkreslení oproti Goldring DR100, nemůžu tvrdit, že bych rozdíl slyšel. To spíše o fous nižší dynamiku a poněkud potlačené střední pásmo, což ale nemusí znamenat chybu, pro většinu rockové, popové a hiphopové hudby to znamená výhodu. Nahrávky těchto žánrů dynamiku stále více potlačují, takže drobný úbytek ze strany Goldring DR50 se nepozná. Objem basů je vyšší, více připomíná poslech s reproboxy. Příznivci klasiky spíše zvolí Goldring DR100 nebo nejvyšší model Goldring DR150. Koženka na sluchátkách sice lépe tlumí okolní hluk, ovšem uši se dřívě potí, je nutné dělat během poslechu cca po hodině přestávku, aby se uši ochladily a provětraly. Dobře ale vím, že málokdo užívá jakákoliv sluchátka několik hodin bez přestávky. Je jasné, že levnější model nemůže být stejný, jako dražší, základní model bych doporučil spíše pro ty, kdo budou sluchátka využívat při nějaké nenáročné práci nebo tam, kde se hodí poněkud vyšší útlum vnějšího hluku (pozor, v autobusu nebo vlaku je podstatně lepší užívat tzv. InEar nebo uzavřený typ).
Přitom pro oba modely platí: poměr kvalita reprodukce i provedení/ cena je velmi příznivý. Důležitá rada: tak jako se často liší kvalita reprodukce v poslechovém studiu a poté doma (vliv rozdílné akustiky a připojeného zesilovače, resp. CD přehrávače), je stejně rozdílné vnímání zvuku sluchátek mezi jednotlivými posluchači. Roli zde hraje rozdílná velikost a tvar hlavy a uší, proto radím i před koupí jakýchkoliv sluchátek: vyzkoušet na vlastní uši!

Goldring DR 100/ DR 50

Impedance: 32 Ohm
Frekvenční rozsah: 20 Hz – 20 kHz
Celkové harmonické zkreslení (při 110 dB na 1kHz): <0,6% / 0,9%
Hladina akustického tlaku: (1Vrms @ 1kHz): 105 dB / 107 dB
Hmotnost i s kabelem: 295 g / 305 g
Doporučená cena: 1990/ 1590 Kč
Dovozce: www.horizontrading.cz

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑