Audio

Publikováno 16. srpna 2011 | Pavel Víšek

0

Stereo je grunt

Audio vítězí

Integrovaný zesilovač u dvoukanálového receiveru TX-8030 pracuje v nejrozšířenější třídě AB, využívá osvědčené firemní zapojení WRAT (Wide Range Amplifier Technology) a podle návodu dodává trvalý výkon až 130 W do šestiohmové zátěže, ovšem pouze při buzení jediného kanálu (čím více kanálů se dělí o jediný napájecí zdroj, tím nižší je logicky jejich maximální dosažitelný výkon). Tato marketingová kouzla jsou obecně vlastní technickým datům u pěti- a vícekanálových AV přijímačů, ale u sterea to zbytečně mate. Vzhledem k ceně se totiž nemá zesilovač zač stydět: dynamický výkon s osmiohmovou zátěží činí v každém kanále solidních 100 W, trvalý bude o pár desítek wattů nižší, ale vzhledem ke kategorii přístroje půjde o výkonovou rezervu více než dostatečnou. Napájecí zdroj používá solidně dimenzovaný síťový transformátor v provedení EI a dva filtrační kondenzátory s celkovou kapacitou 16 400 F. Vyšší přístrojové šasi si nárokuj e robustnější chladič čtyř výkonových tranzistorů Toshiba (jde o dva páry komplementárních typů C5198 a A1941 s kolektorovým proudem 10 A). Tepelné čidlo na chladiči napovídá, že konstruktéři nezapomněli ani na elektronickou ochranu zesilovače.

Na čelním panelu najdete vedle velkého knoflíku regulátoru hlasitosti čtyři menší otočné ovladače, z nichž tři patří vyvážení kanálů a tónovým korekcím, posledním lze přepínat sedm vstupů včetně gramofonového (vestavěný korekční předzesilovač obslouží přenosky typu MM), univerzální port, jenž slouží k připojení některého z firemních modulů (nejrozšířenější je UP-A1, dokovací základna pro iPody a iPhony, již lze dokoupit za 2 090 Kč) i AM a FM u dvourozsahového tuneru. Jeho křížový multifunkční ovladač najdete vlevo od knoflíku Volume: stanice můžete ladit ručně i automaticky, paměť umožňuje uložit až 40 předvoleb a u FM stanic nechybí podpora datové nadstavby RDS, konkrétně zobrazení názvu přijímané stanice, typu programu, smyček radiotextu i automatický příjem dopravního hlášení (to třeba kdybyste se právě chystali sednout za volant). Bílý dvouřádkový displej s bodovou matricí je přehledný i velmi dobře čitelný a jeho jas lze samozřejmě regulovat. Zmínku si zaslouží přepínač Pure Audio, který přemostí tónové korekce a po nastavení potřebných funkcí vypíná displej i nadbytečné řídicí obvody. Sluchátkový výstup počítá s velkým jackem (6,35 mm), po jehož zasunutí se připojené reprosoustavy automaticky vypínají.

Co se zadního konektorového pole týká, tady promlouvá výrazněji jinak velice sympatická cena přístroje: v nabídce přípojek audio kontumačně vítězí nad videem. Čtyři vstupy a dva výstupy jsou osazeny vždy jedním konektorem cinch a zpracují pouze základní kompozitní signál, byť jediné digitální rozhraní HDMI chybí. Kdo si vystačí víceméně se zvukem, bude však spokojený. Z šesti linkových vstupů počítají dva s výstupy pro monitorovací smyčky rekordérů, o možnosti připojení gramofonu či iPodu jsme se už zmiňovali. Kromě toho lze vyvést na výstup pre-out signál z předzesilovače, připojit aktivní subwoofer a linkový výstup Zone 2 může zásobovat signálem další místnost (resp. zónu). K TX-8030 lze připojit dva páry reprosoustav, šroubovací terminály zvládnou holý vodič o průřezu max. 2,5 mm2 a po vyjmutí důkladně zaražené záslepky si poradí i s banánky. Kromě externího infračerveného čidla lze využít také systémovou sběrnici a dostat tak celou sestavu firemních komponentů pod kontrolu jediného dálkového ovladače.

Pozorný čtenář předjímá zvuk

CD přehrávač C-7030 využívá centrálně umístěnou CD mechaniku s nižším šuplíkem, pod nímž najdete bílý fluorescenční displej s bodovou matricí; pracuje trochu rozvážněji, ale je spolehlivá a načítá rovněž „pálenky“ CD-R/RW s komprimovaným audiem ve formátu MP3 a WMA. Napájecí zdroj se síťovým transformátorem v provedení EI se nachází na protilehlé straně než audioobvody, což omezuje nežádoucí interference na minimum. Pro digitálně-analogový převod používá C-7030 osvědčený obvod Wolfson WM8716 a ještě firemní technologii VLSC (Vector Linear Shaping Circuitry), která signál z převodníku navíc „čistí“ od digitálního šumu. Konektorové pole na zadním panelu odpovídá standardu: vedle analogového výstupu najdete i dva digitální, mezi konektory převládají poniklované cinche, výjimku představuje optický Toslink. Ani zde nechybí systémová sběrnice, která odsoudí další „dálku“ z příslušenství k nepotřebě.

Na zvukový ideál značky Onkyo nezapomínají ani základní komponenty. Zvuk je čistý, vyvážený i dostatečně detailní a vzhledem k ceně komponentů mu nelze prakticky nic vytknout. Sestava strčí do kapsy většinu kompaktních audiosystémů a vzhledem k užitné hodnotě, jež výrazně převyšuje pořizovací náklady, se vyplatí nešetřit na odpovídajících reproduktorových soustavách. Ostudu téhle ekonomické sestavě určitě neudělají například velmi citlivé dvoupásmové „sloupky“ Klipsch RF-52 II s doporučenou maloobchodní cenou 13 390 Kč za pár.

Proč ji koupit?

Když počítáte každou tisícovku, ale nechcete přitom doma rezignovat na kvalitní zvuk.

STEREOFONNÍ RECEIVER TX-8030

orientační cena: 7 990 Kč
výstupní výkon 2x 130 W (6 ohmů, 1 kHz, THD 1 %,buzený jeden kanál)
kmitočtový rozsah 5-100 000 Hz (+1 dB, -3 dB)
celk. harm. zkreslení <0,08 % (20-20 000 Hz,výkon na 50 %)
odstup signál/šum 106 dB (linkový, 80 dB (MM), dle IHF-A
činitel tlumení 60 (1 kHz, 8 ohmů)
tuner AM, FM, RDS (PS, PTY, RT, TP), 40 předvoleb
přípojky videovstupy: 4x kompozitní
videovýstupy: 2x kompozitní
vstupy: 6x linkový, phono (MM), bypass výstupy: linkový, pre out, sluchátka
příkon/Standby 278 W/neuvedeno
rozměry (š x v x h) 43,5 x 15 x 32,8 cm
hmotnost 8,8 kg

CD PŘEHRÁVAČ C-7030

orientační cena: 6290 Kč
přehrává CD, CD-R/RW
kmitočtový rozsah 4-20 000 Hz (+1 dB, -3 dB, DSP bypass)
celk. harm. zkreslení 0,0029 %
odstup signál/šum 107 dB (dle IHF-A)
přípojky výstupy: linkový, 2x digitální (linkový, optický)
příkon 12 W
rozměry (š x v x h) 43,5 x 10,1 x 30,6 cm
hmotnost 5,3 kg
web www.cptpraha.cz, www.eu.onkyo.com

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑