Bleskovky no image

Publikováno 28. srpna 2011 | Redakce

0

Panasonic LUMIX FZ150 – fotoaparát, kterému nic a nikdo neunikne

Mimořádná rychlost, obří zoom, FULL HD videozáznam a kvalitní, ostré snímky – to je Panasonic FZ150

Nový digitální fotoaparát Panasonic Lumix FZ150 je zárukou, že při fotografování či natáčení nepromeškáte ani jedinou příležitost působivého záběru. Je úplně jedno, zda se zajímavá scéna odehrává ve vaší bezprostřední blízkosti nebo stovky metrů daleko – objektiv s 24x optickým zoomem bez potíží zvládne obojí. A také vůbec nevadí, že se objekt vašeho zájmu rychle pohybuje – bleskurychlé sekvenční snímání nového Lumixu ho dostihne, ať se snaží sebevíc. Když k tomu připočtete skvělý videozáznam v FULL HD rozlišení 1080p a možnost 3D fotografování, je jasné, že se jedná o skutečně univerzální model, který nezklame v žádné situaci… 
Kompaktní ultrazoom je vybaven snímačem MOS s rozlišením 12,1 megapixelu a novým obrazovým procesorem Venus Engine, jehož předností je především rychlé zpracování obrazu. Díky tomu Lumix FZ150 ocení zejména milovníci sportu a akčních záběrů – rychlost sekvenčního snímání totiž činí 5,5 snímku za sekundu v plném rozlišení a s automatickým přeostřováním během sekvence, což v této kategorii opravdu není často k vidění. A pokud automatické přeostřování nepotřebujete, stoupne frekvence až na 12 obr/s – tolik často nenabízejí ani profesionální zrcadlovky. 
Další unikátní vlastností je 24x rozsah zoomu, který odpovídá 25-600 mm u klasického fotoaparátu. Nejkratší ohnisko tak nabízí mimořádně široký úhel, což ocení zejména milovníci rozmáchlých krajinářských záběrů a fotografií architektury. Široké ohnisko ovšem přijde vhod i u skupinových fotografií a při fotografování v interiéru, kde fotograf nemá kam couvat, aby se mu do záběru vešli všichni. Na druhé straně slouží Lumix FZ150 jako teleobjektiv schopný přiblížit na dosah ruky i vzdálené objekty takřka neviditelné pouhým okem. Kdyby po tomto rozsahu zatoužil majitel zrcadlovky, musí vynaložit stotisícové částky. Samozřejmostí je výkonný optický stabilizátor, umožňující fotografovat z ruky s dlouhým ohniskem bez obav z rozostření obrazu vlivem chvění fotoaparátu. 
Kromě fotografování poslouží Lumix FZ150 i jako plnohodnotná videokamera s rozlišením Full-HD (1 920 x 1 080 bodů). Záznam se natáčí rychlostí 50 snímků za sekundu (PAL), resp. 60 obr/s (NSTC) a ukládá se ve formátu AVCHD Progressive. Progresivní formát, v němž nedochází k žádné interpolaci obrazu, znamená podstatě lepší překreslení rychlého pohybu bez šumu, rozostření a digitálních artefaktů obvyklých u běžných fotoaparátů. I touto vlastností potěší Lumix FZ150 zejména milovníky rychlých akčních záběrů. Během natáčení lze využívat plný rozsah 24x zoomu. Samozřejmostí je stereo zvuk a funkce Wind Cut pro eliminaci nežádoucího šumění větru.
Videozáznam lze uložit také ve formátu MP4, který je vhodný nejen pro stolní počítače a notebooky, ale také pro celou řadu kapesních mobilních zařízení (telefony, MP4 přehrávače, tablety). K dispozici je FULL HD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů s datovým tokem 20 Mb/s, tzv. malé HD 1 280 x 720 (10 Mb/s) a 640 x 480 (4 Mb/s) – všechny s frekvencí 25 snímků za sekundu. 
Velmi žádanou novinkou je i speciální režim umožňující tvorbu 3D fotografií – uživatel pořídí sérii záběrů dle instrukcí na displeji, fotoaparát z nich sám vybere nejlepší verze pro pravé i levé oko a ty automaticky spojí do jednoho trojrozměrného snímku. K 3D fotografiím tedy není zapotřebí žádná speciální předsádka ani jiné příslušenství, stačí aktivovat příslušný režim a můžete fotografovat. 
Fotoaparát je vybaven oblíbeným režimem inteligentní automatiky iA, díky němuž mohou skvělé snímky i videozáznamy pořídit i naprostí začátečníci, aniž by přitom museli pronikat do složitých tajů fotografického umění. Inteligentní senzory Lumixu FZ150 vyhodnocují světelné podmínky i fotografovaný motiv a optimálně nastaví všechny potřebné hodnoty. Zkušenější uživatelé pak mají k dispozici běžné poloautomatické i manuální expoziční režimy a mohou si veškeré parametry nastavit tak, jak potřebují. 
Panasonic Lumix DMC-FZ150 se na českém trhu začne prodávat na podzim za doporučenou cenu nižší než 13000 Kč.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑