Audio

Publikováno 5. září 2011 | Bohumil Herwig

0

3D BLU-RAY přehrávač s tunerem a pevným diskem LG HR-550C

Součástí balení je také software Nero Media Home Essentials určený pro sdílení multimédii přes bezdrátovou síť UpnP, původně určenou pro počítače, takže ejhle – další podoba. Najdete také sadu kabelů a obvyklý dálkový ovladač dovolující řídit i libovolnou televizi.
LG můžete připojit k internetu jak přes kabel, tak bezdrátově přes zabudované Wi-Fi. Vše je součástí celkové instalace a je to tak snadné, jak si jen lze představit. Mimochodem, přes Wi-Fi se dostanete i do domácí sítě a s DLNA serverem pak můžete sdílet multimédia. Z dalších počítačů zapojených do sítě LAN vám totéž umožní právě Nero Media Home Essentials.

Tenhle přístroj zkrátka nabízí každému něco. I když…, ne tak úplně. Chybí totiž analogový televizní tuner, což však v současném Česku už neznamená takovou překážku jako před rokem. A ještě malé upozornění: I když HR-550C potřebuje chladit a větráček při startu slyšíte, pak už nikoli, respektive jen málokdy, přístroj je velice tichý.

Bohužel bez třídění…

Digitální televizní DVB-T tuner nabízí – jak je u LG zvykem – oddělené volby pro televizní a rozhlasové kanály. Řadí se od pozice 800 výše a nepřišel jsem na to, jak je setřídit, bohužel ani přes oblíbené položky. Jinak se tuner chová jako ten běžný třeba v set-top-boxu. K dispozici máte klasické osmidenní EPG (dokonce ve dvou podobách), které však ještě nebylo počeštěno. Obraz a zvuk se po vstupu do EPG nepřeruší, nicméně k obnově programové nabídky musí být HR-550C na daném multiplexu. V EPG se nemůžete nechat upozornit na startující pořad a při nahrávání v něm také nelze přímo upravit čas, je třeba vyskočit do precizně koncipovaného přehledu.
V menu na tlačítku Home, přes nějž do televizního režimu vstupujete, najdete i volby pro přehrávání multimédií (video, hudba, fotky), tzv. Home Link, tedy napojení na domácí síť (DLNA), Net Cast, což je LG technologie pro práci s webovými stránkami, známá především z televizorů, a volbu pro nastavení celého systému. Net Cast je ve verzi jedna, tudíž bez otevřeného přístupu na internet, který funguje u televizorů LG modelové řady 2011. Vybrat si můžete pouze ze tří widgetů: YouTube, Picasa a AccuWeather.

Televizní vysílání lze nejen nahrát (musím říci, že v mém případě perfektně – 10 minut z DVB-T zabere ve formátu MPEG2 asi 300 MB), ale je tu i možnost sledovat ho se zpožděním (Timeshift). Stačí jen zmáčknout Pause a následně můžete i převíjet. Ovládání je vůbec silnou stránkou HR-550C. Pokud zastrčíte USB paměť a systém ji rozpozná, což se často povedlo, zobrazí vám rovnou menu výběru multimédií. U Blu-ray přehrávače pak stačí jen zmáčknout tlačítko vysunutí vozíku. Vše je snadné a názorné.

Výtečná multimédia

Hudbu, filmy i muziku můžete spouštět ze tří zdrojů, pokud tedy nepočítáme LAN (DLNA): z USB, pevného disku (lze připojit i externí) a Blu-ray mechaniky. Manažer kupodivu na rozdíl od ostatního menu, které zatím nebylo lokalizované, jména souborů v češtině ukazoval, a to včetně dlouhých názvů (do nějakých 55 znaků). Při přehrávání názvy ještě rotují, takže vidíte opravdu vše a vyřešeno je i navázání na rozkoukaný film. Do tuneru si ovšem odskočit nemůžete. Přehrál jsem bez potíží MP3, WAV, WMA (160 kb/s), naopak neuspěl jsem s FLAC. Pokud jste zároveň připojeni na internet, můžete si informace ke skladbě nechat vyhledat přes databázi Gracenote. Dokonce k tomu máte na dálkovém ovladači speciální tlačítko. Fotografie se zobrazují svižně i při velkých objemech a mimo jiné si je můžete nechat podkreslit muzikou.
V případě videa LG bez zaváhání přehrálo AVCHD/H.264 v několika podobách (MP4, M2TS), 3D soubory s koncovkami TS a MPG a vypořádalo se i s MKV. K mému překvapení nejen s běžným standardem (L4.0, 8RF), ale s drobným zaváháním i s naprostou špičkou L5.1, 16RF se zvukem v AC-3. Musím říci, že tohle je první zařízení s výjimkou počítače, které to u mě doma zvládlo. Mám teď na mysli i televizory a přístroje s DVD či Blu-ray mechanikou. Nepřehrál jsem video MOV z fotoaparátu Nikon, H.264 s koncovkou MTS a především WMV v nízkém i vysokém rozlišení. Nicméně když jsem nahrávku z MTS přejmenoval na M2TS, přehrála se bez potíží. V případě 3D to už ale nefungovalo…
Drobné problémy jsem u DivX, u něhož LG reprodukovalo i poslední kodeky, měl s titulky typu sub, v případě srt nebyly žádné a zobrazovaly se v plné češtině. Jen by si možná zasloužily alespoň volbu velikosti, tohle ale LG nenabízí u žádného ze svých přístrojů. Při testování jsem také prověřil, že kompatibilita je stejná jak při zasunutém DVD disku s testovacími soubory, tak při jejich spouštění z USB paměti. Nezkoušel jsem ji pouze při napojení na DLNA server.

A co 3D?

Na přehrávač DVD/BD disků se nijak nepřepínáte, prostě jen na přístroji či dálce otevřete vozík mechaniky a je to. Pokud přehrávač najde prostá data, zobrazí manažer souborů, v případě DVD Videa či BD rovnou zobrazí menu disku. Vozík mechaniky by si ovšem HR-550C zasloužil podstatně lepší – stačí se na něj jen podívat a už se rozklepe. I přesto jsem s interpretací klasických i 3D disků neměl sebemenší potíže. HR-550C je na televizoru Panasonic TX-L32DT30 prezentoval přesně a čistě, problémy nebyly ani s odbavením opravdu náročných záznamů.
Pokud jde o spotřebu, výrobce uvádí 45 W, nicméně když jsem připojil měřicí přístroj, nedostal jsem se po hodině provozu na víc než na 18 W, což je myslím více než velmi dobré.

Jak vidíte, spokojen jsem zjevně byl a nebýt nemožnosti setřídit kanály na DVB-T tuneru, neměl bych námitky vůbec žádné. Tímto nedostatkem LG celé zařízení zbytečně degradovalo a pro leckoho to může být důvodem zvažovat koupi. Doufejme, že to firma urychleně vyřeší aktualizací firmwaru, já těsně před testováním stáhnul tu poslední, avšak v ní to ještě ošetřeno nebylo.
I přes zmíněný nedostatek musím říci, že tohle je jeden z nejlepších výrobků svého druhu, který jsem poslední dobou recenzoval. Je to ideální domácí AV rozcestník pro ty, kteří nemají rádi spoustu krabiček a spoustu dálkových ovladačů.

Proč ho koupit?

Skvěle vybavený kombinovaný přístroj, který vám v domácnosti nahradí spoustu samostatných zařízení. Může se z něj stát ústřední bod vašeho AV systému.

LG HR-550C

orientační cena: 9 499 Kč
přehrává 3BD, BD, DVD, DVD±R/RW, CD, CD-R/RW, AVCHD, MPEG4, H.264, DivX, DivX HD, Xvid, MKV, AVI, MPEG1, MPEG2 (PS, TS), MP3, WMA, AAC, AC3, JPG
dekodéry Dolby True HD, DTS-HD Master Audio, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS
televizní tuner DVB-T, DVB-C
přípojky HDMI výstup, YUV, scart, A/V výstup(cinch), digitální koaxiální audio výstup, Ethernet (LAN), anténní vstup a výstup; vpředu: USB, PCMCIA (CI+); zabudováno: Wi-Fi (bgn)
příkon/Standby 45 W/nezjištěno
rozměry (š x v x h) 43 x 4,9 x 29,5 cm
hmotnost 3,3 kg
web www.lg.cz

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑