Audio

Publikováno 12. září 2011 | Jan Lodl

0

3D mobilní telefon LG OPTIMUS 3D P920

Jihokorejská společnost LG zůstala v posledních měsících trochu za očekáváními a na trhu mobilů malinko ztrácela. Snaží se proto přejít do ofenzivy a během krátké doby už podruhé zkusila předběhnout trh. Nejprve uvedla jako první telefon s dvoujádrovým procesorem (Optimus 2x) a nyní předběhla HTC i s prvním 3D telefonem. I když jak ukázala zkušenost právě s modelem Optimus 2x (S&V 7/11), být první nemusí být zase až taková výhra. Ostatní totiž mají čas se poučit z chyb. Hned na úvod bychom si tak měli říct, že Optimus 3D je určitě zajímavý telefon, který by nemusel na trhu zapadnout. Zároveň ale platí, že 3D je v tomto případě mnohem více efektní než efektivní a kromě zajímavého zážitku přináší i pár omezení, jež možná budou některým uživatelům trochu vadit.

Brýle nepotřebujete

LG Optimus 3D tak trochu sází – podobně jako třeba 3D televize – na efekt, i když samotná využitelnost 3D je poměrně malá. Obecně totiž platí, že 3D obsahu není k dispozici příliš mnoho a v případě telefonu to platí dvojnásob. Skutečně naplno si totiž třetí rozměr užijete jen u videí a her. Hry jsou k dispozici celkem čtyři a musíme přiznat, že Asphalt ve 3D verzi je ještě návykovější než ten klasický. Ovšem něco za něco a díky 3D je ovládání obtížnější, takže musíte opravdu hodně trénovat.

Když se řekne 3D, většina uživatelů si představí video a fotografie. Optimus 3D je vybaven dvojicí 5Mpix fotoaparátů, takže umí pořizovat trojrozměrné fotografie i videa bez nějakých složitých akcí. Jednoduše přepnete fotoaparát (či kameru) do 3D režimu a můžete začít. Výsledek pak lze zobrazit přímo na 3D televizi, mobil je vybavený konektorem microHDMI, takže připojení je snadné. Zobrazení 3D záznamu jsme vyzkoušeli na televizi LG, u níž vše proběhlo podle očekávání bez nejmenších problémů, ale ani u jiných značek by komplikace nastat neměly.
Další možností, jak si užít 3D, je příslušný kanál na YouTube, na kterém je k dispozici poměrně slušné množství videí. U fotek i videí ale platí, že 3D opravdu vynikne jen někde. U běžných fotografií je rozdíl sice zajímavý, ale pokud chcete opravdu „WOW“ pocit, musíte sáhnout k nějakým záběrům krajiny. Tam vypadá 3D doopravdy skvěle. Až bude časem přibývat obsah a možná se pár nadšenců pokusí pro mobil převést i nynější 3D filmy, bude určitě funkce ještě zajímavější. Zatím jde opravdu jen o efekt.

Z jednoho bodu

Vzhledem k tomu, že nasazení aktivních 3D brýlí u telefonu nepřichází z mnoha praktických důvodů v úvahu, výrobci museli sáhnout po pasivním řešení. To s sebou nese jednu zásadní nepříjemnost, kterou známe i z pokusů o podobné řešení u televizí. Pozorovací úhel, v němž lze 3D efekt spatřit, je velmi malý, prakticky jde o jediný bod. Jakmile mobilem trochu pohnete, ostrost obraz se sníží. Ze subjektivního pohledu se nám navíc zdálo, že očím trvalo poměrně dlouho, než na 3D hru přistoupily. To poměrně zásadně ruší při hraní, ale i při sledování videa musíte být pozorní a neměla by se vám klepat ruka.

Ale abychom nebyli nespravedliví. Většinu času funguje telefon v běžném 2D režimu a pak je čitelnost displeje naprosto bezproblémová. Snad jen na přímém slunci je to trochu slabší, ale to nemusí být nutně kvůli 3D. Celkově větší rozměry mobilu otevřely prostor pro slušné rozměry displeje. Úhlopříčka 4,3“ (10,9 cm) je skutečně impresivní, a protože Optimus zvládne přehrát všechny běžně používané formáty videa, užijete si na něm i 2D filmy. Displej nabízí poměrně jasný a kontrastní obraz. Co je příjemné, velmi přesně reaguje také na dotykové ovládání a celkově je odezva uživatelského rozhraní (postaveného na platformě Android) velmi svižná, což uživatelé určitě ocení.

Proč ho koupit?

Pokud máte doma 3D televizi a 3D přehrávač, pak tenhle mobil prostě musíte mít. Fotky a videa z dovolené rázem dostanou nový rozměr.


LG OPTIMUS 3D P920

orientační cena: 11 670 Kč 
hodnocení S&V: vynikající
funkce: GPRS/EDGE/3G/HSDPA/Wi-Fi
displej/rozlišení/barvy: 3D LCD 4,3“ (10,9 cm)/ 480 x 800/16 mil.
rozlišení fotoaparátu: 2x 5 MPix čte formáty audio: MP3, AAC, eAAC, AAC+, WMA, WAV; video: MP4, DivX, Xvid, H.264, H.263, WMV
akumulátor: LiIon 1500 mAh; pohotovostní doba 450 hodin/ hovor 13 h
přípojky: microUSB, 3,5mm jack, microHDMI
paměť: 8 GB + microSDHC
rozměry: (š x v x h) 129 x 68 x 12 mm
hmotnost: 168 g
web: www.lg.cz

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑