Audio

Publikováno 26. září 2011 | Pavel Víšek

0

Bezdrátová sluchátka AKG K840 KL

Kleer nad Bluetooth

Osazení integrovaného obvodu KLR3012 není levná záležitost a také proto vycházejí jinak identická firemní sluchátka K830 BT na platformě Bluetooth o pět tisícovek levněji. Nejde však jen o šestnáctibitové rozlišení a vzorkovací frekvenci 44,1 kHz, ale také o nepoměrně nižší spotřebu energie, protože o deklarované výdrži 28 hodin na jedno nabití (při rozumné hlasitosti) se majitelům sluchátek s „modrým zubem“ leda zdá.
Samotná supraaurální sluchátka jsou co do ergonomie i uživatelského komfortu dotažená k dokonalosti: přítlak čalouněného hlavového mostu, který lze výškově snadno nastavit, je přiměřený, byť po delším poslechu ho uši „cítí“. Kulaté mušle s měkkými náušníky, potaženými jemnou černou kůží, na boltcích výborně sedí, což je zásluha kloubového mechanismu 3-D Axis, který také umožňuje sluchátka rychle složit do praktického pevného pouzdra s vnitřními kapsami, do nichž lze poskládat i bohaté příslušenství. Kromě kabelu o délce 120 cm s malými jacky (3,5 mm) na koncích, jenž umožňuje „bypass“ bezdrátové technologie, tedy klasické propojení, tu máme adaptéry na velkého jacka (6,35 mm), archaický mikrokonektor (2,5 mm) a „letecký“ s redukcí na dva monofonní konektory (3,5 mm). Nabíjecí kabel s konektorem USB lze připojit i do síťového adaptéru se třemi výměnnými vidlicemi, které vyhovují kontinentální Evropě, Velké Británii i velké části zámoří. Konektory mají tělo z antracitově šedé slitiny a pozlacené kontakty.

Z hlediska komunikace je klíčový malý vysílač, který signálem obslouží až čtvery sluchátka a s osobním přehrávačem ho propojíte krátkým kabelem s jackem 3,5 mm. Především obrysy většinu iPodů nepřesahuje a k připevnění slouží opět přibalená gumička. Řešení jednoduché, praktické a levné. Tlačítka na levé mušli sluchátek a na hraně vysílače představují až krajní řešení: technika se většinou sama spáruje ihned po aktivaci posuvných vypínačů, přičemž zeleně problikávají dvoubarevné indikační LED diody. Na levé mušli najdete také konektor pro přímé připojení sluchátek a na její krytce také tlačítka elektronického potenciometru pro regulaci hlasitosti.

Světlo hovoří, sluchátka hrají

Pokud integrované nabíjecí baterie potřebují dobít, změní se barva problikávajících indikačních „ledek“ na červenou. Jak je to s deklarovanou dobou provozu na jedno nabití? Protože do redakce dorazila nová sluchátka, vydržela po prvním nabití v provozu necelých deset hodin. Po druhém nabíjecím cyklu, kdy se akumulátory stačily zformovat, však už bylo vše jinak: baterie neztratily „dech“ do konce testu. Dosah deset metrů na volném prostranství lehce splňují, v bytě není problém, pokud signálu stojí v cestě jediná zeď, to jen pro úplnost.

Ale ještě jsme se nedostali k tomu nejdůležitějšímu, jak vlastně AKG hrají? Živě a dynamicky, s jasnými průzračnými výškami i dobře definovanými basy. Pochválit je třeba také velmi dobrou pasivní izolaci sluchátek vůči okolnímu hluku. AKG K840 KL představují flexibilní sluchátka, jež lákají k poslechu nejenom venku či na cestách, ale i doma. Tady pozor na jednu eventualitu, o které hutný návod mlčí. Pokud vás napadne vysílač propojit s pevným sluchátkovým výstupem AV receiveru, zvuk sluchátek začne zkreslovat, protože vysílač na vstupu počítá s nižší úrovní osobního přehrávače. Přijatelná je už spolupráce s CD přehrávačem, který je často vybaven výstupem regulovatelným, navíc nemá ambice ani vzdáleně suplovat externí sluchátkový zesilovač.

Proč je koupit?

Bezdrátová sluchátka na ven i na cesty, u nichž paradoxně neztrácíte pocit, že signál do mušlí putuje kvalitními kabely. V ceně dostanete i bohaté příslušenství.

AKG K840 KL

hodnocení S&V: vynikající
orientační cena: 8799 Kč
typ: dynamická uzavřená (supraaurální)
kmitočtový rozsah: 10,5–31 000 Hz (pásmo neuvedeno)
jmenovitá impedance: 32 ohmů
max. akustický tlak: 120 dB (s kabelovým „bypassem“)
druh modulace: digitální MSK
přenosové pásmo: 2,4–2,48 GHz
dosah: 10 m (na volném prostranství)
doba provozu: 28 hodin (na jedno nabití)
hmotnost: 145 g
web www.dsicz.cz, akg.com

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑