Společnost Samsung patří mezi světovou špičku ve výrobě..." /> Samsung sází na budoucnost AMOLED displejů – Stereo&Video

Bleskovky no image

Publikováno 9. října 2011 | Redakce

0

Samsung sází na budoucnost AMOLED displejů

Společnost Samsung patří mezi světovou špičku ve výrobě AMOLED displejů. Nyní provozuje největší světovou výrobní linku AMOLED displejů a v následujících letech plánuje stavět nové továrny. Samsung tak jednoznačně sází na budoucnost AMOLED displejů – podle prognóz dosáhne v roce 2015 na trhu objem peněz s AMOLED displeji 14,1 miliard dolarů.

Divize Samsung Mobile Display přední světové společnosti Samsung Electronics Co., Ltd provozuje největší výrobní linku AMOLED displejů na světě, která byla postavena v Tangjeongu v Jižní Koreji v červnu letošního roku. Nová výrobní linka AMOLED displejů využívá skleněné substráty, které jsou třikrát větší než v předchozím provozu, takže je možné zvýšit produktivitu práce a zlepšit nákladovou konkurenceschopnost.

Samsung vyrábí více než 2 milionů AMOLED displejů za měsíc a díky tomu patří mezi světovou špičku. Začátkem tohoto roku vynalezl Samsung novou technologii, díky které zvládne vyrobit v 5.5 G AMOLED továrně až 65" displej. Tato technologie by se měla objevit v nové továrně, která má být uvedená do provozu v průběhu roku 2012. Mezi plány společnosti Samsung pro rok 2013 patří i 8 G továrna, která by měla být vyrábět největší typy panelů.

Odborníci očekávají, že AMOLED trh zaznamená v příštích letech extrémně rychlý růst. Podle odhadů firmy DisplaySearch naroste AMOLED trh až trojnásobně z letošních 4,3 miliard dolarů na 14,1 miliard dolarů v roce 2015.

Technologie budoucnosti – displej Super AMOLED Plus

První verze AMOLED displejů šla do výroby v roce 2007 a od té doby přišel Samsung s dalšími vylepšeními. Klasické AMOLED displeje mají tři vrstvy – displej, doteková vrstva a krycí sklo. Tyto displeje byly tenké, nicméně potřebovaly na povrchu panel s dotykovým senzorem (TSP). S tím se ale vývojáři společnosti Samsung nechtěli smířit, a tak vyvinuli Super AMOLED displej (One-Cell Touch AMOLED), který eliminuje přidanou vrstvu dotykové obrazovky a integruje dotykový senzor do samotného panelu AMOLED.

Tato změna umožňuje dosažení lepšího kontrastu a také omezení odlesků mezi vrstvami displeje, které jsou viditelné, hlavně pokud jsou na displeji kontrastní obrazy. Displeje Super AMOLED kombinují vysoký výkon a výjimečnou kvalitu displeje s velmi přesným dotykovým ovládáním modulu, který je necelé 2 mm silný.

„Nakonec jsme vývojem strávili téměř rok. Úspěchu jsme dosáhli až po uskutečnění téměř 30 000 pokusů, testů a analýz," říká Ryan Choi, hlavní inženýr v Samsung Mobile Display, který má na starosti vývoj AMOLED.

Ani v této chvíli ale inženýři Samsungu neustali ve snaze neustále zlepšovat a inovovat displej AMOLED. Poslední novinka – Super AMOLED Plus – využívá Real RHB Stripe technologii, kdy každý pixel tvoří hned trojice subpixelů. Navíc dotykový senzor již není integrovanou funkcí jako u Super AMOLED displeje, ale byl nově umístěn do jednotlivých buněk napříč celým displejem, kdy tloušťka jednoho senzoru je pouhých 1um (0,001mm). Displej Super AMOLED Plus nabízí jemnější a hladší obrázky a navíc perfektní dotykovou odezvu a je proto součástí vlajkového modelu Samsungu, smartphonu Galaxy S II, který byl uveden na český trh v červnu letošního roku.

Vývoj technologie displejů

Za téměř třicet let své existence prošly mobilní telefony velkými změnami nejen v designu či nabídce funkcí, ale hlavně došlo k překlopení klasického telefonu v sofistikovaný smartphone. Spolu s tím se dočkaly změn i displeje, u kterých nevzrostl jen jejich rozměr, ale i kvalita. Nenávratně pryč je i doba, kdy byl displej limitován pouze jedním či dvěma řádky obsahu. Dnes jsou již standardem dotykové displeje, které dál prochází inovačními procesy.

Vývoj displejů užívaných v nových mobilních zařízeních postupoval přes OLED displeje, LCD displeje až k různým typům AMOLED displejů. OLED displeje jsou založeny na technologii organických elektroluminiscenčních diod, zatímco technologie LCD displejů vychází z molekul tekutých krystalů.

AMOLED displej, který si vydobil své místo na slunci relativně nedávno, funguje na základě aktivní matrice organických elektroluminiscenčních diod a nabízí mnoho inovativních vylepšení oproti LCD panelům. Mezi ně patří především vyšší kontrastní poměr a živější a přirozenější barvy. Navíc obrazovky AMOLED nepotřebují podsvícení, takže jsou na rozdíl od LCD energeticky úspornější, tenčí a lehčí.

 

Stručný seznam úspěchů, kterých divize Samsung Mobile Display dosáhla od roku 2007:

  • Prosinec 2007: 31 palcová AMOLED
  • Říjen 2008: 40 palcová AMOLED
  • Červen 2009: 6,5 palcová ohebná AMOLED
  • Říjen 2009: 30 palcová 3D AMOLED
  • Květen 2010: 19 palcová transparentní AMOLED
  • Listopad 2010: 4,5 palcová WVGA ohebná AMOLED

 

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑