Audio

Publikováno 10. října 2011 | Bohumil Herwig

0

Kinoúlet: BLU-RAY domácí kino LG HLX-56S

Lišta, často označovaná i jako soundbar, není určena jako podstavec pod televizor ani k pověšení na stěnu, na to je příliš hluboká, hodí se spíše k solitérnímu umístění na skříňku. Dotykové ovládání je na její horní hraně. Vnitřní větrák je velice tichý a prakticky nebyl slyšet ani při startu (někdy se ani nespouštěl), to spíše slyšíte zkusmé protočení Blu-ray mechaniky. Spouští se až za chodu, kdy ho zvuk lehce přehluší i při nízkých hlasitostech, a pak většinou tehdy, když necháte kino zapnuté v režimu základní nabídky. Obě jednotky jsou samostatně napájené, a jak jsem se dočetl v příručce, kino lze zapnout i přes ethernet (LAN).

Bezdrát, bezdrát

Přední stranu skříně kryje leštěný plech. BD mechanika podporující i 3D je jako obvykle v těchto případech štěrbinová a vše po stranách doplňuje čtveřice středových reproduktorů a dva malé výškové.

Basový reproduktor subwooferu s bassreflexem vyzařuje směrem dopředu a chrání ho nesnímatelný kovový kryt. Subwoofer nemá vypínač, jakmile ho zastrčíte do zásuvky, musíte zmáčknout párovací tlačítko pro napojení na základní jednotku. O to se stará jedna položka menu, u níž také najdete test subwooferu (ten se mi však nepodařilo rozchodit). Ostatně i samotný subwoofer se mnou zpočátku nechtěl kamarádit. Umoudřil se až po zhruba půlhodinovém samostatném provozu soundbaru a vlastním odpojení od proudu. To ho zřejmě dostatečně vystrašilo.
LG zjevně předpokládá, že subwoofer nebudete vypínat a že se na něj základní jednotka při zapnutí vždy sama napojí. Přesně to se také stalo, když jsem ke kinu přišel druhý den a spolehlivě to fungovalo i při následujících pokusech.

Připojení k internetu přes Wi-Fi je snadné, jen je zapotřebí v rozhodující okamžik zmáčknout „OK“, jinak budete vyplňovat i jméno sítě (SSID). Následně můžete pro muziku využít databáze Gracenote nebo se přes Wi-Fi připojit k domácí síti či serveru. Pokud byste chtěli využívat multimédia i na jiných počítačích ve vaší síti, stačí nainstalovat dodávaný Nero MediaHome Essentials. Vedle něj máte v ceně i základnu pro iPod, připojení jiného MP3 přehrávače obstarává rozhraní Port.in, což je 3,5mm jack.

Proměnlivá kompatibilita

Souborový manažer zobrazuje perfektně češtinu i dlouhé názvy (ty na displeji rolují) a striktně trvá na předvýběru. Nejprve mu tedy musíte říci, zda budete přehrávat hudbu, film nebo foto. Pak vás teprve pustí do adresáře paměťového média či DLNA serveru. Do titulků typu sub se kinu moc nechtělo, zato srt přehrávalo bez problémů v pohodové češtině. Zvládlo i WMV v HD, avšak nikoli s rozlišením 1080, ale pouze v 720. Obdobné problémy jsem pozoroval i u formátu AVCHD (H.264). V nižším rozlišení než 1080 to bylo většinou bez problémů (koncovky MP4 a M2TS), i když LG ignorovalo MOV a MTS, tedy 3D záznamy z kamery Panasonic HDC-SDT750.

Pokud jde o MKV, kino mě přímo šokovalo! Bez potíží totiž přehrálo nejen základní kvalitu (L4.0, 8RF), ale i tu nejvyšší, málo používanou (L5.1, 16RF, 40Mb/s). Ze souborů ve 3D zvládlo pouze MPG. U formátu TS, v němž byly pořízeny testovací 3D záznamy LG z minulého roku, přístroj prohlásil, že je nepodporuje. Zbytek byl už standardní – fotky se natahovaly svižně, v muzice kino zvládlo jak nejkvalitnější MP3, tak WMA a vedle toho si poradilo i s WAV. Při zkoušení testovacích souborů z DVD disku se potvrdila obdobná kompatibilita, což bylo příjemné zjištění, a na problém jsem nenarazil ani u CD/DVD/ BD. Ukázky z 3D Blu-ray disků byly zobrazovány čistě, s několika zaváháními u těch nejkvalitnějších, ale to možná bylo způsobeno mechanikou, která se občas obdobně projevovala i u jiných disků.

Hraje překvapivě dobře

Přednastavených zvukových režimů je devět, plus jeden uživatelsky ovlivnitelný přes sedmipásmový ekvalizér. Mezi režimy najdete zvýraznění basů či noční režim. Přes velice dobře koncipovaný dálkový ovladač zvládající i televizory různých značek ovlivníte i úroveň subwooferu a reproduktorů. Základní jednotka si při hodinovém měření (hudba přes BD mechaniku) vzala kolem 27 W, subwoofer – pokud nehrajete – dva watty, jinak většinou pod 10 W.

LG HLX-56S sice zvláštně vypadá, aspoň podle mého názoru, ale zní překvapivě pěkně. Možná trochu tvrději a techničtěji, ale také hodně jasně a čistě i u vrcholu hlasitosti s minimem zkreslení. Na domácí kino zjevně hraje nadprůměrně, mohutný subwoofer odváděl svou práci nenápadně, někdy možná až moc nenápadně a nebýt proměnlivé kompatibility na AVCHD/H.264, neměl bych větších námitek. Není z nejlevnějších, ale nabízí jiný pohled na věc. Zda odpovídá i vašemu vkusu, je pochopitelně na vás, já jej považuji za velmi dobrý přístroj.

Proč je koupit?

Pokud máte rádi futuristické výtvory, které ovšem hrají překvapivě dobře a zvládají i 3D, pak nemáte na českém trhu moc velký výběr. I kdyby ale byl, tohle LG by – i přes slabší podporu AVCHD/H.264 – stále patřilo k favoritům.

LG HL-X56S

orientační cena: 16999 Kč
hodnocení S&V: velmi dobrý

přehrává: 3D BD, BD, CD, CD-R/RW, DVD, DVD±R/RW, AVCHD, DivX, Xvid, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, AVI, WMV, ASF, JPG, MP3, PNG, WMA, WAV, M4A
dekodéry: Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio Essential, DD, DTS, Dolby Digital Plus
výstupní výkon: 4x 70 W; subwoofer: 150 W (10 % THD)
kmitočtový rozsah: 20–18 000 Hz
impedance: 4 ohmy; subwoofer: 3 ohmy
tuner: FM, 50 předvoleb, RDS
přípojky: 2x HDMI vstup, HDMI výstup, kompozitní
video: výstup (cinch), digitální optický
audio: vstup, Ethernet (LAN), vstup Port.In (jack 3,5 mm), iPod kolébka (spec. konektor), FM anténa; vpředu: USB; zabudováno: Wi-Fi (bgn)
příkon: 70 W, subwoofer 35 W
rozměry: (š x v x h) základní jednotka: 100 x 9,5 x 20,7 cm, subwoofer: 19,6 x 39 x 39,8 cm
hmotnost: základní jednotka: 5,2 kg, subwoofer: 6,9 kg
web www.lg.cz

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑