Audio

Publikováno 25. října 2011 | Martin Taraba

0

3D FULL HD videokamera SONY BLOGGIE MHS-FS3

Teprve pohled z druhé strany vše vyjasní: dvojice drobných čoček, ne větších než knoflíčky košile, a výrazně stříbřité, plasticky vyvedené označení 3D napoví, že máme v ruce foťák pro prostorové snímky. A když se po zapnutí objeví hned v základní nabídce popisky pro jinak slepá tlačítka, je jasné, že máme v rukou také jednoduchou 3D kameru.

Po tomto zjištění a ověření cenovky jsem k maličké kamerce začal přistupovat bez zbytečných předsudků. Je jasné, že od tohoto kapesního gadgetu nemůže nikdo očekávat výsledky jako od půlmetrákové soupravy se dvěma synchronizovanými profi kamerami a mohutnou 3D nástavbou. Doba si však 3D obrázky žádá a ohledem na velikost a cenu zvládá 3D kamerka Bloggie své úkoly uspokojivě, přičemž vlastně na současném trhu nemá konkurenta. Je určena hlavně těm, kdo jsou zvyklí svá fotografická dílka prezentovat převážně na sociálních sítích či jinde na webu, a ti budou spokojeni, ne-li rovnou nadšeni.

V jednoduchosti je síla!

Začněme tedy u obou objektivů. Jde o jednoduchou dvojici s pevným ohniskem, odpovídajícím přibližně kinofilmovým 47 mm, tedy jen o maličko širší než druhdy běžný „záklaďák“. Optický zoom zde žádný není, ten by se ani nevešel, a čtyřnásobný elektronický je dostupný jen ve 2D režimech, což podle mne bude 3D začátečníkům jistě k dobru. Nestřídmé či pomatené transfokování totiž dokáže znehodnotit i obyčejný 2D videozáznam, a ve 3D je jím nutné šetřit mnohem víc, jinak se videosekvence stane zcela nesledovatelnou a navíc způsobí závratě.

Obě optické osy jsou od sebe vzdálené pouhé dva centimetry, tedy méně než třetinu obvyklé fyziologické rozteče lidských očí, takže s paralaxou obrazové scény zde ještě musí pracovat elektronika. Na výsledku je to proto trochu znát – ani ne tak na zabudovaném 3D voštinovém displeji, na kterém 3D efekt spatří sice bez 3D brýlí, ale jen kolmo pouze jediný divák (nebo snad i zamilovaná dvojice v pozici líčko k líčku), ale jistě s 3D brýlemi na velké 3D televizi. K ní lze Bloggie přímo připojit malým HDMI konektorem typu C (někdy zvaným mini HDMI). Pokud si dokoupíte příslušný kabel, spatříte vcelku věrnou plastickou 3D scénu, avšak s přehnaně ostře oddělenými rovinami vzdáleností. Předměty v popředí z ní vystupují téměř jako 3D vystřihovánky z konce 19. století, které dnes můžeme pobaveně sledovat dobovými stereokukátky v nedávno znovuotevřeném Národním technickém muzeu. Jde však o pravou třírozměrnou realitu, primárně snímanou dvěma optickými zdroji, nikoliv o počítačovou simulaci, která by jistojistě vždy vypadala ještě méně přirozeně.

Celkem pochopitelně zde není ani žádná stabilizace obrazu. Objektivy doplňuje vysoce svítivá LED místo blesku, která se nezapíná a nevypíná spouští, ale samostatně (levou stranou křížového ovladače), takže lze světlo využít jak při kompozici před pořízením fotky, tak v průběhu snímání videosekvence. A v neposlední řadě tak lze Bloggie používat k pouhému svícení jako sice poněkud neekonomickou, ale zcela funkční baterku.

Stejně jako optika je velmi prosté a nenáročné i celé ovládání. Vše je pouze automatické, což u takto koncipovaného přístroje asi není vůbec na škodu, přičemž expoziční, ostřicí i barvu vyvažující automatiky fungují až překvapivě účinně. Jedinou možností, jak ovlivnit vzhled snímku, je právě zapnutí či naopak zhasnutí přisvětlovací LED. V jednoduchém Menu, které při své prostotě ani nemůže být nepřehledné, najdeme jen elementární možnosti základního nastavení (jazyk, formátování vnitřní paměti, datum a čas…) a pak několik variant 2D a 3D rozlišení. Ve 3D lze fotit pouze širokoúhle (16:9) v 2Mpix rozlišení (1920 x 1080 bodů) nebo natáčet Full HD (1080/30p), zatímco ve 2D jsou na výběr fotky pět Mpix (2592 x 1944, 4:3) nebo tři Mpix (2356 x 1324) či webové rozlišení (854 x 480, obé 16:9); respektive MPEG4 (H.264) video 1080/30p, 720/60p, 720/30p a 270/30p. Fotky kvalitou odpovídají těm z 5Mpix foťáku za poloviční cenu nebo z mobilu s odpovídajícím rozlišením, který také většinou mívá podobnou optiku i snímač. Stejně tak od zvuku, snímaného dvěma mikrofonky na horní hraně, se nedočkáte vyšší než „mobilové“ kvality; slyšet ho pak můžete buď z několikamilimetrového reproduktorečku, anebo se samozřejmě přenáší po HDMI spolu s obrazem. Data se ukládají pouze do vyhrazeného 7,7GB prostoru vnitřní paměti, není zde žádný slot na kartu. V nejvyšším rozlišení kamera pojme přibližně 80 minut videa a k jeho kvalitě jsem se již vyjádřil. Ve vnitřní paměti je také připraven obslužný program Bloggie software verze 1.3, jenž lze přímo z přístroje instalovat, přičemž si sám na webu zkontroluje, najde, stáhne a doinstaluje případnou aktualizaci.

Kamera se nabíjí pouze prostřednictvím USB a k připojení není třeba mít ani USB kabel. Bloggie totiž má zajímavě řešený výklopný konektor, který umožní ležící přístroj přímo připojit k většině notebooků jako trochu přerostlý flashdisk a pro desktop je přibalena kratičká, 15centimetrová USB prodlužka.

Nejen samé radosti

Ovládání Bloggie je vzhledem k jeho jednoduchosti vcelku snadné a intuitivní, k ergonomii ale mám přece jen pár připomínek. Většinu z nich lze překousnout s ohledem na velikost a tvar přístroje, na některé bych si ale těžko zvykal i po delší době. Nesedělo mi nepříliš výrazné oddělení hlavního vypínače a fotografické spouště na horní hraně: snadno se přehmátne a navíc se přístroj dokonce může nechtěně zapnout třeba v kapse. Spoušť videa uprostřed ovládacího kříže, která zapíná i vypíná záznam i přehrávání, podle mne také není nejlepší nápad. 2D nahrávky lze pořizovat ve vodorovné i svislé orientaci, stejně jako jakýmkoliv foťákem, 3D ovšem logicky funguje jen tehdy, pokud jsou oba objektivy v horizontální rovině vedle sebe, tedy naležato. Na to při aktivaci 3D režimu nebo pokusu o nesprávné vertikální natočení upozorňuje v anglickém menu hláška „Hold the camera sideways“, snad srozumitelná každému se základní znalostí jazyka. Překladatel s ní ale měl asi trochu problém, protože v českém menu (dalších 12 dostupných jazyků jsem netestoval) se objeví „Při 3D snímání držte fotoaparát na výšku“, což je zcela opačné doporučení, podle něhož ovšem žádné 3D nahrávky nepořídíte! V souladu s touto nesmyslnou českou radou je však na pravé straně umístěn stativový závit, takže pro 3D nelze použít žádný jednoduchý tripod bez hlavy sklopné o 90 stupňů. Také bych považoval za vhodné, aby bylo možné při 3D záznamu přepnout displej do 2D, protože ve 3D má jen velmi omezený zobrazovací úhel, nižší jas, jsou na něm hůře čitelné položky Menu a prakticky nelze kontrolovat, zda máte zaostřeno.

Ovšem úděl průkopníků bývá téměř vždy nelehký, a tak vzhledem k tomu, že takto mrňavý 3D záznamník prakticky nemá v současné době žádnou konkurenci, nezbývá než se s nedostatky smířit, anebo čekat, zda někdo někdy vyrobí něco lepšího. Třeba Sony.

Na samý závěr ještě pro pořádek dodejme, že 3D Bloggie není první kamerou této značky, primárně určenou pro sdílení HD videoobsahu. Dnes testovaná FS3 má i téměř shodně vyhlížející, ale jen jednookou 2D variantu MHS-FS1 (v USA za zhruba 150 dolarů). Premiérovým však byl už před více než rokem model Sony Bloggie PM5, tehdy také jen s jediným, ale zato otočným panoramatickým objektivem. Takový si ovšem můžete k Bloggie dokoupit.

Proč ji koupit?

Téměř stejně maličká Stereo Mikroma z přerovské Meopty, fotící analogové 3D na šestnáctimilimetrový film, montovaný pak k prohlížení do legendárních stereokotoučků, si před desítkami let také našla jen omezenou skupinu entuziastů. Přesto se ale díky svému průkopnickému, originálnímu řešení stala nepřehlédnutelnou i nezapomenutelnou a je dnes významným, bezmála historickým mezníkem. Bez nadsázky si dovolím prohlásit, že 3D Bloggie úspěšně vyrazila stejnou cestou.

SONY BLOGGIE MHS-FS3

orientační cena: 6999 Kč
hodnocení SV: vynikající

objektivy 2x F2,8/4,1 mm (ekv. kinofilmu 47 mm)
snímač CMOS 1/4", maximální rozlišení 5,03 Mpix eff.
displej 61 mm (2,4“), 230 400 bodů (720 x 320)
přípojky HDMI (konektor typ C), USB 2.0 (výklopný konektor typ A)
záznamová paměť 8 GB, pouze interní
dodávaný software Bloggie software verze 1.3
napájení pevná interní baterie 3,6 V, typ ani kapacita neuvedeny
rozměry (š x v x h) 108 x 56 x 18 mm
hmotnost 125 g
web www.sony.cz

Rivalové: Bloggie je unikátem.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑