Audio

Publikováno 29. října 2011 | Stanislav Malý

0

ONKYO PHA-1045 minisestava plná současné technologie s dospělým zvukem

Firma dodává kombinaci CD přehrávače a stereo receiveru v jedné krabici, komponenty nelze zakoupit samostatně – což je škoda, přehrávač by jistě část zájemců klidně postrádala. Onkyo prodává tuto kombinaci ještě s reproboxy pod názvem CS-1045, pak jde o kompletní minisystém, který byl nedávno představen ZDE .

Stereo receiver R-1045 tvoří základní a nejdůležitější část kombinace. Překvapí hmotností 5,7 kg (celokovová skřňka + mohutné toroidní trafo) ovšem ještě více výbavou. Nabízí USB vstup nejen pro uložené soubory na USB disku, připojit můžete dokonce iPod/iPhone a nemusíte proto kupovat žádnou docking station. Dekodér uvnitř rozumí formátům mp3 (zvládne od 32 do 320 kB/s, 44,1 a 48 kHz včetně variabilního datového toku), WMA i AAC, bohužel ne FLAC. WAV nebo FLAC přes USB vstup umí dekódovat dosud jen pár konkurentů). K tomu má ještě 2 vstupy pro digitální signál, konektor koaxiální a optický. D/A převodník zvládne PCM signál až do rozlišení 96 kHz/ 24 bitů, jde o osvědčený DAC 192 kHz/24 bit Burr-Brown, který se dá najít v mnoha přehrávačích vyšší střední střídy.

Právě možnost připojení až 3 zdrojů digitálních záznamů činí receiver ve své cenové kategorii výborně připravený na současnou dobu, neboť velká část posluchačů využívá především digitální přenos hudby. Koaxiálním kabelem (naleznete v příslušenství) připojíte k receiveru CD přehrávač, na USB vstup iPod /iPhone a optickým kabelem například set-top box pro satelitní či DVB-T vysílání. Proč? Především ze satelitu můžete poslouchat stovky rozhlasových stanic, kvalita je o řád lepší než vysílání po internetu, desítky stanic již používají nízkou kompresi 320 kB/s.

Tradiční stanice vysílají dle plánu, program uveřejňují většinou na týden dopředu (k nalezení na webových stránkách jednotlivých stanic), proto lze snadno vybírat z rozsáhlé nabídky. R-1045 nezapomíná ani na příznivce analogových signálů, kromě 3 vstupů najdete ještě PHONO pro gramofonovou MM přenosku. Šikovný je také výstup pro subwoofer a někdo též ocení výstup rec out pro nahrávání na magnetofon. R-1045 má samozřejmě RDS FM/AM tuner, přijímá rozhlasové vysílání v pásmu VKV a SV. Výrobce dodává pro obě pásma provizorní antény, pro nerušený poslech stanic na VKV doporučuji běžnou venkovní anténu, neboť tuner má nižší citlivost, na přibalený kus drátu naladí jen nejsilnější místní stanice. Na výběr je tedy 8 různých zdrojů hudby, čímž se plně vyrovná klasickým stereo receiverům.Většinu funkcí receiveru pohodlně ovládá úzká dálka, dobře se drží v ruce. Za velmi povedené považuji ovládání na předním panelu, Onkyo zkombinovalo 4 otočné přepínače, 2 tlačítka + ovladač hlasitosti a vypínač (foto1) tak šikovně, že při případné ztrátě/poškození dálky zůstává receiver plně pod kontrolou obsluhy.


Foto 1

Hlasitost, tónové korekce i balanci neovládají klasické potenciometry (považuji to za výhodu, neboť jednak odpadá nepřesnost souběhu obou kanálů a ještě se eliminuje nejčastější problém zesilovače – často bývá první závada praskající potenciometr či při určitém nastavení nestejná hlasitost kanálů), nýbrž elektronicky, po krocích zobrazených na displeji. Zesilovač má dle výrobce výkon 2 x 70 W, což je vzhledem k velikosti skřňky pozoruhodné. Pro zajímavost jsem připojil dospělé sloupové reproboxy Shan Polla (foto2), které jsou podstatně „hladovější“ než malé dvoupásmové regálovky a potřebují pro srovnatelnou hlasitost výkonnější zesilovač. R-1045 neprojevil ani náznak strachu či únavy a čile pumpoval energii do Shanů, neztrácel kontrolu nad basy ani při hodně hlasité reprodukci.


Foto 2

Později jsem zjistil, že koncový stupeň je moderní konstrukce, tranzistory pracují ve třídě D, tudíž je tzv. digitální, mnohem efektivnější, než běžné zesilovače. Pro zlepšení zvuku používá Onkyo patenované zapojení VLSC (Vector Linear Shaping Circuitry), stejné obvody najdete u velmi dobře hodnoceného zesilovače Onkyo A-5VL. Udávanému výkonu lze věřit, zesilovač se též po půl hodině hlasitější produkce hodně zahřívá (plocha chladiče je menší než ve větší skříňce), naléhavě doporučuji vhodné umístění s dostatečným odvodem teplého vzduchu. Na horní desku nic nepokládejte, jinak se bude zbytečně přehřívat a tím zkracovat životnost důležitých součástek.

Další neobvyklý údaj představuje odstup signálu od šumu, 100 dB. Není uveden podstatný detail: při jakém výkonu? I při maximálním by to byla skvělá hodnota, nejen pro danou cenovou kategorii. Proto rychlý test: nastavím vyšší hlasitost a poslouchám šum z blízkosti 10 cm od výškáče – a nic, ticho, příjemné překvapení! Zkuste sami, většina zesilovačů i v klidu slabý šum produkuje, přičemž výkonnější zesilovače mají logicky vyšší šum.

Poznámky na okraj: po zapnutí receiveru se asi po vteřině ozve cvaknutí relé, které připojí reproboxy, jde o dobré znamení, tato funkce bývá u lepších zesilovačů. Pokud se reproboxy připojí bez zpoždění, vzniká nebezpečí snížené životnosti (resp. poškození) reproduktorů – pozorujte zblízka membránu basáku, jak někdy při zapnutí pěkně poskočí. Displej zobrazí také hodiny a den v týdnu, u mp3 záznamů na USB disku ukáže ID3 tagy (foto3), což je 100 x lepší než pouze např. track 003, receiver má k dispozici 4 (!!) různé timery, s jejich pomocí lze využívat jako budík, event. nahrát v nepřítomnosti program z rádia.


Foto 3

Jas displeje lze tlumit ve3 krocích, tuner má 40 předvoleb (názvy stanic nevysílající kód RDS lze ručně zadat), nechybí fukce direct, přemostí obvody korekcí a balance. Předvolby zůstanou v paměti i po 14 dnech vypojení PHA-1045 ze síťové zásuvky, také si pamatuje poslední nastavení výšek/ basů/ balance – drobnosti, které ale potěší.

CD přehrávač C-1045 má jen 6 tlačítek pro základní povely (+ vypínač), pro mnoho dalších funkcí je dálka nezbytná. Povely dálky přijímá receiver a kablíkem označeným R1 je posílá do přehrávače. Povely ale putují i opačně, do receiveru: pokud například hraje rádio a dálkou či ručně zadáte povel play, automaticky se přepne vstup na CD a počne reprodukce disku. Přehrávač přečte kromě lisovaných CD též CR-R/RW i na nich uložené soubory mp3 a WMA. Displej zobrazí ID3 tagy, jsou li na disku, dokonce i vzorkovací kmitočet a rychlost toku dat aktuálně přehrávaného souboru – to už není běžné, pochvala! (foto4)


Foto 4

Srdcem přehrávače je velmi dobrý D/A převodník Wolfson 24 bit/ 192 kHz, často používaný i u mnohem dražší konkurence. Užší celokovová skříňka je méně náchylná k šíření vibrací, jitter se potlačí také tímto (pamatuje ještě někdo cihlám podobné profesionální přehrávače Teac a Denon?), k nezvykle vysoké hmotnosti přispívá též klasický, poctivě dimenzovaný síťový zdroj. Výstupní analogový signál nabízí klasický pár cinch konektorů, k dispozici je též digitální koaxiální výstup – přímo předurčený k připojení kabelem (soušást příslušenství) do receiveru. Pak funguje C-1045 jako transport, konverzi na analogový signál provede až D/A převodník v receiveru.

Je lepší propojení analogové či digitální?

U komprimované hudby rozdíly prakticky slyšet nejsou, ale u CD s použitým stereo kabílkem dodávaným v krabici ano (ale jen malé, zvuk je trošku zastřený), protože jde o nejlevnější „tkaničku“. Zkouším jiné kabely (Supra EFF a Kimer Kable PBJ), mírný náskok digitálního přenosu už mizí, ale při ceně cca 3 tisíce není rozumné tolik investovat do minisystému /raději do lepších boxů/. Bez dalších výdajů je vhodněší použít kablík pro digitální signál.

Jak PHA-1045 hraje?

Vzhledem k ceně velmi dobře, k posouzení je třeba zapojit jiné boxy, než nabízené od Onkya, jde o velmi levné (porovnejte cenu této kombinace a sestavy včetně boxů) dvoupásmovky. Kromě Shanů jsem ještě zkoušel Alesis Monitor Two. Zvuk průzračný, dynamický, spektrálně vyrovnaný, dobře zobrazen prostor nahrávek. Žádné nepříjemné sykavky u zvěvaček se konají, u složitě strukturované orchestrální hudby se netrácí transparence, basy jsou velmi dobře konturované a prokreslené, přitom nechybí drive. Dobře hodnotím reprodukci vinylových desek, evidentně tam není MM korekční předzesilovač „jen do počtu“ – což je další příjemné překvapení. PHA-1045 je vlastně škoda používat pro poslech komprimované hudby, pokud máte hodně CD (nebo nekomprimované záznamy na HDD), nebude marná investice do reproboxů alespoň v ceně 17-20 tisíc, výsledek jistě nadchne.


Foto 5

Měl jsem k dipozici Logitech Squeezebox (foto5), který má koaxiální a optický digitální výstup, záznamy FLAC byly zcela srovnatelné s originálními CD, síťový přehrávač nabízí proti CD playeru neporovnatelně větší pohodlí a ještě rozšíří nabídku o internetová rádia. Onkyo poslouží skvěle jako 2.systém ve spojení s iPodem/iPhonem, ale výborně se uplatní i v obýváku, boduje komforním ovládáním, vypadá pěkně a hraje ještě lépe. Má nadprůměrně výhodný poměr kvalita/cena. Kombinace se dá sehnat za zhruna 17 a půl tisíce Kč.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑