Audio no image

Publikováno 28. listopadu 2011 | Pavel Víšek

0

Kabinety za cenu satelitů

V tuzemské nabídce představuje tato novinka v konfiguracích 5.0 jeden ze dvou vůbec nejdostupnějších. Společnost sídlí v newyorském Brooklynu, ale s ohledem na výrobní náklady se vyrábějí v Číně. Láce však solidní zvuk nutně nedeklasuje, a pokud zjistíte, že se bez většího objemu hlubokých basů neobejdete, máte svým způsobem našetřeno na základní model aktivního subwooferu SUB RB 1150 (aktuálně za 4 490 korun). Na našem trhu je dostupné jediné provedení 5.0 setů Spark, balených v jediné velké krabici: ta si s celkovou hmotností kolem 30 kilogramů říká při manipulaci o dva páry rukou. Soustavy jsou na povrchu potaženy vinylovou fólií, která vcelku zdařile imituje třešňové, respektive černě mořené dřevo. Odnímatelné ochranné rámečky jsou potažené černou průzvučnou tkaninou.


Hudební expertky

Klíčové jsou v setu přední sloupové soustavy Spark-F (jako front), s nimiž se ve stereofonním režimu počítá rovněž pro reprodukci hudby. Pravoúhlé ozvučnice mají stěny z MDF desek o tloušťce 12 mm. Kabinet není nejtužší, ale konstrukci zesilují dvě podélná žebra uvnitř ozvučnice (přibližně v polovině její výšky) i černě lakovaná základna z MDF desky o tloušťce 18 mm, jež má na dolní straně čtyři pryžové podložky, omezující mechanickou vazbu s poslechovou místností. Vzhledem k cenové kategorii jde o uspokojivý kompromis. Soustavy Spark-F jsou osazeny třemi reproduktory. Ve výšce 80 cm nad zemí (tedy v rovině uší sedícího posluchače menší postavy) se nalézá tweeter s poddajnou kalotou o průměru 25 mm. Následují dva středobasové reproduktory o průměru 162 mm s kónickými membránami ze stříbřitého polypropylenu, které jsou zesíleny vydutou středovou kopulkou z černého plastu. Elektrická výhybka 2. řádu (s poklesem -12 dB/oktávu) pracuje s dělicím kmitočtem 2500 Hz. Velký bassreflexový otvor (na vnitřní straně je „zaslepený“ řídkou plastovou mřížkou) ústí na zadní stěně, takže soustavy potřebují „za zády“ alespoň půl metru místa. K propojení se zesilovačem slouží dvě šroubovací svorky, které si poradí s kabely zakončenými holým vodičem, banánky i vidličkami.

Na stejné vlně

Centrální soustavu Spark-C se dvěma efektovými soustavami Spark-S spojují stejné typy reproduktorů i subtilnější skříně se stěnami z MDF desek o tloušťce devět mm. Koncepce obou typů soustav se ovšem liší. Důležitější roli hraje centr, který zprostředkovává většinu dialogů, takže tweeter s poddajnou kalotou o průměru 25 mm a miniaturní plastovou „miskou“, jež coby fázový difuzor optimalizuje vyzařování měniče, obklopují Kabinety za cenu satelitů Pokud máte na ozvučení obývákového kinosálu omezené finance, jednu z mála alternativ k sadám se satelity představují reprosoustavy americké značky Pure Acoustic, kde se zcela mimořádným poměrem užitné hodnoty k ceně pyšní 5.0 set Spark. SADA REPROSOUSTAV 5.0 PRO DOMÁCÍ K INO PURE ACOUSTICS SPARK 6 990 Kč dva středobasové reproduktory o průměru 100 milimetrů (provedení mají stejné jako větší typy u soustav Spark-F). K žádoucímu nižšímu zkreslení přispívá bassreflexová ozvučnice, která ústí na zadní stěně, kde najdete rovněž subšasi s párem šroubovacích terminálů. Zadní minimonitory jsou lehké a mají uzavřenou ozvučnici, takže nečiní problém zavěsit je na zeď. V hierarchii celého setu stojí nejníže, takže zde šroubovací terminály vystřídal pár malých pérových svorek. Technologické provedení odpovídá ceně. Protože reproduktory jsou k čelním stěnám uchyceny třemi až čtyřmi šrouby, vyplatí se je (stejně jako u nábytku z obchodního domu Ikea) čas od času dotáhnout inbusovým klíčem. Samotná reprodukce disponuje vyrovnanou charakteristikou bez zbytečné agresivity na obou koncích přenášeného pásma, s dostatečným objemem detailů i dynamikou. Velmi dobrá je také srozumitelnost řeči, pouze vzhledem k subtilnějším ozvučnicím to s hlasitostí není radno příliš přehánět. Výbuchy a podobné efekty ve zvukové stopě filmů samozřejmě nejsou až tak mohutné. Koho to bude omezovat přespříliš, může sáhnout po výše zmíněném aktivním subwooferu.

Proč ji koupit?

Dobrá a cenově velice přítulná volba k základním modelům AV přijímačů i pro vylepšení levnějších AIO systémů domácího kina.

Cena PURE ACOUSTICS SPARK : 6 990 Kč
Hodnocení S&V: velmi dobrý

SPARK-F

typ 2p., s bassreflexem
kmitočtový rozsah 45–22 000 Hz
jmenovitá impedance 8 Ohmů
charakteristická citlivost 90 dB/W/m
dělicí kmitočet 2500 Hz
zatížitelnost 200 W
rozměry (š x v x h) 21,5 x 87,5 x 25 cm
hmotnost 10,5 kg/ks

SPARK-C

typ 2p., s bassreflexem
kmitočtový rozsah 55–20 000 Hz
jmenovitá impedance 8 ohmů
charakteristická citlivost 86 dB/W/m
dělicí kmitočet 3000 Hz
zatížitelnost 140 W
rozměry (š x v x h) 37 x 14,5 x 17 cm
hmotnost 3 kg/ks

SPARK-S

typ 2p., uzavřená
kmitočtový rozsah 60–20 000 Hz
jmenovitá impedance 8 ohmů
charakteristická citlivost 85 dB/W/m
dělicí kmitočet 3000 Hz
zatížitelnost 140 W
rozměry (š x v x h) 14,5 x 24 x 17 cm
hmotnost 2,1 kg/ks

www.eurostar-ostrava.cz
www.pure-acoustics.com
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑