Bleskovky no image

Publikováno 1. prosince 2011 | Redakce

0

Nové navigace čtou i z ruských družic

 

Na trh přichází nová generace odolných outdoorových navigací. Nazývat je „GPSkami“ už není zcela přesné. Kromě tradičního příjmu amerických družic GPS jsou schopné současně využívat i ruských družic systému GLONASS.

Zkratka GPS se stala synonymem pro satelitní navigace. Signály amerického vojenského družicového systému využívají milióny civilních navigačních přístrojů. Málokdo ale ví, že podobný systém jako GPS vlastní i ruská armáda. Její systém se jmenuje GLONASS a zajímavostí je, že ačkoliv jeho historie začala ještě v dobách Sovětského svazu, v porovnání s GPS využívá modernějších družic, které poskytují vyšší přesnost výpočtu pozice. Stejně jako GPS i signál z GLONASSu je pro uživatele k dispozici po celém světě.

Největší světový výrobce přenosných navigací, americká značka Garmin letos na podzim představila nové outdorové navigační přístroje řady eTrex, které jsou jako první schopné přijímat signál amerických i ruských družic současně. Nové navigace tak nabídnout mnohem větší přesnost a citlivost na příjem družicového signálu, než jsme byli dosud u klasických GPS zvyklí. Nové přístroje jsou svými vlastnostmi předurčeny pro použití v přírodě. Kromě kompaktních rozměrů, nízké hmotnosti a vysoké odolnosti nabízejí i dlouhou výdrž a napájení na dvě běžné tužkové baterie.

Příznivce outdoorových aktivit jistě potěší, že si nová generace navigací stále zachovává přijatelnou cenu. Mapový přístroj s barevným displejem a podrobnými mapami koupíte za cenu okolo 5 000 Kč.

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑