Audio

Publikováno 5. prosince 2011 | Pavel Víšek

0

Stereofonní zesilovače PRO-JECT STEREO BOX S vs TRENDS TA-10.2

Větší povědomí u nás samozřejmě máme o vídeňské firmě Pro-Ject, která je známá především díky vynikajícím gramofonům, navazujícím na produkci někdejší Tesly Litovel. A řadu Box Design uvedly na trh před dvaceti roky právě korekční předzesilovače pro přenosky typu MM i MC. Zato značka Trends Audio představuje pro mnohé velkou neznámou. Vznikla až v roce 2006 jako divize hongkongské společnosti ITOK Media s teprve třináctiletou tradicí. Mladá značka ovšem používá i mladé technologie, ale nemá zatím českého distributora. Testovaný zesilovač Trends TA-10.2 lze objednat prostřednictvím firemního e-shopu za 190 dolarů, ale cenu je třeba navýšit ještě o poštovné 39 dolarů. I tak se však pohybuje ve dvou třetinách ceny svého rakouského konkurenta Pro-Ject Stereo Box S, což může řadu zájemců ke koupi přilákat. Jak si v duelu stojí jinak?

Body na první pohled

Pro-Ject Stereo Box S připomíná zmenšené stylové minisystémy, které zasahují kvůli kompaktní bázi a nízkému čelu více do hloubky. Rozměrově odpovídá typickému zástupci řady Box Design, u níž čelní panely komponentů rostou občas i do výšky a výjimečně do šířky o celé násobky jeho kót. Ke stabilitě zesilovače přispívá litinové šasi, ale použijete-li k zapnutí tlačítko vlevo dole, stejně si ho musíte na okamžik přidržet (aspoň pokud není s další „sourozencem“ z řady instalován v kolibřím firemním racku, kdy se hmotnost sestavy zvýší). Pro-Ject Stereo Box S se vyrábí s černým nebo stříbrným čelním panelem poslední litera S odpovídá „faceliftu“, po němž zesilovač designově ladí s novými přehrávači (prvním je digitální Media Box S, druhým síťový Stream Box DS). Oproti starší generaci Stereo Boxu se odlišuje především elegantní indikací provozních stavů: z hliníkového čelního panelu „nevykukují“ celé LED diody, ale jen světlovodná vlákna. To, které vede modrou, indikuje zapnutý stav, druhé signalizuje (červenou nebo zelenou) zvolený vstup.

Trends TA-10.2 nesahá svými rozměry tolik do hloubky a připomíná tak malý kvádřík. Jediné provedení kombinuje hliníkové panely vepředu a vzadu v barvě kovu. Provedení čela je (hlavně vzhledem k nabídce) minimalistické. Kromě knoflíku Volume (stejně jako u Pro-Jectu je jediným „točítkem“), zde narazíte už pouze na velkou modrou ledku indikující aktivní stav: páčkový vypínač (žádný režim Standby se „nekoná“) nahmátnete vzadu po levé straně. Zadní panely obou zesilovačů mají dost plno. Pro-Ject nabízí linkový vstup navíc (konektory cinch jsou pozlacené) a tak pokud připojujete holé vodiče do čtyř pozlacených terminálů, namačkaných těsně u sebe, musíte se obrnit trpělivostí (tady jsou praktickou alternativou reprokabely s banánky). Trends má vzadu trochu volněji, navíc izolované šroubovací terminály jsou lépe přístupné, protože se mezi ně vklínil pár pozlacených cinchů jediného linkového vstupu (starší verze TA-10.1 měla terminály uspořádané stejně jako Stereo Box S). Poslední klíčovou přípojkou jsou u obou zesilovačů zdířky pro externí síťové adaptéry.


Různé třídy ze stejné školy

Zesilovače se obecně dělí do tříd podle vlastností jejich zapojení (konkrétně podle polohy klidového pracovního bodu). Pro-Ject Stereo Box představuje zástupce třídy D, Trends TA-10.2 patří do třídy T. V obou případech jde o nelineární zesilovače, které k sobě mají velmi blízko, protože používají pulzně šířkovou modulaci (PWM). Nejenom kvůli liteře „D“ se pro zesilovače třídy D vžilo označení „digitální“, které má svou logiku, ale není úplně přesné: podobnost spočívá v tom, že přenášený signál nabývá jen dvou hodnot, „zapnuto“ a „vypnuto“, což odpovídá dvěma logickým proměnným v číslicové technice. Tranzistory jako aktivní prvky v koncovém stupni samozřejmě pracují ve spínacím režimu. Nespornou výhodou zesilovačů třídy D je vysoká účinnost, která standardně dosahuje 80 %. Balastní teplo je tak ve srovnání s nejrozšířenějšími zesilovači třídy AB podstatně menší a na uchlazení stačí malý chladič, který se vejde i do subtilní skříňky. První generace zesilovačů třídy D se sice potýkaly s vyšším zkreslením, ale s dalším vývojem už u moderních konstrukcí problém zmizel. Za zesilovači třídy T stojí (stylově) firma Tripath. V podstatě se jedná o zesilovače třídy D, u nichž konstruktéři vylepšili technologii řízení. Kromě účinnosti kolem 90 % je obvykle charakterizuje rovněž sofistikovanější zvuk. To hovoří ve prospěch Trends TA-10.2, na druhou stranu Pro-Ject Stereo Box S nabízí dvojnásobný výstupní výkon a za ten se samozřejmě vždycky platí. Pro-Ject Stereo Box S je vzhledem k nižší účinnosti („pouhých“ 80 %) osazen blíže nespecifikovaným integrovaným obvodem, jehož typové označení kryje miniaturní chladicí profil. Při osmiohmové zátěži se „devadesátiprocentní“ Trends TA-10.2 obejde v kovové skříňce bez chladiče docela a je osazen integrovaným obvodem TA2024 od firmy Tripath, čímž se výrobce nezapomene pochlubit ani na webu: aby ne, stejný používá i jiný miniaturní zesilovač Super T od značky Sonic Impact, který si pochvalovali v americkém magazínu Stereophile (pouze pro úplnost, katalogový list hovoří při osmiohmové zátěži o účinnosti 88 %, nikoli 90 %). Oba zesilovače se tváří „audiofilsky“, což jim umožňuje rezignovat na tónové korekce a ušetřit tak ve skříňce místo za dva nadbytečné potenciometry a větší tišťák.

Bitva čísel

Na první pohled by se mohlo zdát, že v běžných bytových podmínkách u nelineárního zesilovače na výstupním výkonu nesejde, ale není tomu tak. Vzhledem k pracovní charakteristice tranzistorů v koncovém stupni nedochází při vysokých hladinách hlasitosti k limitaci, na kterou jsou naše uši hodně citlivé (to je stará nemoc zesilovačů třídy AB, u kterých se kvůli tomu honíme za co největším výstupním výkonem). Celkové harmonické zkreslení má poněkud odlišný charakter, než jaký známe u běžných zesilovačů třídy AB, ale rozhodně není konstantní a při maximálním výkonu výrazně roste: pokud k zesilovači připojíme osmiohmové reprosoustavy, vykazuje Trends TA-10.2 při výkonu šesti wattů uspokojivé zkreslení 0,1 %, ale při plném výkonu 10 W je to už 10 %. Se stejnou zátěží Pro-Ject Stereo-Box S umí v každém kanále až 20 W, při polovičním výkonu (ten je na maximu TA-10.2) dosahuje zkreslení nejvýše zanedbatelné hodnoty 0,05 %. Vysokou hodnotu odstupu rušivých napětí garantuje v obou případech koncepce odděleného napájení. Z hlediska laboratorních měření je na tom o pár decibelů lépe Pro-Ject Stereo Box S, do něhož vstupuje střídavých 20 voltů – Trends TA-10.2 se s 12 volty drží „více při zemi“ a je tak z hlediska negativních interferencí o něco choulostivější.

Různé perspektivy

Při normální hlasitosti nabízejí oba zesilovače „velký zvuk“, který si nezadá se základními modely stolních komponentů. Trends prodělal audiotuning, konvenující hlavně skalním uživatelům iPodů, zvuk je dynamický i detailní, zesilovač se „hezky poslouchá“. Pro-Ject má neutrální projev s filigránsky prokresleným zvukem, na jaký jsme zvyklí ze světa hi-fi. Pokud potenciometr hlasitosti (s logaritmickým průběhem) vytáčíte hodně doprava, vítězí svou čistotou Pro-Ject, ale to je v menší místnosti spíše teoretický případ. Zajímavé srovnání nabízí tepelné klání obou tříd. I když je „téčko“ účinnější, litinovou skříňku nevyhřálo ani méně efektivní „déčko“. Jak Trends, tak Pro-Ject jsou proto pro přitápění garsonky nezajímavé.

Který koupit?

Užitné hodnoty obou zesilovačů převyšují jejich pořizovací cenu, Trends hraje k obrazu iPodů o něco atraktivnější, Pro-Ject to má radši neutrální a blíží se víc hi-fi. Pokud miniaturnímu audiu propadnete, Pro-Ject má v řadě Box Design tři desítky komponentů včetně zdrojů signálu, přístroje v katalogu značky Trends Audio zatím napočítáte na prstech jedné ruky. Chcete-li zvukově zlidštit audioknihovnu na svém PC, externí D/A převodník mezi nimi najdete. Cena TA-10.2 láká, záruku má dva roky, ale u nás zatím chybí servis.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑