Audio no image

Publikováno 27. prosince 2011 | Pavel Víšek

0

Reproduktorové soustavy JAMO S 606/JAMO S 608

Podání nejhlubších oktáv u dostupnějších trojpásmových soustav limitují rozumné, tedy i zaplatitelné rozměry ozvučnice. Kupříkladu se čtvrtmetrovými „basáky“ by skříně při odpovídající bázi narostly příliš, než aby si nechaly líbit stěny z více (či méně) tenkých MDF desek. Stačí však pootočit hlubokotónové měniče, což v sofistikovanějším uspořádání „push-push“ používá u svých highendových podlahových soustav už dlouho německá značka Audio Physic (test modelu Scorpio najdete v S&V 2/08); v nižších kategoriích to ovšem působí jako zjevení. Filozofie je obdobná jako u subwooferů. Hlubokotónový měnič se do kmitočtu 200 Hz chová jako všesměrový zářič a na jeho umístění vlastně příliš nezáleží. Konstruktéři proto největším reproduktorům zaveleli vpravo (respektive vlevo) v bok a dostatečně hluboké bočnice umí najednou poskytnout azyl i reproduktorům s průměrem 250 mm. Symetricky provedené soustavy se dodávají balené v páru a manipulace s velkou krabicí vyžaduje dva páry rukou.

Severský šarm

Zmíněné řešení je praktické i elegantní. Soustavy S 606 a S 608 (oba modely se navzájem liší svým osazením a výškou i hloubkou ozvučnice) proto charakterizuje čistý skandinávský design. Kromě lehce zaoblené čelní masky z lesklého černého plastu se pravoúhlé geometrii vymyká pouze pozvolné zkosení předních hran u obou bočnic. Povrchovou úpravu tvoří silná vinylová fólie, která svou strukturou přesvědčivě imituje dřevěnou dýhu. Vybírat lze ze dvou provedení (černý jasan a tmavá jabloň), odnímatelné ochranné rámečky na čelní stěně a vnitřních bočnicích jsou potaženy černou průzvučnou tkaninou. Nabídku na trhu aktuálně rozšiřuje limitovaná edice 5.0 setu S 606 HCS 3 za 14 490 Kč, který má soustavy v lesklé bílé, ke každé jsou přibaleny dva rámečky, s bílou i černou průzvučnou tkaninou.

Stěny kabinetů tvoří MDF desky o tloušťce 16 mm, zesílené kolem hlubokotónových reproduktorů na dvojnásobek, ale konstrukci uvnitř zpevňuje ještě příčka, jež odděluje samostatnou komoru hlubokotónového měniče, aby nedocházelo k nežádoucím interferencím s reproduktory středovýškové sekce. Ozvučnice je uvnitř zatlumena vatelínem. I když báze představuje nejmenší kótu soustavy, je nezbytné pamatovat na více místa kvůli čtyřem litinovým patkám po stranách, které vysokým i poměrně těžkým soustavám zajišťují potřebnou stabilitu a vyříznutými závity pamatují na instalaci výškově polohovatelných odhmotňovacích hrotů (jak S 606, tak S 608 svorně do šířky narostou o 50 mm, do výšky o 30 mm). To však není vzhledem k potřebnému odstupu soustavy od stěn místnosti i okolního nábytku nijak omezující.

Skoro jednovaječná dvojčata

S osazením u dvojprofilu soustav Jamo začneme u menšího modelu S 606. Tweeter pracuje s poddajnou kalotou o průměru 25 mm, jež má okolí vytvarované podle firemní technologie WaveGuide do vlnovodu, integrovaného do plastové čelní masky tak, že lícuje se středotónovými reproduktory o průměru 127 mm. Oba mají kónické papírové membrány, zpevněné vrstvou černého laku, které jsou ke košům uchyceny pryžovými vlnkami. Namísto obvyklých středových kopulek u nich najdete pevné difuzory ve tvaru projektilu, jež optimalizují vyzařovací charakteristiky; jejich materiálem je nemagnetická slitina, která pomáhá odvádět do okolí balastní teplo z kmitacích cívek. Basový měnič pevně uchycený k bočnici má průměr 203 mm a jeho lehkou a pevnou membránu tvoří konus z tmavošedého polyamidu, zesílený ve středu kopulkou ze stejného materiálu. Model S 608 používá identický tweeter i středotónové reproduktory, ale ty v osazení soustavy najdete hned tři: uspořádání v jedné svislé linii odpovídá takzvanému „reproduktorovému sloupu“, který má výhodné směrové vlastnosti při ozvučení větších místností, kam je také soustava primárně určena. Zvýšeným nárokům také odpovídá hlubokotónový měnič o průměru 254 mm (jeho provedení je jinak shodné s menším typem u soustavy S 606).

Zadní stěna je u obou modelů provedena shodně, ve třetině výšky ústí velký bassreflexový otvor, takže obě soustavy potřebují alespoň půlmetrový odstup od zadní stěny. Subšasi kousek nad základnou nese dva páry pozlacených šroubovacích terminálů, které akceptují reprokabely zakončené holým vodičem i banánky a po odstranění zkratovacích propojek umožňují bi-wiring (případně bi-amping).

Které a pro koho?

Pro místnosti s výměrou do 20 m2 bohatě postačí soustavy S 606 a uvažovat o S 608 má smysl především tehdy, kdy by se už ve větším prostoru začaly trochu „zadýchávat“. Výjimku možná učiní rockeři, kteří si mohou dovolit poslouchat hudbu opravdu nahlas: pro ty mají doložku nejvyšších výhod právě S 608. Vyváženým, nijak agresivním zvukem, jenž se z čistých výšek přes solidně prokreslené střední pásmo dostává více (S 608) či méně (S 606) do kontra oktávy, zaujmou soustavy i příznivce orchestrální vážné hudby, kteří mají na ozvučení aparatury omezený rozpočet. Jemných detailů sice nemají soustavy Jamo na rozdávání, ale to si uvědomíte jen při srovnání s dvakrát dražší konkurencí. Citlivost S 606 a zvláště S 608 představuje lehký nadprůměr a soustavy vybudí i základní modely integrovaných zesilovačů.

Proč je koupit?

U stereofonní aparatury i domácího kina nabízejí elegantní soustavy ve své třídě nezvykle kvalitní zvuk za velice přístupnou cenu.

Hodnocení S&V: vynikající
Rivalové: Přímí v dané cenové kategorii chybějí.

JAMO S 606

orientační cena: 9990 Kč
typ třípásmová s bassreflexem
kmitočtový rozsah 42-20 000 Hz (pásmo neuvedeno)
jmenovitá impedance 6 ohmů
char. citlivost 89 dB/W/m
dělicí kmitočty 150 Hz, 2500 Hz
zatížitelnost trvalá/max. 130 W/210 W
rozměry (š x v x h) 19 x 108 x 35 cm
hmotnost 23,5 kg/ks

JAMO S608

orientační cena: 12990 Kč
typ třípásmová s bassreflexem
kmitočtový rozsah 37-20 000 Hz (pásmo neuvedeno)
jmenovitá impedance 6 ohmů
citlivost 90 dB/W/m
dělicí kmitočty 130 Hz, 2500 Hz
příkon trvalý/max. 150 W/240 W
rozměry (š x v x h) 19 x 114 x 38 cm
hmotnost 25,5 kg/ks
web www.cptpraha.cz, www.jamo.com

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑