Audio

Publikováno 4. ledna 2012 | Pavel Víšek

0

Intraurální sluchátka JAMO WEAR IN20M A IN30

Intraaurální sluchátka, zvaná častěji špunty, měla pověst příslušenství, které k flashovým přehrávačům pořídíte za pár korun. Laciný kredit začala ztrácet s popularitou strojků Apple a dalších přehrávačů, které nabídly dostatečnou kapacitu paměti pro komprimované audio s vysokými datovými toky. A najednou nestačilo, že špunty vůbec hrají. Nastoupily nové technologie; my jsme ofenzívu dražších a drahých intraaurálních sluchátek až do 13 000 Kč zaznamenali už před časem ve velkém srovnávacím testu (S&V 6/08). Od té doby se však událo hodně nového a stylovým špuntům neodolala ani britská značka B&W (profil zatím jediného modelu C5 přineslo S&V 11/11). Širší nabídku představila jen o pár týdnů později dánská značka Jamo.

Volba telefonisty

Cenově patří všechny tři modely do stejné třídy, takže můžeme trojprofil špuntů Jamo začít v aritmetické řadě u sluchátek In20m. Podlouhlá tyčinka s tlačítkem pro příjem hovorů a integrovaným mikrofonem na žíle kabelu u pravého špuntu je deleguje především k chytrým mobilům iPhone, ale obecně fungují se všemi telefony s odpovídajícím sluchátkovým výstupem (jsou vhodné i jako handsfree). Tělo sluchátek tvoří soustředné válečky z černého plastu (bíle jsou vyvedeny logo Jamo a označení levého a pravého kanálu), zvukovody mají menší světlost a na konci výměnné náušníky z transparentní silikonové pryže. Kromě náušníků instalovaných z výroby obsahuje příslušenství dva další páry (menší a větší), ze tří velikostí si vybere prakticky každý: aby mohly špunty pracovat jako ryze tlakové měniče, musí být prostor mezi miniaturními reproduktory a ušními bubínky uzavřený, protože při sebemenší netěsnosti dochází ke zhoršení kmitočtové charakteristiky v pásmu basů od 100 Hz níže. Průchodky z černé pryže na protilehlé straně trochu zahýbají. Špunty totiž musí v uších dobře držet, aby nevypadávaly třeba při kondičním běhu, což by se jim s „trčícími“ kablíky mohlo přihodit, a průchodky je orientují správným směrem. Sluchátka In20m jsou osazena miniaturními širokopásmovými reproduktory KG 15. Přívodní kabel měří celkem 130 cm a končí „zalomeným“ malým jackem (3,5 mm) s pozlacenými kontakty. V příslušenství najdete kromě transportního pouzdra na zip a zmíněných náušníků ještě praktickou klipsu, kterou upevníte kabel třeba ke klopě saka, a ta je po vyjmutí sluchátek z uší uchrání před pádem.

Více hudby pro všechny

Modely In30 a In40i se liší pouze určením a výbavou, konstrukce sluchátek i jejich osazení zůstávají stejné, ale vybírat lze ze dvou barev, která barevně kombinují bílou s trochou šedé nebo černou s antracitovou. Baňatější tělo, které je přesně slícované ze dvou plastových výlisků, znamená větší objem miniaturních ozvučnic a zvukovodná trubička je vychýlena 30° z osy, což vyhovuje stavbě záhybů v boltcích a In30 i In40i v uších sedí výtečně. Pro náušníky platí totéž co v případě In20m, ale přibyl ještě čtvrtý pár náušníků, které jsou zdvojené a lépe tak izolují od okolního hluku. Oba modely jsou osazeny širokopásmovými reproduktory KG 25, disponujícími zdvojenými magnetickými obvody. Délka přívodních kabelů je u obou modelů rovněž 130 cm, ale končí přímým jackem 3,5 mm, rovněž pozlaceným. Na kabelu u In40i, která jsou konstruována přímo pro iPody, iPhony a iPady, však kabel disponuje ještě třítlačítkovým ovládáním základních funkcí a hlasitosti, doplněným i mikrofonem. Dálkové ovládání sluchátek je plně kompatibilní s mladšími generacemi strojků Apple (mj. iPhone 4, 4S a 3GS, iPad a iPad2), u nejstarších modelů částečně, ale vždycky využijete alespoň mikrofon: podrobnosti naleznete na firemním webu. Špunty In30 se soustředily na audio a dobře poslouží jakémukoli osobnímu přehrávači, který si investici zaslouží. Oba modely mají přibaleno pouzdro jako u In20m, špunty In40i mají také stejnou klipsu.

Poslouchejte s rozumem

Co se zvukových kvalit týče, všem třem modelům jsou vlastní průzračné a čisté výšky, které se v duchu skandinávské neutrality nijak netlačí dopředu. Dobře prokreslené basy má i model In20m, ale těch se oběma „sourozencům“ dostává ve větším objemu a jejich projev je vyváženější i dynamičtější, u intraaurálních sluchátek za dvě tisícovky víceméně referenční. Sympaticky působí i osvěta v návodu. Jestliže zámořské značky se v mezích litery zákona spokojí s varováním, že s ohledem na poškození sluchu není radno poslouchat hudbu moc nahlas, Jamo připojuje doporučené denní dávky hluku od organizace OSHA, monitorující i hygienu pracovního prostředí: akustickému pozadí 90 dB můžete být vystaveni osm hodin, ale u hladiny 110 dB, na níž u In30 a In40i stačí 1 mW, je to pouhých 30 minut.

Proč je koupit? 

Intraaurální sluchátka Jamo z řady wEAR nabízejí kvalitní zvuk za odpovídající cenu a nezklamou nejenom ve spojení s přehrávači značky Apple.

Hodnocení S&V: vynikající

JAMO WEAR IN20M A IN30: 1 990 Kč
WEAR IN40I: 2 490 Kč

JAMO WEAR IN20M

typ dynamická uzavřená
kmitočtový rozsah 12–18 000 Hz (pásmo neuvedeno)
jmen. impedance 18 ohmů
citlivost 106 dB (SPL/mW)
délka kabelu 1,3 m
hmotnost 13 g

JAMO WEAR IN30

typ dynamická uzavřená
kmitočtový rozsah 10–19 000 Hz (pásmo neuvedeno)
jmen. impedance 18 ohmů
citlivost 110 dB (SPL/mW)
délka kabelu 1,3 m
hmotnost 11,9 g

JAMO WEAR IN40I

typ dynamická uzavřená
kmitočtový rozsah 10–19 000 Hz (pásmo neuvedeno)
jmen. impedance 18 ohmů
citlivost 110dB (SPL/mW)
délka kabelu 1,3 m
hmotnost 11,9 g

web www.cptpraha.cz, www.jamo.com

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑