Audio

Publikováno 18. ledna 2012 | Václav Pavel

0

Přenosný BD/DVD přehrávač SONY BDP-SX1

V době, kdy domácí zábavě kralují anorektické LCD a plazmové placky a vysoké rozlišení proniklo prostřednictvím tabletů a smartphonů i do našich dlaní a kapes, segment přenosných přehrávačů optických disků nemohl tuto skutečnost oslyšet. Domácí sbírky blurayových disků se utěšeně rozrůstají a útroby externích harddisků se plní komprimovanými snímky ve vyšší než obvyklé kvalitě. Proč se tedy oblíbených Full HD filmů vzdávat i ve chvíli, kdy opouštíme zázemí domácího biografu a vyrážíme na cesty vydělávat peníze, nebo je naopak bohaprázdně (a o to radostněji) utrácet.

Multikonektivita

Pochvalu zaslouží ostrý a barevně disponovaný displej, jenž lze natáčet do všech myslitelných a smysluplných poloh. To nabízí širokou variabilitu použití ať už v poloze a la notebook či a la tablet. Stejně tak spokojeně mručíme nad širokou konektivitou BDP-SX1. Kromě toho, že si poradí s disky všech formátů a vyznání, připojit lze k němu i třeba flashovou USB klíčenku nebo externí úložiště. Zdířka LAN přehrávač propojí s domácí sítí a prostřednictvím HDMI výstupu lze obraz i zvuk distribuovat do zobrazovačů s mnohonásobně větší úhlopříčkou. Řád růžového králíčka udělujeme za výdrž baterie. Sice si chvíli počkáte, než se akumulátor zcela nabije (počítejte s pěti až šesti hodinami), ale pak Sony vesele a bez známky únavy slouží minimálně pět hodin plného provozu.

Obraz jak brus

Displej je dimenzován na vysoké rozlišení. Pokud ve vaší filmotéce převládají filmy, potažmo komprimáty s nižším rozlišením, stojí za úvahu, jestli se vám investice do tohoto strojku vyplatí. Nemilosrdně totiž odhaluje každou slabinu méně dokonalého záznamu a důrazně žádá, aby mu byla předkládána ušlechtilá strava v podobě nejkvalitnějších DVD, Blu-ray disků, respektive filmů ve formátu MKV, AVCHD či Xvid HD. Holt má chlupatý jazýček, ale těžko se kvůli tomu na něj můžete zlobit – jde primárně o BD přehrávač (budíku přece také nevyčítáte, že rád budí…). Nicméně AV zdířky počítají i s analogovými zdroji, pouze ten zážitek nebude na podtrženou jedničku, ba ani nulu. Matný povrch displeje oceníte v prostředí, které lze za optimální označit pouze s vysokou dávkou sebezapření – typicky při jízdě v automobilu, kdy se často střídá sluneční svit se stínem. Prohlížeč fotografií zvládne kromě standardního JPEG i BMP, GIF a PNG!
Co se zvuku týká, bývají podobné přehrávače principiálně limitovány svou konstrukcí. Sony není výjimkou, i když určitě patří k těm lepším v dané kategorii. Výrobce s tím počítal a osadil jej dvěma sluchátkovými výstupy. Poslech přes kvalitní sluchátka už snese daleko přísnější měřítka a nezavdává příčinu k nějakým výraznějším protestům. Přehrávač má slušně slícované díly, takže hluk mechaniky není příliš slyšet ani při tichých pasážích.

Naše oblíbená testovací pasáž (Pán prstenů: Společenstvo prstenu, 29. kapitola – Balinova hrobka) už prověřila desítky obrazotvorných systémů či jednotlivých přístrojů. Můžeme tedy zodpovědně prohlásit, že mezi portable AV mašinkami si BDP-SX1 bude jen velmi obtížně hledat konkurenta a kvalitou obrazu drží krok i s regulérními sestavami domácího kina. Příkladná pleťovka, ostré kontury i při rychlém pohybu kamery, vykreslení temných zákoutí dolů Morie – paráda. A pokud si zvuk pustíte do sluchátek, ani si neuvědomíte, že vaše kino disponuje pouze desetipalcovou úhlopříčkou.

Ovládání je velmi přehledné a intuitivní. Kdo zná typické křížové menu korporátních televizorů, bude se cítit jako ryba ve vodě. Ostatní se jistě snadno zorientují. Součástí výbavy je dálkový ovladač, s nímž lze řídit všechny životně důležité funkce stroje i pronikat do všech zákrutů menu. Pokud z nějakého důvodu služeb dálky nemůžeme využívat, nahradí ji dotykový panel pod displejem, který kromě jiného nabízí i čtyřsměrný volič s potvrzovacím knoflíkem uprostřed. Tlačítka reagují přesně a hbitě na každý pokyn, což výrazně zvyšuje uživatelský komfort. Menu si poradí i s českou diakritikou.

Proč ho koupit?

Poznaná nutnost pro cestovatele s bohatou sbírkou filmů ve vysokém rozlišení. Poslouží jako domácí kino, hudební přehrávač i prohlížeč fotografií stejně dobře na chatě, v autě i hotelu. Ještě kdyby tak měl TV tuner …

SONY BDP-SX1

orientační cena: 7 499 Kč
hodnocení S&V: vynikající

displej úhlopříčka 25,4 cm ( 10,1“), rozlišení 1024 x 600 bodů
přípojky HDMI, USB, LAN, sluchátka (2x), Audio In/Out, Video In/Out
přehrává BD, BD-ROM, BD-R; DVD, DVD-ROM, DVD±R/DVD±RW; CD, CD-ROM, CD-R/CD-RW
formáty AVI, AVCHD, WMV, MPEG1, -2, -4, MKV, MP3, AAC, WMA, WAV, JPEG, GIF, PNG
výkon 15 W
napájení 110–240 V (50/60 Hz), autoadaptér 12 V, akumulátor (výdrž 5 h)
rozměry 25,9 x 20,4 x 4 cm
hmotnost 1,53 kg
web www.sony.cz

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑