Audio

Publikováno 25. ledna 2012 | Bohumil Herwig

0

FULL HD LCD televizor CHANGHONG EF32F868S

Je zcela na místě vypočítat, o co u levnějšího modelu přijdete a porovnat ho tak s EF32F898S, dražším o tisícikorunu, který je také u nás jeho jedinou opravdovou konkurencí. Předně vidíme odlišný jednodušší design, bez kvalitního skleněného podstavce. HDMI rozhraní jsou dvě (oproti čtyřem), USB rozhraní jedno, oproti dvěma. Obrazovka je nicméně stále podsvícena LED diodami, ovládání je obdobné a obdobně na tom budete i s multimédií a u satelitního tuneru. Pojďme na to ale popořadě.

Delší instalace

Instalace DVB-T trvá dosti dlouho, prolaďování není nijak rychlé a současně se vždy ladí i analogový tuner. Pokud jde o tuner satelitní, v seznamu si označíte družici (nebo družice – zkoušel jsem až tři) a k ní nastavíte patřičné parametry, což jsem u Astry 23,5° E s výjimkou upřesnění LNB ani nemusel. U následného třídění kanálů ovšem strávíte mládí, protože i když jinak funguje posouvání o deset najednou, v případě třídění to udělat nelze, není možné zadat ani jeho nové číslo. Vybranou předvolbu si tak na novou pozici musíte poctivě odcvakat šipkovým tlačítkem. Uff…
Pozor si v této fázi dejte na dvě věci: poměr stran se po instalaci nastavil na 16:9 a režim obrazu na Dynamický. Takže šup do menu a okamžitě přestavit na Auto, respektive na Standard.

Solidní možnosti úprav

Dálkový ovladač je velice jednoduchý, ale se širokým záběrem. Tlačítka jsou někdy označena nezřetelně a malými znaky, rozložení je většinou dobré, až na umístění ztlumení hlasitosti. Nic nového v této třídě a ani nic zásadního. Vyvolat EPG není problém, protože má samostatné tlačítko, byť umístěné trochu stranou. Počítejte však s tím, že je pouze jednosloupcové a ukazuje jen aktuální pořad, přičemž další zobrazit nelze. V případě DVB-S (Skylink) se také ukázalo jako nepříliš spolehlivé. Poměry stran lze přestavit jednoduše (tlačítko) a nechybí ani rychlé přepnutí na předchozí kanál. Jen pro změnu předvolby pro obraz musíte do menu, ale to nepotřebujete tak často. Volby jsou čtyři, plus jedna s možností upravit si kontrast, jas, sytost barev a ostrost. Pokud vám to nestačí, můžete ještě sáhnout po změně teploty barev, třeba i detailně po složkách RGB.

Poměrů stran obrazu je sedm a nechybí ani 14:9, ani 4:3. Jakmile jsem přepnul na Auto, Changhong vždy dobře zachovával – alespoň co jsem mohl posoudit – poměr stran podle vysílaného signálu.

Krátce se ještě zastavme u multimédií, která jsou v podstatě na obdobné úrovni jako u vyššího modelu, tedy v rámci kategorie nadprůměrná. Je tu podpora některých HD nahrávek z kamer a fotoaparátů (H.264) a souborový manažer v češtině. V naší mateřštině však už nemáme titulky u filmů v DivX či v základním MKV, navíc písmo pomalu není vidět, protože font je velice tenký a hodila by se i větší velikost.

Obraz pro nenáročné

Kvalita obrazu se zdála být o něco horší než u EF32F898S. Vertikální i horizontální švenk kamery byl zřetelně vidět a překreslování bylo znát i při závěrečných titulcích. S nižším datovým tokem obraz rychle vadne a stává se zašumělejším, což je dobře vidět na DVB-T, o něco méně pak na kvalitním satelitním signálu. HD je velice slušné, což je ovšem obvyklé i v této cenové relaci, jen s výraznějšími a živějšími barvami, které vás ale provázejí všude.

Při rozdílu tisíc korun českých rozdílu ve výbavě a velice subjektivně bráno (nemám televizory vedle sebe) i při o něco nižší kvalitě obrazu a zvuku si říkám „má smysl ušetřit?“ Pokud ale ušetřit chcete, a výše uvedené vám nevadí (výbava je stále na velmi vysoké úrovni a je tu dokonce i možnost nahrávání pořadů), připravte se na velice jednoduchý televizor pro nenáročného diváka. Nic proti ničemu, pochopitelně. Changhong si na nic víc také nehraje, a to je mi na něm nejsympatičtější.

Proč ho koupit?

Především v případě, kdy chcete mermomocí oproti vyššímu modelu EF32F898S ušetřit tisíc korun. Při srovnání s ním neobstojí, rozdíly jsou větší, než jedna tisícikoruna.

Jednodušší, avšak nikoli nelíbivý design doplňovala v pravém horním rohu přelepka energetického štítku EU udávajícího roční spotřebu 84 kWh při průměrných čtyřech hodinách sledování denně.


CHANGHONG EF32F868S

orientační cena: 8 999 Kč
hodnocení S&V: velmi dobrý

úhlopříčka 80 cm (31,5"), rozlišení 1920 x 1080 bodů
jas, doba odezvy 350 cd/m2; 6,5 ms
kontrastní poměr 4000:1
pozorovací úhly 178°
počet předvoleb 400 (DVB-T/C), 100 (analogový tuner)
teletext 800 stran
zvukový výkon 2x 8 W
tuner DVB-T/C/S/S2, vše v HD
přípojky 2x HDMI, scart, PC audio (jack 3,5 mm), VGA; z boku: YUV, AV vstup (cinch), digitální koaxiální audio výstup, USB,
PCMCIA (CI)
přehrává soubory JPEG, MP3
příkon/Standby 57 W/nezjištěno
rozměry (š x v x h) 781 x 55 x 22 cm
hmotnost 12 kg

Doporučená pozorovací vzdálenost 1,5 m pro vysoké a 2 m pro standardní rozlišení.

web www.changhongeurope.cz

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑