Audio no image

Publikováno 5. března 2012 | Pavel Víšek

0

Zvuková kvalita začíná Tangem

Čína s levnou pracovní silou a přebytkem kapitálu ve světě spotřební elektroniky v posledních letech míchá karty stále víc. Část evropských výrobců reproduktorů skončila, včetně české tradiční značky Tesla Valašské Meziříčí (TVM), další změnili majitele i obchodní strategii. S novým dodavatelem, kterého u AQ našli v tchajwanské firmě Lyeco, vyvstala potřeba přeladit výhybky reproduktorových soustav na jiné typy měničů. Nejen u soustavy Tango 85 by však bylo pouhé přečíslování zavádějící: proti předchozímu modelu Toba 328 má odlišný charakter zvuku. Zmínit je dobré ještě cenové zvýhodnění soustav v kompletu s integrovaným zesilovačem AQ M3 DO za 9 990 Kč (profil v S&V 3/12).

Ojedinělé třípásmo

Kompaktních trojpásmových soustav dnes na trhu existuje minimum, přesto mají díky většímu objemu basů stále svůj význam při ozvučování restaurací, učeben ve školách, ale také malých bytů, kde na podlahové modely schází místo. Stěny dostatečně tuhého kabinetu s vnitřním objemem 19 litrů, zatlumeného vatelínem, tvoří MDF desky o tloušťce 16 mm. Povrch ozvučnic tvoří reliéfní vinylová fólie ve dvou provedeních, svou strukturou a barvou věrně imitující dýhu ze světlého buku nebo černě mořeného jasanu, kterou u soustav AQ známe kupříkladu z modelů vyšší řady Labrador (tedy už brzy Wega). Průzvučná tkanina napnutá na odnímatelném ochranném rámečku je u obou verzí černá. Kromě tří reproduktorů kryje i bassreflexový otvor, jenž ústil u modelu Toba 328 na zadní stěně: soustavy Tango 85 lze proto instalovat na stěnu (například do držáku BT 77, který stojí 600 Kč/kus), aniž byste museli řešit, jestli mají „za zády“ dostatek místa. To u nejrůznějších instalací samozřejmě představuje velké plus. Středy reproduktorů Lyeco nejsou kvůli jejich minimální vzájemné vzdálenosti a stále ještě kompaktním rozměrům ozvučnice na čelní stěně instalovány v jedné přímce, nýbrž ve vrcholech tupoúhlého trojúhelníku.

Racionální volba

Tweeter má hedvábnou kalotu o průměru 12,7 mm, velký feritový magnet a kmitací cívku chlazenou ferrofluidem, tekutou suspenzí z magnetických nanočástic, což pozitivně ovlivňuje poměrně vysokou zatížitelnost soustav. Středotónový reproduktor (105 mm) má kónickou membránu z černě lakovaného nelisovaného papíru, zesílenou u středu vydutou středovou kopulkou; k plechovému koši je přichycena pryžovou vlnkou. Konstrukce je u basového měniče (203 mm) obdobná, ale papír coby materiál membrány vystřídal polypropylen a pryžová vlnka je samozřejmě mohutnější, s větším zdvihem. Magnetické obvody kónických reproduktorů jsou feritové.
Pasivní výhybky s dělicími kmitočty 1 kHz a 2,5 kHz používají zapojení 1. řádu (se strmostí –6 dB/oktávu), jelikož typy repro -duktorů jsou pečlivě vybírané. Přestože soustavy patří do nižší cenové kategorie, není konstrukce nijak ošizena, hlubokotónový reproduktor je zapojený sériově se vzduchovou cívkou, ta se s feritovým jádrem (v sérii se středotónovým měničem) mnohdy objevuje i u soustav dražších. Stejně jako u vyšších firemních modelů součástky nekumuluje deska plošných spojů, ale jsou na panelu navzájem pájeny metodou D2D (device to device), takže nikde nenajdete zásuvné „fastony“, jež bývají kvůli vyššímu přechodovému odporu problematické. K propojení se zesilovačem slouží pár masivních pérových svorek, který si poradí s holými vodiči do průřezu 4 mm2.
Vzhledem k ceně soustav nelze jejich vyváženému zvuku nic vytknout. Ano, jemné detaily či vykreslenější prostor zde chybí, ale to při standardních nárocích na kvalitu nebude vadit nikomu. Zato plnými basy Tango 85 pokoří většinu dvoupásmových monitorů do 10 000 korun. Citlivostí patří k nadprůměru a náležitě je vybudí téměř každý zesilovač. Nová generace soustav AQ vykročila správným směrem, na vyšší modely se můžeme jen těšit.

Proč je koupit?

Hodí se všude, kde potřebujete solidní ozvučení za dostupnou cenu.

AQ TANGO 85

oriemtační cena: 8790 Kč
hodnocení S&V: vynikající
typ 3p. s bassreflexem
kmitočtový rozsah 60–20 000 Hz (–8 dB)
jmenovitá impedance 8 ohmů
charakteristická citlivost 89 dB/W/m
dělicí kmitočty 1 kHz, 2,5 kHz
zatížitelnost trvalá/max. 70 W/140 W
rozměry (š x v x h) 25,4 x 42 x 25,4 cm
hmotnost 9,5 kg
web www.aq.cz

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑