Audio

Publikováno 19. března 2012 | Bohumil Herwig

0

Do kuchyně i do ložnice

Výbava televizoru je sice na úrovni, ale jinak je obecně poplatný své třídě. Poznáte to především v trochu problematicky ovládaném menu, kde si snadno zaměníte jazyk za maďarštinu (televizor dorazil ve slovinštině), protože žlutá a bílá písmena nejsou na pozadí právě zřetelná. A pokud hledáte přepnutí na multimédia, najdete je až na tlačítku Source, já musel dokonce až do příručky. Co se však počítá především, je elegantní vzhled tenkého, „ledkami“ podsvíceného panelu, plná multimediální výbava, HD tuner jak pro DVB-T, tak pro DVB-C a také zmiňované, v této třídě stále ještě nezvykle vysoké rozlišení 1920 x 1080 bodů.

Ovládací svízele

Setřídění kanálů se provádí snadno, ale nejprve tuto funkci musíte najít, v čemž vám příručka příliš nepomůže (plete se i jinde). Potřebná položka se jmenuje „Pohyb kanály“ a je zjevné, že překlad by zasloužil vyšší pozornost. Nastavovací menu je u tohoto Sharpu klasické, nicméně zcela tradičně se neovládá, protože používáte kombinaci pravé šipky (tou někdy měníte parametry rovnou v řádku a jindy vstupujete do další nabídky) a tlačítka Menu, kterým se vracíte. Jde o zcela odlišnou obsluhu, než jakou má Sharp u svých vyšších řad. Znaky na aktuální volbě jsou na obrazovce díky bílému a žlutému písmu velmi špatně čitelné, takže bývá snadné leccos nechtěně změnit. Dálkový ovladač je přehledný s výborným rozložením. Líbilo se mi, že OK vyvolává přehled naladěných kanálů a že v multimédiích jste u filmu vždy perfektně informování o přehrávaném souboru. Mačkat tlačítka dálkového ovladače ale musíte hodně krátce, jinak mají tendenci poslat signál dvakrát. Jednoduché a přehledné EPG zobrazuje pouze výpis pořadů pro jednu stanici, i když příručka vám tvrdí něco jiného. Příjemné je, že pokud zvolíte TV stanici, na jejímž multiplexu jste ještě nebyli, televizor si program po chvíli stáhne sám a dovolí vám také se na tuto předvolbu rovnou z EPG přepnout. To nebývá zvykem ani u podstatně dražších přístrojů.

Výtečná multimédia (až na titulky)

Co čekáte od televizoru koncipovaného do kuchyně či ložnice? Já bych čekal univerzálnost, bohatou multimediální podporu a jednoduché ovládání s velkými tlačítky, což se naplňuje, pokud zůstaneme u dálkového ovladače. Univerzálnost použití zaručuje solidní tunerová výbava (DVB-C je podle Sharpu kompatibilní s UPC) a možnost připojit externí zařízení jak přes dvojici HDMI, tak přes analogová rozhraní. Souborový manažer má sice občas potíže s delšími názvy a přepínáním do režimu Seznam, ale ovládá se dobře a díky podpoře NTFS můžete připojit nejen USB paměť, ale třeba i 120GB pevný disk, jako jsem to udělal já. Návrat na pozici v právě sledovaném filmu funguje, ale jen když neopustíte jeho adresář; je také škoda, že OK nepracuje jako Play/Pause, protože šipková tlačítka slouží i k přetáčení. Kompatibilita je výtečná, včetně titulků v srt, i když nikoli v češtině. Výborná je zvláště u videonahrávek z HD fotoaparátů a kamer (zvládá mj. MTS, M2TS, MOV…), bezproblémové bylo DivX i Xvid a z MKV Sharp přehrál profil L4.0 (L4.1 už nikoli). Navíc si televizor rozuměl i s formátem WMA, nikde neuváděným. Zajímavá byla tendence se po přechodu z multimédií do televizního vysílání přepínat z poměru stran Auto na Wide. Pokud ale byl televizor nastavený na automatiku, bezproblémově zvládal přepínání mezi vysíláním 4:3 a 16:9. Sharp LC-22LE430 nabízí výborný obraz s příjemnými, byť živějšími barvami, které jsou znát i v režimu Standardní. Vidím v obrazu více žluté a zelené, což můžete v menu mírně omezit. Upravit vedle běžných parametrů totiž lze i podsvícení a jas pro šest barev, což je na takto malý televizor opravdu nemálo. Překvapil mě výrazný zvuk, kterému můžete ještě pomoci pětipásmovým ekvalizérem.

Proč ho koupit?

Elegantní design, výborný obraz a vysoká kompatibilita v multimédiích by mohly být těmi správnými důvody. Velice nízká je i spotřeba.

SHARP LC-22LE430

cena: 5 990 Kč
hodnocení S&V: vynikající
úhlopříčka 56 cm (22"), rozlišení 1920×1080 bodů
jas, doba odezvy 250 cd/m2; 5 ms
pozorovací úhly 170°/160°
počet předvoleb až 1599 kanálů (analog i digital)
teletext 1000 stran
zvukový výkon 2x 3 W
tuner DVB-T, DVB-C (vše i HD)
přípojky 2x HDMI, scart, YUV, A/V výstup (cinch), AV vstup (cinch), stereo audio vstup (cinch), sluchátka (jack 3,5 mm), digitální audio výstup (SPDIF), VGA, PC Audio (3,5 mm), servisní (RS-232), USB, PCMCIA (CI+)
přehrává soubory JPG, PNG, BMP, MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG4, MPG, MPEG, TS, MOV, MKV, WMV, AVI, DivX, Xvid
příkon/Standby 27 W/0,21 W
rozměry (š x v x h) 53,5 x 38,4 x 17 cm 53,5 x 35 x 3,8 cm bez stojanu
hmotnost 4,4 kg
web www.sharp.cz

Doporučená pozorovací vzdálenost 1/1,5 m. Vyrábí se i v úhlopříčkách 48, 66 a 81 cm.

Rivalové: Samsung UE22D5000(5 990 Kč; Sony KDL-22EX320 (7 500 Kč).

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑