Audio no image

Publikováno 2. dubna 2012 | Miroslav Werner

0

Multimediální přehrávač DUNE TV101/101W

Nejsou o mnoho větší než krabička cigaret nebo třeba cestovní plastová krabička na mýdlo. Přesto do sebe stojednička napěchuje téměř všechny vlastnosti velkých modelů. Začneme představením vlastního přehrávače, takže čtenáře, kteří větší Dune modely vlastní či je mají „v paži“ odkážu rovnou na odstavec popisující rozdíly mezi řadou TV a Smart nebo Max (S&V 7/11) a Duo (či Base a Prime z let minulých).

HD uvnitř i navenek

Přehrávače obsahují procesor Sigma Designs řady 86xx, který najdete i v dalších multimediálních centrech, nebo třeba BD přehrávačích. Troufáme si tvrdit, že je toho jen málo, co nepřehrají, respektive jsme takový formát ještě nenašli (pomineme-li pevně na optický nosič vázané SACD a DVD-Audio). TV101 obsahuje přípojku HDMI, kombinovaný konektor jack 3,5 mm, na nějž se směstnalo stereofonní audio a kompozitní video, 100Mbitový konektor LAN (díky čipové sadě lze uvažovat i o experimentálním 1Gb provozu, který však není ani pro Full HD BD nezbytný), a USB 2.0 pro připojení externího disku či USB paměti. Ten dává kupodivu dost proudu i na to, aby ukrmil na USB hubu třeba dva pevné disky 2,5“; a to přesto, že celý Dune je napájen zdrojem pouhých 5V/2A. HDMI konektor obslouží kromě Full HD obrazu (v 8-12 bitech na barevný kanál) i HD zvukové kodeky a dokonce je dokáže případně předkousat i do LPCM podoby.

Jsem malej, ale šikovnej

Ale samozřejmě mu také chybí některé možnosti „velkých“ přehrávačů. Tu nejdůležitější jsme již uvedli: optická mechanika či pevný disk se zkrátka dovnitř nevejde. Z hlediska výstupů jsme ochuzeni o optický audiovýstup (což zamrzí, pokud náš zesilovač neumí zpracovat zvuk z HDMI) a také o videovýstup YUV (což by mohl být problém, pokud používáte najednou dva zobrazovače, z nichž jeden napájíte z YUV a druhý z HDMI). Tyto libůstky zkrátka najdete jen na větších modelech. Lehce zkrouhnut je také dálkový ovladač: chybí především tlačítka pro přímou volbu zvukových a titulkových stop, tyto funkce jsou však stále přístupné pod volbou PopUpMenu. A teď to nejdůležitější: pokud od multimediálního přehrávače očekáváte, že přehraje ISO a BDMV soubory z BD, a to včetně menu, musíte se v tomto případě spokojit pouze s „lite“, tedy odlehčenou formou přehrávání. Bez menu, jen s přímou volbou jazyka a kapitol. Mne to upřímně řečeno nijak nemrzí, naopak tuto variantu vítám. Na externím disku mám uloženy pouze obrazy těch médií, které jsem si legálně zakoupil, a proto mne neustálé protipirátské varování a reklamy spíše prudí, než ve mne vyvolávají dobrý pocit z toho, že umělec i distributor dostal z mé tobolky odměnu po zásluze.

Umím 3D , ale jen tak trochu

Ačkoliv se současná řada přehrávačů, model TV101/W nevyjímaje, pyšní v rámci všeobecného šílenství po třetím rozměru logem Real3D a marketing či prodejci k tomu mají fůru vysvětlivek, jak moderní 3D formát to je, nejde žel o nic jiného, než sporadickou detekci MKV souborů s kladením snímků SBS (side by side, tedy vedle sebe a především s polovičním horizontálním rozlišením). Ano, na mnoha 3D televizorech a projektorech to skutečně funguje, ale ke 3D Full HD BD to má hodně daleko. Čím to? Řada přehrávačů Dune totiž staví na čipových sadách Sigma Designs. Takže zatímco konkurence postavená na procesorech Realtek 1186 již 3D Full HD zvládá, Sigma Designs zatím jen kutí a kutí. Je otázkou nakolik to vlastně vadí, 3D je záležitostí víceméně okrajovou (vzhledem k nutnosti si „obout“ brýle navíc nikterak komfortní) a ať už Dune vážou dlouhodobé smlouvy, či zkrátka jen velmi dobrá zkušenost se Sigmou, je lépe vzíti za vděk stabilními přehrávači, než škatulkami rychle ušitou třídimenzní jehlou. Tím nechceme říci, že Realtek 1186 zaostává, ale zatím jde na všech konkurenčních přehrávačích přirozeně ruku v ruce se systémem Android, který ve své televizní podobě nepředstavil zatím nijak zářně (třeba takový Logitech by o tom mohl povídat své). Na opravdové 3D přehrávače Dune si tedy budeme muset nějaký ten pátek počkat (pokud výrobce nepřijde s upgradem firmware, který by HDMI 1.3 výstup přiměl k 3D framepack výstupu, jako se to povedlo Sony s PS3 – viz str. 49).

Přehraju skutečně všechno, a co nepřehraju…

… to se mi musí zkrátka trochu předkousat. Podrobili jsme přehrávače Dune skutečné náloži všemožných obrazových a zvukových kodeků, včetně i těch velmi obskurních a naopak hifidelistických jako FLAC a APE. Vše lze přehrát bez jakýchkoliv problémů (a to i se zmíněnými ISO, VIDEO_TS a BDMV ripy z DVD a BD). Našli jsme však přeci jen dvě výjimky: jednak ze své přirozenosti nepřehraje Dune adresáře a ISO obrazy disků ve Full HD 3D (přehrávač se chová jako 2D, tzn. disky určené pouze pro 3D se nespustí), jednak o AVI kontejner, který má v kódu kodeku nastaven příznak DX50. Zkušení „dajviksáři“ však jistě tuší, proč a jak a hlavně jak z toho ven. Faktem zůstává, že na bedničce Dune žádné logo DivX nenajdeme, a dalším faktem pak je, že veškeré DivX a Xvid a fůra dalších kodeků v AVI kontejnerech je svým způsobem modifikací, či ze scratche přepsanou variantou MPEG4. Protože limit je v tomto případě spíše na straně firmwaru přehrávače a rozhodně ne čipové sady Sigma Designs, není nic snažšího, než změnit v souboru tento příznak (aniž bychom ho museli nutně překonvertovat). K tomu slouží např. program FourCC Changer. Dlužno však říci, že modely Duo, Max a Smart touto drobností netrpí a jejich firmware si s DX50 kodekem poradí bez úprav. Je také možné, že za tyto dražší řady dostal DivX Networks nějaký ten licenční obolus, který už se ovšem do rozpočtu miniaturních verzí zkrátka nevešel.

Vidím na síti, kam až SMB, NFS, UPnP a IPTV dohlédne

Dune je zatraceně malou krabičkou na to, aby pojmula nějaký, i docela malý disk (a ten velký se případně připojuje přes USB). Ty pravé multimediální hody však nastávají u Dunítka až po připojení k síti. Očekávanou samozřejmostí jsou internetová rádia, a rozhodně potěší, že v těch továrně přednastavených najdeme i lokální Český rozhlas. Internetovým bonbónkem je však možnost využít dune jako IPTV přijímač. Nad legalitou některých poskytovatelů se nyní nepozastavujme, musíme zkrátka konstatovat, že to opravdu funguje. Mezi nepřeberným množstvím legálních streamů, a bohužel i těch pirátských, lze pak třeba najít i pouliční webové kamery, do kterých se můžeme rychle kouknout, pokud nás zajímá aktuální situace v různých částech zeměkoule. Lze-li Dune použít pro IPTV nabídku vašeho internetového provozovatele, je však nutné se zeptat právě providera.

V domácí síti se také Dune cítí jako doma. Ať už se bavíme o sofistikovaném řešení v podobě nějakého diskového pole Synology či QNAP (viz S&V 11/11), nebo o čtení jednoduše nastavitelného adresáře ze stolního počítače nebo notebooku, přehrávat lze skutečně všechno – od fotografií a hudebních souborů až přes filmové kontejnery nebo ISO a adresářové struktury disků. Drobná úskalí (ve kterých je Dune zcela nevinně) nás mohou čekat v poměrně neštastném nastavení sdílení ve Windows 7 (viz rámeček) a případně u linuxových serverů v podobě pomalé implementace CIFS/SMB protokolů (honíte-li doma linuxový FreeNAS, na CIFS zapomeňte, pokud se nechcete u HD videa dočkat zaškobrtávání, nebo strávit několik bezesných nocí nad nastavováním různých bufferů, až nakonec skončíte s nepříjemným zjištěním, že ten Linux potřebuje o hodně více paměti, než ta obyčejná Wokna). S rychlostí sítě skutečně stojí a padá přehrávání jakéhokoliv HD videa: proto, i když je model TV101W vybaven vestavěnou Wi-Fi, dejte raději přednost klasické drátové síti a úložišti, ze kterého to skutečně „odsejpá“.


Model TV101W je osazen obvyklým RSMA konektorem pro našroubování Wi-Fi antény.

Bohužel se jedná o nakrimpovaný konektor na kablíku, dotažený do panelu matičkou, takže se už při pouhé montáži anténky povoluje. Drobná nectnost na jinak poctivé konstrukci. Analogový kompozitní videovýstup na čtyřkontaktovém 3,5mm jacku se může zdát u HD přehrávače jako naprostá zbytečnost, avšak je dobře použitelný tehdy, pokud se spolu přehrávač a televizor v daný moment nedomluví (například když jsme na Dune nastavili daleko vyšší rozlišení, než televizor na vstupu zvládá).


Dálkový ovladač Dune 101 je zmenšenou variantou klasického ovladače většího. 

O co jsme „ochuzeni“? Funkčně v podstatě o nic, jen je vícero voleb umístěno pod jedno tlačítko (například stránkové procházení seznamem médií se přesunulo pod přeskok na předchozí a následující skladbu). Jinou věcí je to, že se menší dálkový ovladač trochu hůře drží, avšak malému Dunítku by relativně velká tatranka vlastně ani neslušela, co říkáte?

Aby toho nebylo málo, lze Dune přehrávače ovládat třeba z tabletů, nebo telefonů s operačním systémem Android (a obdobné aplikace najdou jistě i uživatelé dalších mobilních systémů). Ovladání probíhá bezdrátově po TCP/IP protokolu: stačí tedy, aby Dune a telefon či tablet sdílely stejnou domácí síť. Tím se vše obejde bez simulace infrasignálu, navíc je tu možnost ovládání více multimediálních center v jedné síti a obydlí.

Nastavení sdílení v domácí síti Windows

Windows 7 jsou sice stabilnější a přítulnější, než tomu bylo u XP, přesto, nebo snad právě proto, že jsou napsány z větší části znovu, se výrazně liší nastavení sdílení v domácí síti Windows. Pojďme si ve zkratce nad jednotlivými parametry říci, jak je nastavit, aby multimediální přehrávače (nejen Dune) viděly na sdílené složky: zapnout procházení sítě, zapnout sdílení souborů a tiskáren, povolit každému zápis a čtení veřejnách složek, dle uvážení povolit media streaming (v případě aktivace se pak počítač bude jevit jako DLNA zdroj pro přehrávač pod protokolem UPnP), použít 40/56bitové kódování namísto 128bitového při sdílení, a nakonec vypnout heslem zabezpečené sdílení a aktivovat správu Windows pro domácí připojení. Předposlední položka bohužel vede k nesnázím pro budoucí vzdálené připojení k počítači přes vzdálenou plochu, výrazně však zjednodušuje komunikaci přehrávače se sdílenými složkami.

Přehrávání kodeku DivX5

Komu není licencované DivX podpory dáno, ručně si příznak změní. Máte-li nejen s Dune, ale i s jinými přehrávači (a to i těmi softwarovými v PC) problém s přehráním kodeku DivX5, pak za pomoci programu FourCC changer zkuste přepsat identifikaci kodeku na XVID (nejlépe v obou políčkách). Program je ke stažení na adrese: http://www.fourcc.org/changer

Proč ho koupit?

Rozhodně není nejlevnějším multimediálním přehrávačem. Ve své cenové kategorii je však jedním z nejlépe vybavených a také oplývajících nadstandardní stabilitou a podporou širokého spektra formátů. A to vše v pidibalení, které se nezalekne HD výstupů a síťového připojení.

DUNE TV101/101W

hodnocení S&V: vynikající
orientační cena: 2799 Kč
procesor Sigma Designs 867x
paměť 128 MB RAM
podpora formátů video: MPEG2, MPEG4, Xvid,, WMV9, VC1, H.264, MKV, MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, DVD-ISO, VIDEO_TS, BDMV (bez menu), BD-ISO (bez menu)
audio: AC3 (Dolby Digital), MPEG, AAC, LPCM, WMA, WMAPro, FLAC, multichannel FLAC, Ogg/Vorbis, MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, APE (Monkey’s Audio), Ogg/Vorbis, WAV, AC3, AAC
obraz: JPEG, PNG, BMP, GIF, Flash 3.1
podpora pevných FAT16, 32, NTFS, EXT2, 3, připojení přes disků a flash disků USB2.0, napájení do 500 mA
připojení k síti LAN 10/100, pro model TV101W
vestavěná Wifi 802.11N
podpora síťových DLNA 1.5-2.0, webový prohlížeč služeb Netfront, TCP/IP, SMB/CIFS, NFS, UPnP, HTTP
další přípojky HDMI 1.3 (se zvukem až do 7.1 kanálů), AV na konektoru 3,5mm jack
příkon standby cool do 1 W, hot do10 W
hmotnost 152 g
web www.dune-hd.com

Rivalové: Eaget M7 (od 2 399 Kč); Asus O!play mini plus (od 2 499 Kč); Xtreamer SW2 (od 2 749 Kč)

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑