Audio no image

Publikováno 10. dubna 2012 | Tomáš Suchomel

0

Ďábel do kabelky: digitální fotoaparát SAMSUNG MV800

Slučovat zdánlivě nespojitelné je obvykle programem buď géniů, nebo šílenců. V případě Samsungu MV800 se výsledkem každopádně stal digitální fotoaparát, jehož originální provedení nemá sobě rovného.

Rozloupnutá záhada

Do ustálených řad digitálních fotoaparátů Samsung pronikl s „osmistovkou“ nový element v podobě označení MV neboli MultiView. Kdo by chtěl namítat, že na miniaturním digitálu vpravdě kapesních proporcí není na nějaké hrátky s vícenásobnými pohledy místo, bude vzápětí hodně překvapen. MV800 je totiž vybaven u podobných digitálních kompaktů neobvyklým odklopným displejem. Přesněji nejde jen o displej: na kloubu se odklápí celá zadní strana fotoaparátu a to nahoru (respektive dopředu) v úhlu až 180 stupňů. Digitál se tak dá rozloupnout jako skořápka ořechu. Skutečnost, že to designéři s využíváním této konfigurace mysleli vážně, dokládá i sekundární tlačítko fotospouště na zadní straně těla. Protože otočný mechanismus nemá kromě plného vyklopení žádnou aretaci, lze displej zastavit prakticky v libovolné mezipoloze, a to velmi rozšiřuje možnosti funkce MultiView. Záběry z žabí perspektivy jsou jasné, stejně jako třeba nenápadné fotografování osob, které na večírku stojí přímo vedle vás. Plné rozevření MV800 pak kromě obligátních autoportrétů z cest nebo alkoholických dýchánků nabízí hlavně pro dámy ještě funkci digitálního zrcátka. Ve spojení s úspornými dimenzemi a kvalitním designem tak přístroj může najít domov v nejedné kabelce či metrosexuálním zavazadle.
Kvality koncepčního nápadu jdou totiž ruku v ruce s precizním provedením fotoaparátu s převážně kovovým tělem. Kloub pro rozevírání je dostatečně masivní a absolutně bez vůle, za tuhou displejovou část lze otevřený fotoaparát bez obav držet.

Ve víru ikon

Moderní mobilní telefony připomíná rovněž prakticky plně dotykové ovládání všeho na MV800 přes displej, včetně působivých barevných ikon a rozdělení menu na několik obrazovek. Zadní stranu jinak zdobí jen tlačítka pro vyvolání menu a prohlížení snímků nebo videosekvencí. Mimochodem, videospoušť se v režimu Smart Auto objevuje jako jedno z dotykových tlačítek na displeji, takže při fotografování lze doslova jedním dotykem přejít k natáčení videa.

O detailní studování fotografií na displeji MV800 ale moc nejde, byť přístroj počítá s kreativními hrátkami. V zásadě však je na výběr jen úplná inteligentní automatika nebo programový režim s možností úpravy základních snímacích parametrů. To platí pro statické snímky stejně jako natáčení videa. Pokud jde o praktické zkušenosti, mírné výhrady by se našly k chování plné automatiky, která například za sice oblačného, ale jasného dne raději než pro zvýšení citlivosti sahala k dlouhým časům expozice a trochu hřešila na optickou stabilizaci obrazu jako záchranu. Kvalita snímků pořízených za běžných podmínek je tudíž standardní, jakou lze očekávat u přístroje podobných rozměrů a ceny. Vzhledem k rozměrům obrazového čipu a jeho rozlišení nicméně ani při ručním nastavování parametrů nelze jít do extrémů, například už při ISO 400 je znatelná degradace obrazu a dvojnásobná citlivost je už opravdu nouzové řešení. Spíše „spotřební“ je rovněž kvalita natáčeného videa ve formátu MP4 (H.264) s rozlišením 1280 x 720 a frekvencí 30 snímků.

Pro většinu zamýšlených majitelů ale bude mnohem důležitější bohatý výběr možností, jak si s fotografiemi a videem pohrát, nemluvě o speciálních režimech snímání. Na statické i pohyblivé obrázky lze v MV800 například aplikovat řadu populárních filtrů, od efektu miniatury až třeba po vzhled kresleného filmu. Nemůže chybět volba pro autoportréty s krátkou výdrží samospouště coby pojistkou proti roztřesení snímku, pořizování „falešných“ 3D snímků, plynulé panorama nebo vyloženě zábavný režim s variantami deformování tváře zachycené osoby. Kdo to naopak myslí s portrétováním vážně, tomu Samsung pomáhá neobvyklým průvodcem pózováním. Stačí si vybrat některý z předpřipravených snímků s pózující modelkou a podle její čárové siluety na displeji pak nastavit fotoaparát i portrétovanou osobu. Úplným unikátem je z televizorů známý režim obraz v obrazu s vložením druhého snímku do fotografie pozadí. Výsledek navíc opravdu můžete vidět na obrazovce TV díky integrovanému HDMI 1.3 rozhraní fotoaparátu. Pro kompakty Samsung tradiční je dobíjení akumulátoru přes USB port. Navzdory nízké kapacitě akumulátoru je proto čas plného nabití dvě a půl hodiny, přitom výdrž cca 200 snímků na jedno nabití nebo 70 minut videa není žádná špička.

Proč ho koupit?

Skladný a reprezentativní kompakt díky unikátnímu odklopnému displeji dokáže (kromě uspokojení potřeb sebedokumentaristů) probudit hravé druhé já u většiny lidí. Hlavně dámy ocení i jeho sekundární a nečekané využití.

Rivalové: Podobně koncipované digitální fotoaparáty na našem trhu momentálně nejsou.

SAMSUNG MV800

orientační cena: 5990 Kč
hodnocení S&V: velmi dobrý
snímač CCD: 16,1 Mpix  
objektiv: f4,7–23,5 mm (ekvivalent kinofilmu 26–130 mm), F3,3–5,9
zoom: 5x optický, 5x digitální  
zobrazovač LCD: 76 mm (3“), 288 000 pixelů
snímací režimy: automatický, programový, 6 scénických režimů  
citlivost: 80–3200 ISO  
paměť: 10 MB interní, karty microSD, microSDHC
napájení: LiIon akumulátor, 740 mAh 
rozměry: 92 x 56 x 18 mm  
hmotnost: 156 gramů (s akumulátorem a kartou)
web: www.samsung.cz

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑