Audio

Publikováno 19. dubna 2012 | Pavel Víšek

0

TEUFEL T300F, regálovky, které umějí vystrčit růžky.

Firma Lautsprecher Teufel (čili reproduktory Čert), kterou založil v Berlíně v roce 1979 tamní rodák Peter Tschümmel, má v nabídce i AV systémy, ale základ katalogu tvoří reproduktorové soustavy včetně setů pro domácí kino s certifikací THX. Dodejme, že v řadě T představují soustavy T 300 F nejmenší model, následují už pouze třípásmové „sloupy“ T 400 a T 500. Zastoupení firmy však chybí nejen v České republice, má totiž přímou distribuci a poštovné na jednu zásilku při objednávce v e-shopu www.teufel.de činí 20 eur (porto zdarma platí pouze pro zásilky na území Německa).

Racionální audio

Stěny poměrně tuhé ozvučnice tvoří MDF desky o tloušťce 15 mm, ale nejvíce namáhané čelo zesiluje o dalších 10 mm panel z černého plastu, který vysokým leskem evokuje klavírní lak. Kabinet, který je uvnitř pečlivě zatlumený vatelínem, kryje tenká plastová fólie, která imituje texturu ořechového dřeva docela zdařile. Odnímatelný ochranný rámeček s černou průzvučnou tkaninou a čtyřmi kolíky aretuje stejný počet zámků na čelní stěně. Uprostřed základny najdete kovové lůžko se závitem M4 sloužící k upevnění soustav na doporučené firemní stojany AC 4002 (pár pořídíte za 70 eur). Soustavy jsou balené po páru v jediné krabici, v níž najdete přibalených i osm samolepicích pryžových podložek, které třeba při umístění v regálu omezují mechanickou vazbu soustav s nábytkem. Zpracování soustav je poctivé, ale těžko říci, kde byly vyrobeny, protože informace o zemi původu chybí.

O původu obou typů reproduktorů, kterými jsou soustavy soustavy T 300 F osazeny, výrobce mlčí. U tweeteru s poddajnou kalotou o průměru 20 mm z transparentního polymeru, poháněnou účinným neodymovým magnetem, zaujme poměrně hluboký exponenciální zvukovod Waveguide, který výškám zajišťuje široký vyzařovací úhel. Středobasový reproduktor o průměru 170 mm používá kónickou membránu z laminovaného papíru, zpevněnou kolem středu dvojitou vypouklou kopulkou z plastu; magnetický obvod je zřejmě feritový. Pasivní elektrická výhybka pracuje s dělicím kmitočtem 2 800 Hz a používá zapojení 2. řádu (se strmostí –12/oktávu); deska s tištěnými spoji je osazena vzduchovými cívkami a elektrolyty, pouze vysokotónová sekce používá svitkový kondenzátor. Pro připojení k zesilovači slouží pár pozlacených šroubovacích terminálů, které jsou zapuštěny v subšasi na zadní stěně, kam ústí i otvor bassreflexu; při instalaci je třeba pamatovat na dostatečný odstup od stěny (alespoň půl metru).

Živé regálovky

Impedance je uváděná v intervalu od 4 do 8 ohmů, což není u německých značek výjimkou ani u highendových modelů, ale výrobce ji výstižně označuje coby univerzální (nikoli jmenovitou): potenciální zájemce tak nepřímo ujišťuje, že soustavy budou spolupracovat s většinou zesilovačů bez ohledu na jejich výstupní impedanci. T 300 F zvládnou podle výrobce ozvučení místností o výměře do 30 m2 a vzhledem k nižší charakteristické citlivosti je do sestavy doporučen zesilovač s výstupním výkonem alespoň 30 W na každý kanál (víc je samozřejmě jen lépe).
Zvukový projev soustav Teufel T 300 F je živý a kmitočtově vyvážený. Mile potěší solidní objem vyšších basů, a to i přesto, že v návodu se místo kmitočtového rozsahu dozvíte pouze dolní kmitočet 65 Hz, který však odpovídá úzkému tolerančnímu pásmu (a nemá nic společného s rezonančním kmitočtem bassreflexu) – slyšitelně „jdou“ níž, takže kupříkladu při poslechu rocku a popu nemáte pocit, že by snad byla rytmika nějak výrazněji „osekaná“. Výšky jsou jasnější, ale čisté a nijak agresivní. Ve zvukovém obrazu chybí jemnější detaily, ale to jsou limity soustav z nižší kategorie obecně. Pochválit je však třeba velmi dobře podaný prostor nahrávek. Na hudební žánry nejsou soustavy nijak vybíravé.

Proč je koupit?

Úhledný „allrounder“ do ekonomických stereofonních sestav.

TEUFEL T300F

orientační cena: 7 500 Kč
hodnocení S&V: vynikající
typ dvoupásmové s bassreflexem
kmitočtový rozsah pouze dolní kmitočet 65 Hz(v pásmu –3 dB)
char. citlivost 87 dB/W/m
impedance 4–8 ohmů
dělicí kmitočet 2800 Hz
příkon trvalý/max. 90 W/120 W
rozměry (š x v x h) 20 x 34 x 28 cm
hmotnost 6,4 kg/ks
web www.teufelaudio.com

Rivalové: Canton GLE 420.2 (9 380 Kč); Quadral Rhodium 20 (11 000 Kč; S&V 4/11)

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑