Audio no image

Publikováno 14. května 2012 | Jan Kuja

0

MP3 přehrávač SAMSUNG YP-P3

Firma totiž od letoška celosvětově přičlenila MP3 přístroje divizi mobilních telefonů. Samsung tak dává jasně najevo, že samostatně prodávaným MP3 strojkům do budoucna nepřikládá velkou důležitost. Přesto, nebo právě proto přichází na trh přehrávač, který se technickou specifikací blíží dokonalosti. Uveďme základní fakta. S novým firmware (březen 09) umožňuje přehrávání videí MPEG4 (DivX a Xvid) bez konverze, a to až do rozlišení 800 x 600 pixelů. P3 nově podporuje i titulky ve formátech SMI a SRT. Vylepšeny byly reakce dotykového ovládání, které ještě na CESu, kde měla v lednu „Pé trojka“ celosvětovou premiéru, nepůsobily příliš spolehlivě. Aktuálně však nelze firmware bohužel stáhnout, protože výrobce všechny zdroje z internetu odstranil, a důvod není ve chvíli vzniku tohoto článku známý.

Přes Bluetooth volání i data

Skrze modrý zub lze P3 spárovat jak s mobilem, tak s počítačem. Data lze kopírovat oběma směry, Samsung tedy není nutné s počítačem propojovat kabelem. Zkopírované písničky se však ukládají do zvláštní složky (Shared files), zvlášť od ostatních alb a je nutné k nim přistupovat přes File manager, nikoliv přes hudební knihovnu. Pokud je přehrávač spárován s mobilem, lze přímo na displeji vytáčet čísla. Právě přehrávaná skladba se přeruší a ve sluchátkách se ozve hlas volaného/volajícího. Po ukončení hovoru hudba opět začne automaticky hrát. Stejné je to při kopírování přes Bluetooth, i tehdy dojde k přerušení reprodukce.

Ovládání jako lahůdka

Samsung má tři základní obrazovky, mezi nimiž se pohybujete přejetím prstu po displeji (ano, stejně jako u iPhonu). Ikony lze mezi okny také prohazovat. Každá obrazovka je doplněna nastavitelnými widgety, podobně jako Windows Vista nebo Google Desktop sidebar – například funkce Sleep, poznámkový blok, promítačka fotografií, různé zábavné hříčky, kalendář, poznámky vkládané přes virtuální klávesnici atd. Na dotyk reaguje displej akusticky a zavibrováním, intenzitu obojího lze upravit. Logika ovládání téměř nemá slabá místa. Dotykem displeje se mění zobrazení (grafický ekvalizér, náhled alba atd.), dotykem v horní části vždy vyvoláte menu pro návrat do hlavní nabídky, přepnutí mezi sluchátky a integrovaným reproduktorem (obstojný zvuk a funguje i pro poslech rádia) a aktivaci Bluetooth. V dolní části jsou kontextové nabídky – ekvalizační úpravy, autoscan, nahrávání, různá nastavení atd. Pod displejem je ještě jedna ovládací plocha, s jejíž pomocí zobrazíte základní prvky pro audio playback (přetáčení, pauza) a obsluhu rádia (přepínání mezi uloženými stanicemi). Pokud se tedy nalézáte v hlavním menu nebo si zrovna prohlížíte obrázky, vždy můžete ihned a pohodlně přeskočit na novou skladbu nebo jinou stanici. Hudba je tříděna do hudební knihovny (název alba, žánr, atd.), ale ke skladbám lze přistupovat i přes strom adresářů. Obnovuje se automaticky, vždy ihned po odpojení od PC. P3 přehraje také bezztrátový audio formát FLAC. Nechybí ani hry, jako je Sudoku, různé puzzle apod. Další flashové hříčky, hry a animace je možné do přehrávače stáhnout z internetu, je totiž vybaven SWF přehrávačem. Nechybí ani u Samsungu obvyklý Datacast, což je obdoba RSS čtečky. Vybrané články či stránky stáhne, upraví do textové podoby a při spojení s počítačem přes dodávaný program nahraje do přístroje. Spáče potěší budík, který umí využít integrovaný reproduktor a budí nejen zvuky, ale i vybranou skladbou. Buzení lze nastavit na každý den, pouze víkend či pracovní dny. Postrádat nebudete ani funkci Snooze a Sleep. Z dalších funkcí jmenujme kalkulačku, adresář a kalendář. O zvuku netřeba pochybovat, velmi dobrá jsou i přiložená sluchátka (pecky). Výdrž akumulátoru také ukazuje konkurenci záda, výrobce uvádí třicet hodin pro audio a pět pro video.

Co slibuje?

Prakticky vše. Bezdrátové spojení a přenos dat přes Bluetooth, skvělý zvuk, uživatelské aplikace, podporu nekonvertovaného videa s titulky, atd. Samsung je navíc u svých přehrávačů vždy dostatečně agilní a s novým firmware pravidelně přidává další funkce.

SAMSUNG YP-P3

orientační cena:: 6 490 Kč (8 GB), 7 490 Kč (16 GB)
kapacita 8 nebo 16 GB (připravuje se i 32 GB)
kodeky/formáty MP3, WMA, Ogg, AAC, FLAC, WAV, MPEG4, WMV, H.264, JPEG, PNG, BMP, TXT, SWF
displej TFT LCD dotykový, úhlopříčka 7,62 cm, rozlišení 480 x 272
konektivita výstup na sluchátka, USB konektor (UMS), diktafon, Bluetooth 2.1
výdrž akumulátoru 30 h pro audio, 5 h pro video podle výrobce
rozměry 102 x 53 x 10 mm
hmotnost 85 g
web www.samsung.com

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑