Multimédia no image

Publikováno 10. října 2012 | teh@c

0

Samsung Galaxy Note 10.1, aneb óda na hvězdnou notu

Uvnitř celoplastového pouzdra tohoto tabletu, jehož hladký rám oživuje jen vyústění reproduktorů do kratších bočních stran,Gal1.jpg „šlape“ výkonný čtyřjádrový 1,4GHz procesor ARM Cortex A9 „jištěný“ dvougigapixelovou operační pamětí. Jim sekunduje integrovaná paměť, standardně s kapacitou 16 GB, případně 32 či 64 GB, kterou lze ještě posílit vložením paměťové karty microSD, tj. až o 32 GB. S obsluhujícím komunikuje prostřednictvím multidotykové LCD obrazovky s poměrem stran 16:10, úhlopříčkou 25,7 cm (10,1 palce – odtud i číslo v jeho názvu) a pouze průměrným rozlišením 1280 x 800 bodů. Obrazovka, krytá lesklým tvrzeným sklem Gorilla, počítá s ovládáním nejen prsty, ale stejně jako u předchozí verze i malým, tenkým a lehkým stylusem S-Pen, při transportu ukrytým v dolní úžlabině těla tabletu. Tablet má pro něj několik režimů psaní (tužka, propiska, pero či štětec), přičemž velikosti tlaku na něj uzpůsobuje tloušťku stopy. Tak lze nejen rychle a pohodlně psát poznámky, ale i vytvářet různé šablony, doplňovat a retušovat snímky, sestavovat rovnice či vytvářet náčrty grafů, které tablet ve spolupráci s dostupnými programy Formula Match a Shape Match hned vyřeší, respektive profesionálně vykreslí. Ale k dispozici je samozřejmě také klasický dotyková klávesnice, a to hned ve třech volitelných podobách.

Mám okno (a ne jedno)

Zatím bylo u všech dosavadních tabletů třeba při přechodu z jedné aplikace na druhou nejprve prvou ukončit a teprve pak odstartovat druhou. Tablet Galaxy Note nyní nověGal3.jpg umožňuje – shodně s počítači – pracovat se dvěma otevřenými okny zároveň a navíc si na obrazovku zavěsit i další souběžně dostupné miniaplikace, např. poznámkový blok, plánovač, kalkulačku apod. Při práci s dokumenty, surfování po webu či přehrávání snímků a filmů si tak lze souběžně psát poznámky, provádět výpočty i přetahovat obrázky. Je to mimořádně praktické, ale má to i své ale. Zmíněné ale pramení z toho, že operační systém Android (v tomto případě Android Ice Cream Sandwich) není na souběžnou práci s více okny připraven. Tablet to proto musí obcházet velmi komplikovanými a obvykle i datově velice zatíženými cestami. To se sice příliš neprojevuje v rychlosti jeho reakcí, avšak – a to je ono hlavní ale – tímto způsobem lze pracovat jen s defaultními výrobcem instalovanými aplikacemi. Konkrétně jeho e-mailovým klientem, webovým prohlížečem, videopřehrávačem, obrazovými správcem a programem pro práci s dokumenty Polaris Office. Je-li uživatel zvyklý na jiné, může si je samozřejmě nainstalovat, ale přijde tím u nich o možnost souběžné práce s jinými aplikacemi. A podobné je to také u miniaplikací. Těch je momentálně na výběr osm, kromě už zmíněného poznámkového bloku, plánovače a kalkulačky také hudební přehrávač, budík, hodiny a správce úloh. Aplikace lze snadno sdružovat do skupin a na obrazovku umístit až osm ikon. Vzhledem k tomu, že je v souladu s předchozími typy na výběr až sedm různých pracovních ploch, mezi nimiž lze rolovat, je v součtu k dispozici prostor až pro 56 ikon. Novinkou pak je velice snadné pořízení screenshotu a jeho další editace.

Výborný hráč

Tablet ukrývá na zadní stěně „očko“ fotoaparátu se snímačem CMOS s pětimegapixelovým rozlišením a s až čtyřnásobGal2.jpgným elektronickým zvětšením obrazu, doplněné přisvětlovací diodou LED a na čelní stěně „očko“ webové kamery s rozlišením 1,9 Mpix, rovněž až čtyřnásobnou elektronickou transfokací a snímkovou frekvencí 30 obr./s. Obdobně jako mobily Samsung Galaxy i „galaktický“ tablet pozná, zda se na jeho obrazovku někdo dívá a během té doby se samočinně nevypne. Mimochodem: Plně nabitý akumulátor LiPol s kapacitou 7 Ah ho dokáže udržet v chodu až devět hodin.

Gal5.jpg

Boční stěna tabletu pak patří mj. přípojkám USB, HDMI a jacku výstupu pro sluchátka. Přístroj však sází hlavně na bezdrátovou komunikaci s dalšími zařízeními, a to nejen přes Wi-Fi, kdy díky technologii Wi-Fi Channel Bonding, využívající dva spojené kanály místo jednoho, zajišťuje vyšší přenosnou rychlost, ale také přes Bluetooth nejvyšší generace 4.0. A konstruktéři ho osadili i infračerveným vysílačem, jehož prostřednictvím může přímo ovládat televizní přijímače, a to nejen Samsung, ale také jiných značek. Kromě základní verze s typovým označením GT-N8010 je dodáván rovněž v o zhruba tři tisíce korun dražší modifikaci, označené GT-N8000, s modulem GPS pro připojení k internetu přes sítě mobilních operátorů. S vlastní výbavou, případně dalšími volně staženými aplikacemi dokáže spolehlivě prezentovat dokumenty a přehrávat audio, foto a videosoubory všech běžných formátů, u zvuku s nadprůměrným výkonem i kvalitou.

Pokud vás zajímá, jak si vede při reprodukci jednotlivých souborů a jak se s ním pracuje, nalistujte si jeho hodnocení ve Stereu & Videu 10/2012. (Jestliže uvedené číslo nemáte, můžete si ho objednat na www.stereovideo.cz/predplatne)

 

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑