Audio no image

Publikováno 30. října 2012 | Karel Souček

0

Peter Lipa : Lipa 68

Do úvodní jazzfunkové skladby Hopeful Spring si Peter Lipa pustí slovenského rapera Opaka a nevyznívá to vůbec násilně. Věk nehraje žádnou roli. Následuje lehká, vtipná a sebeironická píseň Čo mám rád, v níž Milan Lasica, stejně jako v závěrečné skladbě Hmla, opět prokazuje svůj textařský talent. Na silné atmosféře je vystavěná jazzová lahůdka Ghosts s hostující foukací harmonikou, jinou, otevřenější a melodičtější podobu jazzu přináší A Beg of Gifts.
Experimentálnější moment nabízí Kam sa stratí svetlo…, kde „Umelcovu" výraznou trubku doprovází Lipův zpěv s náladou šansonu. V dalších skladbách Woodoo Doll, Smiem prosiť? a Water in My Shoes hostuje zpěvačka Svetlana Rymarenko a ať se jedná o jazz, blues či jemný rock, ladí spolu skvěle. Z dalších skladeb stojí za zmínku jemné, poetické a křehké Stromy sa ľúbia postojačky, dramatická, až osudová skladba Time či závěrečná monumentální Hmla.
Autorem všech dvanácti písní je Peter Lipa, s mnohými mu pomohl jeho syn. Většinou se pohybují v jazzové oblasti, ale nebojí se ani úkroků do blues, popu, funku nebo rocku, vždy jsou však svěží a náležitě propracované. Ve všech pěveckých polohách působí Lipa jistě a věrohodně, výborně frázuje, doslova se mazlí s každým slovem. A je úplně jedno, zda zpívá slovensky nebo anglicky, svým charismatem prostupuje každou písničku.
Zpěvák a skladatel se obklopil výbornými a především citlivými muzikanty. Kromě již zmíněné a talentované zpěvačky Svetlany Rymarenko dostávají prostor saxofon a flétna Michala Žáčka, kontrabas Juraje Grigláka či kytara Ruggera Robina.
Dvanáct nových písní je vystavěno na silné, sugestivní atmosféře, v níž je posluchači příjemně. Nezbývá, než si sednout do křesla, do skleničky něco dobrého, zhasnout a užít si to. Nastupující zima k tomu přímo vybízí.

Vydal: East-West Promotion/Indies Scope

Délka: 46:55
Vydáno: květen 2012

Skladby: Hopeful Spring and Weeping Summer, Čo mám rád, Ghosts, A Bag of Gifts, Kam sa stratí svetlo, Woodoo Doll, Smiem prosiť?, Water in My Shoes, Stromy sa ľúbia postojačky, Úder pod pás, Time, Hmla
 
 
Hodnocení autora:  stále svůj, přesto moderní
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑