Novinky

Publikováno 31. října 2012 | -vb-

0

TP Vision a televizory Philips

Výrobce v polovině října informoval odbornou veřejnost o nových modelech a zároveň objasnil vztah značky Philips k TPV: S touto firmou uzavřel smlouvu na vzniku společnosti TP Vision, v níž 30 procent akcií patří Philipsu a zbytek čínskému dravci. TP Vision však pokračuje ve výrobě LCD televizorů značky Philips prakticky se stejným týmem jako dříve, řízení, vývoj i výroba probíhá v Evropě. Firma hodlá navázat na to nejlepší, čím se prosadily televizory Philips, avšak skloubit tyto kvality s podnikatelskou dravostí čínského partnera.

Vraťme se k samotným televizorům. Samozřejmě, že jako další výrobci, nabízí Philips vše, co se od moderní „bedny“, pardon, dnes spíše „placky“, žádá: vysoké rozlišení, 3D, HDMI, USB vstupy atd. Pojďme se ale podívat na to, co je pro značku osobité. Dalo by se říci, že TP Vision se zaměřuje na tři základní oblasti týkající se chytrých televizorů: nabídce aplikací, ovládání přístroje a jím zprostředkovaných služeb a design + ergonomie v nejširším slova smyslu.

S aplikacemi je to podobné jako u chytrých mobilů a tabletů, lze k nim přistupovat zhruba dvojí způsobem: buď vsadit na kvantitu a víceméně s otevřenou platformou ohromit diváka tisíci ikonek, z nichž si sám vybere, co jej zajímá, nebo naopak vsadit na jistotu a nabídnout jen to, co je (dle výrobce) pro uživatele nejzajímavější, zato mu to poskytnout s veškerým komfortem a perfektním servisem. Televizory Philips zvolili druhou možnost, tedy cestu jisté exkluzivity, v níž klade důraz na propojenost osobní a sociálně sdílené zkušenosti. Nejvýmluvnějším důkazem této koncepce je aplikace Social App, která umožňuje okamžitý přístup na vybrané sociální sítě (již dnes Tweeter, vbrzku i Facebook a další), kde může sdílet své dojmy a tipy týkající se televizních pořadů. Nové generace televizorů Philips to dovolí dokonce bez nutnosti přepínat z televizního režimu do „aplikačního“: lze tedy zároveň sledovat pořad a rovnou i číst komentáře jiných uživatelů a přidávat k nim vlastní. Mezi další zajímavé aplikace patří rozšiřující se přístup k různým typům videopůjčoven, jako je YouTube Movie Rentals a vbrzku i TopFun (u televizorů řady 4000 až 9000): v zájmu pohodlí přitom vyvinul Philips aplikaci Smart TV Payment, jednotný systém, pomocí kterého může registrovaný divák platit za různé služby bez nutnosti pronikat do odlišných platebních systémů (buď kreditní kartou, nebo prostřednictvím virtuální peněženky). Rozkvět nabídky aplikací do budoucna jistí sdružení Smart TV Alliance, na jejímž založení TP Vision spolupracoval.

Oblastí, která úzce souvisí s nabídkou aplikací a zároveň designem a v podstatě tyto obory propojuje, je ovládání. Televizory Philips nových generací se dají kontrolovat nejen přiloženým dálkovým ovladačem, ale například i počítačovou klávesnicí a myší. V nabídce je ale také několik speciálních ovladačů, jako například kombinace klasického DO a malé klávesnice: na jedné straně takové škatulky jsou běžné ovládací prvky televizoru, na druhé straně pak malá, elegantně vyvedená klávesnice ke snadnému psaní textů a zadávání dalších povelů, ale třeba i rychlému vyhledávání televizních pořadů podle názvu. Aktivní je při tom ta strana, jež je natočena směrem vzhůru, takže nehrozí „konflikt zájmů“ nechtěným stiskem klávesy zrovna skryté v dlani. Jako je tomu u konkurence, i televizory z produkce TP Vision se dají snadno ovládat také pomocí chytrých mobilů a tabletů díky aplikaci Philips MyRemote. Ta nově nabídne i službu Smart Screen pro přenos obrazu televizoru na displej iPadu či iPhonu a záhy přibude stejná možnost i pro operační systém Android.

Důraz na design je pro značku Philips charakteristický. Patří k němu nejen elegantní rámečky v bílém či černém provedení, ale z hlediska diváckého dojmu i ambientní podsvícení LED lampičkami, které vytvářejí za televizorem příjemnou barevnou hudbu. Tato firemní specialita má dvojí užitek: jednak je oko diváka méně namáháno, když za televizorem vnímá nějaké přisvícení a není tak vystaveno ostrému kontrastu stěny a zářící obrazovky, jednak se údajně zvyšuje emotivní zážitek z filmu. Technologie Ambilight prochází postupným vývojem, jak názorně dokumentuje i obrázek. Nejpropracovanější je generace Ambilight Spectra 3 (XL), která nejen posílá za televizor více barevné hudby (a to v souladu s barvami dominujícími na obrazovce), ale navíc pro každou stranu obrazovky má jiné podsvícení a umí se přizpůsobit i osvětlení místnosti a barvě samotné stěny. Číslice 3 pak znamená, že kromě levé a pravé strany vychází ambientní světlo i ze třetí, horní hrany, verze XL je přizpůsobena televizorům s velkou úhlopříčkou. Od letošního roku pak nově došlo k odstranění difuzorů, jež světlo LED lampiček rozptylovaly a zároveň diody chránily před přímým dotykem ruky. Nyní svítí samotné „ledky“, jejich výkon je efektivnější: tím se nejen prohloubil celkový dojem, ale i snížila spotřeba energie, zúžil rám obrazovky a zlepšil komfort při sledování z ostrého úhlu. V neposlední řadě jde i o méně nákladné řešení, jež má vliv ne cenu televizoru.

Celkový přínos technologií a obecných kvalit výmluvně dokládají i ocenění EISA, jichž jsou televizory Philips již dlouhá léta pilným sběratelem: Také letos získal model 46PFL9707 ocenění jako nejlepší LCD televizor roku 2012–2013 a aby nezůstalo u toho, model Philips 55PFL6007 se stal vítězem kategorie Evropský ekologický televizor 2012–2013, a to jak díky minimalizované spotřebě, tak i efektivnímu využití drahých kovů v tištěných obvodech.

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑