Audio

Publikováno 3. prosince 2012 | Pavel Víšek

0

CD přijímač a reprosoustavy Denon

Malý, ale chytrý
Za kompaktní rozměry vděčí RCD-M39 s čelním panelem z jemně broušeného hliníkového  profilu (kovová jsou i tlačítka a knoflík Volume)  větší hloubce. Vlevo umístěná CD mechanika  pracuje spolehlivě a poměrně svižně. Komprimované audio v souborech MP3 a WMA systém přehrává nejenom z „pálenek“, ale i USB  flashek. Podpoře se těší i informační tagy  a problémy nejsou s běžnými datovými toky  včetně variabilního. Bílý fluorescenční displej  s bodovou matricí má dva řádky, na dolním se  objevují zejména zprávy radiotextu a ID3 tagy.  Jas lze regulovat ve třech stupních, popřípadě  displej rovnou vypnout. Všechny funkce jsou  dostupné z podlouhlého dálkového ovladače.
FM tuner umožňuje automatické i ruční ladění, paměť má pro 40 předvoleb, RDS zobrazuje název stanice (PS), typ programu (PTY),  dopravní zpravodajství (TP), radiotext (RT)  i přesný čas (CT). Díky integrovanému timeru  lze mikrosystém v přednastavených časech  vypnout i zapnout, takže poslouží i jako inteligentní budík. Z přípojek nabízí čelní panel  vedle jacka 3,5 mm pro sluchátka ještě port  USB (5 V/1 A), který slouží i pro přímé připojení  iPodů a iPhonů. Na zadním panelu tentokrát  kvantita ustoupila kvalitě: jediný linkový vstup  (s párem poniklovaných konektorů cinch) doplňuje digitální optický (s Toslinkem), jenž se hodí  kupříkladu pro kvalitní propojení s televizorem.  Vedle zásuvky pro napájecí šňůru, zdířky pro  anténu tuneru a výstupu pro aktivní subwoofer tady dále najdeme dva páry šroubovacích  terminálů pro připojení reprosoustav, které po  vyjmutí plastových zátek akceptují banánky.

Made for Europe
RCD-M39 používá zesilovač osazený hybridním integrovaným obvodem, který skýtá trvalý výstupní výkon až 2x 30 W. Pro regulaci hlasitosti, basů, výšek i vyvážení kanálů  slouží elektronické potenciometry, přístupné  z přibalené „dálky“, vlastní knoflík má pouze  hlasitost. Nabídku doplňují expandér Super   Dynamic Bass i funkce Source Direct, jež tónové korekce přemostí (což dále „zpevní“ kontury zvukového obrazu).
Stěny bassreflexových ozvučnic tvoří MDF  desky o tloušťce 16 mm, tuhost kabinetů  navíc zvyšují i vnitřní horizontální příčky.  Každá soustava je osazena tweeterem s textilní kalotou o průměru 29 mm, poháněnou neodymovými magnety, a středobasů o průměru  120 mm s kónickými membránami ze dvou  vrstev polyamidu (technologie Denon Double  Layer), přichycenými ke košům pryžovými  vlnkami, a feritovými magnetickými obvody.  Pasivní výhybka pracuje s dělicím kmitočtem  3 kHz. Zadní subšasi z plastu, jehož součástí  je i oblé ústí bassreflexového otvoru, nabízí  pár šroubovacích terminálů, jež zvládají kabely zakončené holými vodiči skromnějších  průřezů a po „odzátkování“ i banánky. Příslušenství obsahuje molitanové zátky k zaslepení  bassreflexových otvorů při instalaci soustav  na stěnu a šest metrů reproduktorové dvou- linky (2x 1,5 mm2).

Co mikrosystém D-M39 nabízí?
Vyvážený  a čistý zvuk. Nahrávky reprodukuje s velmi  dobrým prostorem i detailním prokreslením.  Příjemně se poslouchá, možná i proto, že ve  Velké Británii prošel audiotuningem pro naše  evropské uši. Na konektorovém poli sice nechybí výstup pro subwoofer, ale v pracovně či  ložnici si minimonitory se solidním základem  vyšších basů vystačí samy.
 

parametry
   

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑