Hifi

Publikováno 5. prosince 2012 | Jiří Burdych

0

Čtyři reference v řadě DALI Epicon

Epicony  6 a 8 jsou osazeny „hybridním“ výškáčem: ke kupoli je přidán malý páskový měnič. Všechny modely mají bassreflexové otvory v zadní stěně ozvučnice a jsou zapojeny dvouapůlpásmově (dělicí kmitočty 700 / 2550 / 15000 Hz). V sloupovém uspořádání je na přední dvouvrstvé stěně ozvučnice modelu Epicon 6 osazen nejníže zdvojený hlubokotónový měnič s dřevovláknitou 165 mm membránou ve tvaru hlubokého talíře, nad ním je hybridní výškáč. Model Epicon 8 se liší pouze většími rozměry a do sloupu přidaným středotónovým měničem.

Epicon 6 má mezi firemními soustavami referenční význam. Konstrukce založená na vlastnostech oceňované řady Euphonia má být dalším zvukovým krůčkem k přiblížení se originální skutečnosti. Světovou premiérou je Linear Drive Magnet System, který odstraňuje čtyři činitele zkreslení v systému reproduktorového měniče. Zdokonalené magnetické měkké díly z materiálu SMC pro individuální části magnetický systém blízko kmitací cívky odstraňují proměnlivost síly proudu vznikajícího v mezeře magnetu. Materiál SMC má lineární magnetické vlastnosti v celém frekvenčním rozsahu a vylučuje fázové změny síly vznikající v systému měniče. Vyznačuje se vysokou magnetickou vodivostí, má však pouze jednu desítitisícinu elektrické vodivosti obyčejného železa. Aluminiové kroužky okolo pólového nástavce snižují a stabilizují indukčnost kmitací cívky, a to nezávisle na výchylce. To umožňuje optimální konverzi napětí generovaného zesilovačem na proud protékající kmitací cívkou.

Rozměry kmitací cívky a geometrie pólových nástavců a vrchní desky zaručují vysoce symetrický činitel síly. Skříň ozvučnice ze zaoblených šestivrstvých MDF panelů vylučuje vznik stojatých vln, čímž zdůrazňují zvukové detaily a průraznost zvuku. Oddělené komory pro každý hlubokotónový měnič a centrálně vyrovnané bassreflexové otvory poskytují optimální geometrii pro spojení všech prvků podílejících se na věrné reprodukci. 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑