Multimédia

Publikováno 9. prosince 2012 | Václav Bidlo

0

Tablet Sony Xperia S (SGPT12)

Zatímco Tablet P s „půlenou“ koncepcí, díky které se dal složit jako tabatěrka, patrně navždy skončil někde na konci slepé uličky vývoje, Tablet S s přídomkem Xperia vyšlechtil jak rafinovaně přitažlivý vzhled (jedna hrana jako by byla zaobleně přehnuta dozadu přes okraj, podobně jako když čteme časopis a přetočíme stránku dozadu), tak funkční nadstavbu, kterou v ledasčem předbíhá konkurenci. Bohužel, v jistém smyslu to vypadá, že ani tento model tak moc o český a slovenský trh nestojí: v řadě případů narážíme na problémy s lokalizací. Ne že by byl tenhle cizinec u nás úplně ztracen, ale v oblasti zadávání znaků je komunikace s ním ztížena: virtuální klávesnici je třeba nahradit nějakou jinou z Obchodu Play (např. Hackers Keyboard či Slide It), s tou hardwarovou, vtipně vylisovanou coby doplňkové příslušenství do víceúčelového krytu (klávesnice, kryt i stojánek), si nabodeníčka ani neškrtnou. Na prezentaci výrobce uvedl, že většina uživatelů si stejně dnes zvykla psát bez diakritiky, a my ponecháme další komentář k této výmluvné obhajobě na čtenáři… 

 
Gejzír nápadů 
Čím tablet jednoznačně boduje, je gejzír nápadů, jež jej odlišují od konkurence. Nadstavbou OS Android s pěti plochami (pojmou až 7 x 8 ikonek) je například lišta vlevo nahoře, kam si můžeme umístit čtyři pohotovostní aplikace dostupné odevšad. Ve spodní části displeje pak najdeme kromě klasické trojice ovládacích prvků i možnost rozkliknout nabídku tzv. malých aplikací, jež se pak vznášejí na obrazovce paralelně nad jiným spuštěným programem a umožní například pořizovat si poznámky, počítat na kalkulačce nebo chatovat (nabídka je velmi obsáhlá a nechybí v ní ani YouTube či widget sdružující sociálních sítě): velmi praktický a návykový prvek, se kterým vyrukoval o něco dříve Samsung v Galaxy Note tab či v přicházejícím Note 2. Další aplikací je i dálkový ovladač, a to přes IR čidlo: stačí si zaregistrovat kontrolu vyžadující přístroj a získáte jednoduchý či náročnější ovladač umožňující intuitivní obsluhu například televizoru (v případě TV Sony pak můžete sáhnout k ještě důkladnějšímu ovladači MediaRemote). Vymožeností je i zvukový „čistič“ ClearAudio+, jenž se podílí na zvukových kvalitách tabletu. Unikátní a užitečná je také nabídka režimu HOST, v němž lze vytvořit až deset různých „účtů“: dovolí upravit plochu pro potřeby dalších uživatelů a osadit ji jen vybranými aplikacemi. Neradujte se však příliš, nejde o obdobný princip, jaký známe u počítačů: do individuálního režimu se kráčí vždy přes ten základní a aplikace, jež povolíme jednomu či více hostům, sdílíme i s veškerými intimními daty (Gmail, kalendář, fotogalerie, poznámky…). Ostatně, takovému „hostovi“ stačí kliknout na ikonku „ukončit“ v pravé horní liště, a je po soukromí. 
K nadstandardním nápadům patří i celková koncepce nevyjímaje vzhled, pár prvků stojí za zmínku. Přehnutí horní hrany (mnohem tenčí a v ruce pohodlnější než u předchozí generace) pokračuje vzadu plastem s gravírováním proti upatlání, na nějž navazuje poctivý hliník opatřený v rozích drobnými pidinožkami: díky nim se záda ležícího tabletu neodřou o podložku. Hliník pak zaobleně přechází ke spodní hraně a v ohybu hostí dva poměrně velké reproduktory: sice je ještě výhodnější, když tablet vyzařuje hudbu směrem k uchu posluchače (jak pochopil jako první Samsung), ale i tak je to lepší, než mumlat dolů do stolu. V ohbí spodní hrany je usazen i multifunkční konektor pro systémový kabel s USB koncovkou na druhém konci. Ta se dá vetknout do počítače a nastartuje tak režim mass storage (tablet se při tom nenabíjí), případně přes příslušné redukce/adaptéry (jež nejsou ve výbavě) připojíte USB paměť či třeba fotoaparát, ale i monitor s HDMI vstupem. Patrně nejčastěji však budete konektor USB spojovat s adaptérem napájecí šňůry. Je velmi důležité, že systémové rozhraní je kryto víčkem, protože tablet se honosí přídomkem „vodě odolný“. V žádném případě to neznamená, že snese koupel, ale měl by vydržet ovládání mokrýma rukama například v kuchyni při vaření, kdy hospodyně čerpá inspirace z internetové kuchařky. Odolnost vůči vodě je sice slibný marketingový tah, v praxi však nad ní visí mračna otazníků: sice by dle normy IEC 605 29 měl být odolný vůči stříkající vodě z jakéhokoliv směru, ale kapalina musí být „ekvivalent IPX4“, čímž chce básník říci, že to neplatí pro vniknutí vody nečisté (např. mýdlové, s koupelovou pěnou, bazénové, mořské, vřídelní či s šamponem, jak výslovně uvádí návod). A právě nastala vhodná chvíle vysvětlit ono „klopýtnutí“ zmíněné v úvodu článku: Ukázalo se, že ne u všech strojů v prodeji dostatečně těsní spojení mezi displejem a hliníkovou vaničkou, takže Sony musí chybku napravit a prvním majitelům umožnit výměnu. Kritiku si zaslouží i malý, ale významný detail, že krytka systémového konektoru není nijak uchycena k šasi, takže je skoro jisté, že ji časem uživatel ztratí, a sbohem odolnosti i před stříkající čistou vodou… 
 
V praxi je co vylepšovat 
Již z předchozích řádek je zřejmé, že i zde se snoubí řada dokonalých nápadů s méně dokonalou praxí, totéž platí i o práci s tabletem. Oproti předchůdci vyfasoval displej kvalitnější sklo, technologie IPS zlepšuje věrnost barev i pozorovací úhel, odlesky od vysoce lesklé plochy jsou díky optimálnímu jasu snesitelné i pod svítícími zářivkami. Ovládá se hezky, ale překvapí dlouhá prodleva při probuzení ze spánkového režimu (zvyklí na onačejší kabrňáky jsme zpočátku stisk instinktivně opakovali a pak jen sledovali, jak se Sony probral a zase okamžitě zhasl…), také jsme shledali, že se při spánku obvykle odpojí od Wi-Fi a ne vždy je ochotný se zase bystře napojit. V ostatních ohledech výkon odpovídá super rychlému čtyřjádrovému procesoru. Všimli jsme si, že vybíjení baterie naplňuje předpoklady parametru o kapacitě akumulátoru (6 Ah, kolem sedmi hodin intenzivnějšího provozu) a nikoliv proklamaci, jež slibuje překonání „desítky“. Mimochodem, u řady výrobců či prodejců poslední dobou čím dál častěji narážíme na mírné i nemírné nadsázky až klamy, jimiž vyzdvihují své tovary. 
Filmy i ve Full HD rozlišení přinášejí střízlivě, leč věrně vybarvený obrázek, dá se však vysledovat jisté „zaokrouhlování“ ve scénách s ostřejšími přechody stínů a světla a vyšší rozlišení displeje by jistě přineslo viditelný efekt. Přehrávání je plynulé. 
Plně nás uspokojil zvukový projev. Už poslech přes zabudované reproduktory naznačuje nadprůměrné kvality, s dobrými sluchátky pak oceníme i účinná vylepšení reprodukce. Sony navíc nabízí i vlastní aplikaci Walkman s řadou ekvalizací a dalších nastavení, jehož svůdně fialový vzhled potěší zejména tzv. slabší pohlaví. Neopatrné hazardéry s decibely občas zaskočí „stopka“ varující před přílišnou hlasitostí ohrožující ouška na zdraví. 
Sony přidal na megapixelech kamery, takže tablet nabízí docela výkonný fotoaparát (ovšem bez blesku) i videokameru natáčející ve Full HD, kvalita je srovnatelná s tablety a telefony s OS Android, chválu zaslouží elegantně vyvedené uživatelské prostředí. 
Přestože jsme se párkrát pozastavili nad zjevnými nedotaženostmi a drobnými vadami na kráse, jedná se o ušlechtilý tablet, který umí to co špičkové modely jiných značek (včetně navigace, pohybových čidel atd.), nabízí slot na SD a bude se prodávat i verze se slotem pro SIM karty… Pro konkurenci jsou originální nápady Xperie Tabletu S důrazně vhozenou rukavicí. Přesto se nelze nepodivit nad přezíravým přístupem k českému uživateli: lokalizace nefunguje jak u klávesnice, tak i některých dalších aplikací (kalendář, internetový prohlížeč). Je vhodné upozornit, že výrobce svou vlajkovou loď mezi tablety vybavil hojným doplňkovým příslušenstvím: zmínili jsme se o klávesnici, nabízí se například i jednoduchý a pro někoho snad i praktický stojánek. Tablet je díky němu poněkud vyvýšen a hodí se nejlépe (a to nemyslíme ironicky) ke sledování filmů v kuchyni, kde si můžeme s mokrou (ale čistou) rukou příběh stopnout a juknout do plovoucího prohlížeče na recept. 
 
 
 
SONY XPERIA TABLET S (SGPT12): 9 990 Kč

Rivalové: iPad nový (12 290 Kč); Samsung Galaxy Tab 10.1 2 (9 599 až 12 199 Kč, S&V 9/12); Acer Iconia Tab A200 (8 500 Kč, S&V 5/12) 
 
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑