Multimédia

Publikováno 30. prosince 2012 | Jan Lodl

0

Smartphone Nokia Asha 311

Nokia se svou řadou Lumia mnoho úspěchů  nesklízí, ovšem nová série Asha zatím docela boduje a po vyzkoušení modelu Asha 311  už víme proč. Tomuhle telefonu totiž vlastně  nechybí nic, co by od něj mohl běžný uživatel  chtít. Zvládá s přehledem všechny zábavné  funkce, poradí si s e-maily i internetem a v základní výbavě nechybí ani Facebook či Twitter. Nokia rozšířila svůj letitý operační systém  levnějších smartphonů Series 40 o některé  funkce založené na Javě a stvořila poměrně  zajímavý telefon pro méně a středně náročné  klienty.

Vložte kartu a bavte se
Ve výbavě tohoto modelu nechybí slot pro  paměťovou kartu. V balení sice žádná není,  ale ceny karet jsou dnes opravdu hodně nízko  a mobil zvládne kapacitu až 32 GB. Na tu se  vejde poměrně slušná zásoba hudby i videa.  Asha si poradí se všemi běžnými formáty,  včetně AAC. Chybí sice podpora FLAC, ale to  se dá u této kategorie odpustit. Přehrávač  hudby nabízí sice o něco menší komfort, než  je tomu v případě modelů s operačním systémem Symbian nebo Windows Phone, ale ve  srovnání s běžně prodávanými MP4 přehrávači rozhodně nezaostává, spíše naopak. Zcela  korektní je práce s ID3 tagy, pouze s českými  znaky má přehrávač problém.
K samotné reprodukci zvuku nelze mít žádné vážnější výhrady. Hlasitý reproduktor je  ovšem jako u všech levných mobilů opravdu  špatný a zřejmě i při přehrávání videa raději  sáhnete po sluchátkách. Ani dodávané pecky  nás nijak zvlášť nenadchly, ale pokud jsme  připojili referenční sluchátka Koss Porta Pro,  výsledek nás příjemně překvapil. Reprodukce  je možná trochu plošší, ale celkově Asha 311  rozhodně snese srovnání s běžnými flashovými přehrávači prodávanými za podobnou cenu  jako tato Nokia. K dispozici máme také FM tuner s RDS a automatickou změnou frekvence.  Ashu řídí 1GHz procesor se 128 MB operační  paměti, což je příjemným překvapením. Díky  němu je ovládání celkově velmi svižné. Telefon  také bez nejmenšího zaváhání zvládne přehrávat video, opět jsou k dispozici běžné formáty, chybí přímá podpora DivX a Xvid, nicméně  třeba s MP4 nebudou žádné potíže: stačí je  překopírovat na paměťovou kartu a můžete  začít sledovat film.

Displej trochu zaostává
Určitou slabinou Nokie je displej, ten mírně  snižuje plnohodnotný zážitek z přehrávání videa. Jedná se totiž o základní kapacitní TFT  druh s rozlišením pouze 240 x 400 bodů, navíc zvládne zobrazit jen 56 tisíc barev. Pokud  však nebudete porovnávat úroveň zobrazení  s kvalitnějším modelem přímo, nejspíš vám to  tolik vadit nebude. Čitelnost na přímém slunci  je o něco horší, pro přehrání filmu na cestě ve  vlaku, autobuse či letadle rozhodně postačí. Co udělá radost všem uživatelům, je určitě  kompletní paleta datových funkcí. U levnějších  modelů jsme museli často oželet rychlá data,  ale Asha 311 nejenže zvládá bez problémů  HSDPA, ale dokonce nabídne i podporu Wi-Fi,  takže si k ní nemusíte pořizovat ani datový  tarif, pokud nebudete chtít. Rozhodně se nemusíte bát internetu. V telefonu je standardně dodávaná aplikace Sociální sítě umožňující obsluhovat Facebook i Twitter, nechybí  podpora facebookového chatu nebo třeba  standardní e-mailový klient a internetový prohlížeč. Nesmíme zapomenout ani na navigaci  Nokia Maps, která je u Nokie tradičně velice  povedená. Jediné, co budete v telefonu opravdu postrádat, je kvalitnější fotoaparát. Ten  vestavěný s fix fokusem umí opravdu hodně  podprůměrné obrázky.

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑