Audio

Publikováno 3. ledna 2013 | Martin Taraba

0

CD mikrosystém Panasonic SC-PMX5EC

Také se ale šikne mít na čem přehrávat moderní komprimovaný formát MP3. Obojí Panasonic zvládá se ctí, se kterou navazuje na osvědčené mikrosystémy dřívějších sérií. SC-PMX5 samozřejmě má analogový AM/FM tuner, z tohoto hlediska to s digitalizací nepřehání. A už předchozí podobný SA-PMX3 s prakticky shodnými třípásmovými reprosoustavami (S&V 11/08) nabízel možnost přehrávání z USB pamětí. Dále je vzadu dvojice cinchů, označená jako Aux (auxiliary, tedy pomocný vstup). K čemu nám může pomoci? Připojíte k němu třeba analogový gramofon (ten už zase poslouchám stále častěji), kazetový magnetofon (ano, i na něm stále mám mnohé hudební rarity), taky třeba MiniDisc, nebo… ne, nebudu pokračovat dál do historie. Z moderních zdrojů se nabízí připojit analogový výstup přenosného osobního přehrávače, jakéhokoliv jiného než iPod. Ten (anebo telefon iPhone) lze totiž přímo vložit do terminálu, skrytého pod víčkem na horním krytu. K tradicí ověřenému technickému řešení i designu vlastně stačilo jen přidat tento 30pinový konektor, jinak SC-PMX5 zůstává velmi konzervativní. Ze zvukového hlediska ho lze jen pochválit, z pohledu technického pokroku mne už tolik nenadchl. Nezvyklý a ne zcela přehledný je už způsob přepínání zmíněných zdrojů signálu: CD i iPod mají na panelu i ovladači samostatná tlačítka, zatímco tuner, USB a Aux se cyklicky přepínají knoflíkem Radio. Možná za to vděčí skutečnosti, že dálkový ovladač je zcela shodný se starším, méně vybaveným předchůdcem SC-PM24 (S&V 3/10). Vezměme ale signály postupně tak, jak jsou přepínány. 

CD přehrávač 
Zde Panasonic naplňuje očekávání, nezklamal. Přehrává všechny disky včetně vypálených (CD-R) a přepisovatelných (CD-RW), skladby na neuzavřených discích však nerozpozná. Reprodukci můžete jednoduše programovat, zadaný program nelze zobrazit, musíte si ho pamatovat. Samozřejmostí je opakování skladby nebo disku, případně náhodný výběr. Při přehrávání zobrazuje číslo skladby a pouze jeden ze dvou časových údajů (čas od začátku skladby nebo do jejího konce), jinde obvyklý čas do konce disku už ne. Panasonic nepřečte CD text, přestože displej je alfanumerický – kvůli souborům MP3, jak uvidíme dále. Ty přehraje i z disků, a v tom případě se chová, jakoby je četl z USB – tedy nic moc. 
 
USB vstup 
To je taková ostuda, že mne to v roce 2012 až překvapilo. USB disky rozpozná do velikosti 32 GB, avšak pouze v archaickém souborovém systému FAT12, 16 či 32, nepřipadá tedy v úvahu připojení hojně rozšířených malých externích USB harddisků, které jsou od doby nástupu Windows XP před 11 lety prakticky výhradně formátovány NTFS. Sice umí pracovat až s 255 alby (foldery) a 2500 skladbami (soubory), nepřečte však češtinu ani jiné speciální znaky v názvech a jejich délku navíc zkrátí na pouhých 32 znaků (což opustily Windows již ve verzi ´95). Orientace v albech (folderech) je velmi nemotorná a pomalá, na větším disku s více alby prakticky nemožná. Navzdory své orientaci na Apple iPod nejen po USB nepřečte, ale ani nerozpozná skladby M4A (AAC), tedy takové, které Apple zavedl a na iTunes primárně používá; pokročilejší a výborně hrající kodek FLAC zde zůstává hudbou budoucnosti. Panasonic nezvládá ani dříve rozšířené windowsovské, dnes už zřídka vídané WMA, o streamování hudby v síti DLNA si může nechat jen zdát. Kdejaký asijský no-name přehrávač za pár stovek operuje dnes s hudebními soubory obratněji a vstřícněji. Slabou náplastí na tyto fatální nedostatky je schopnost přehrávat MP3 všech datových toků včetně variabilních a ve velmi dobré kvalitě. 
 
Rozhlasový tuner 
Zcela standardní, tedy analogový, s pamětí pro 15 AM (jen střední vlny, 520 až 1530 kHz) plus 30 FM stanic. Vzadu jsou svorky pro přibalenou obligátní rámovou AM anténu a koaxiální konektor pro FM (drátová anténa je rovněž přibalena). Tuner celkem spolehlivě naladí a uloží dostupné stanice v obou pásmech, na FM pak krom frekvence umí zobrazit pouze název stanice (PS) nebo typ programu (PTY). Nepřijme z RDS ani službu přesného času (CT), natož aby ji přenesl do vnitřních hodin systému. Ty je třeba vždy nastavit ručně a při výpadku proudu jsou zálohovány jen pár minut, takže na časovač či budík bych se raději příliš nespoléhal. Návod dokonce uživatele nabádá, aby čas pravidelně kontroloval, což považuji za absurdní. Je-li sestava v režimu Standby, nejsou hodiny zobrazeny, displej zůstává temný. Pro úplnost dodejme, že na západnějších trzích je tentýž model doplněn o tuner DAB (za prakticky stejnou cenu). 
 
iPod dock 
S jablečným přehrávačem či mobilem se Panasonic vypořádal výtečně. Ovladačem lze řídit všechny funkce při přehrávání i pohybu v menu skladeb. Vše se zobrazuje na displeji přehrávače, na systému v tomto režimu svítí jen nápis iPod. Ten se nabíjí, i když je systém v režimu Standby. K tomu není co dodat. 
 
Pomocný Aux 
Poslední režim vlastně jen propojí zadní linkový vstup přes regulátor hlasitosti rovnou do zesilovače s velmi slušným výkonem. I jeho je načase si zde všimnout. Výrobce tvrdí, že je plně digitální, využívající technologii tvarování šumu MASH ((Multi-stAge noise SHaping), kterou jsou vybaveny špičkové audioprodukty Panasonic a Technics již řadu let. Zvuk můžete krom klasických ovladačů basy/výšky upravit jednou z pěti předvolených ekvalizací (Heavy/ Soft/Clear/Vocal/Flat). Případně lze zvolit režimy Surround nebo D.bass, které ovšem dle mého názoru zvuku příliš neprospějí. Zesilovač živí třípásmové reprosoustavy se zadním bassreflexem přes přibalené, zhruba dvoumetrové a celkem tenké dvoulinky. Není problém je nahradit delšími, na systému i bedýnkách jsou šroubovací svorky, určitě však v takovém případě zvolte větší průřez vodičů. Reprosoustavy jsou nevelké, z celkem bytelné MDF a dostatečné tuhé, celé elegantně černé. Reproduktory kryje černá tkanina, upevněná na nerezových kolíčcích, u nichž nehrozí, že by se při snímání ulomily. I přes pochopitelnou absenci nejnižšího basového fundamentu patří jejich příjemný, čistý, vyrovnaný a detailní přednes k největším přednostem systému. Do menších pokojíků bohatě postačí, při vhodné volbě repertoáru i nadchnou.
 
PANASONIC SC-PMX5EC: 5 990 Kč

Rivalové
Denon D-M38: 9 500 Kč 

 
 
 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑