Video

Publikováno 9. ledna 2013 | Petr Žák

0

3D Blu-Ray přehrávač s TV tunerem a pevným diskem Samsung BD-E8500

V případě představovaného modelu s jihokorejským rodným listem se pod kapotu přehrávače vešel i televizní tunery (DVB-T/C) a tříapůlpalcový pevný disk s kapacitou 500 GB, dohromady tedy regulérní digitální videorekordér, který díky duálnímu tuneru umožňuje sledovat jeden kanál a současně nahrávat druhý nebo nahrávat dva kanály současně. Jistá omezení se najdou: například nahrávky nelze z interního disku nijak zkopírovat; nicméně většina uživatelů si dnes už nahrávky z televize stejně nearchivuje, takže krátkodobá archivace ve stylu „zhlédni a smaž“ postačí. Těm ostatním samozřejmě nezbude než volit jiné řešení. S ohledem na tuto výbavu připomíná vstupní instalace spíše televizor. Po potvrzení jazyka menu vyhledá přehrávač připojení k počítačové síti – pochvalu zaslouží za zcela automatickou integraci i za možnost využít jak kabelovou, tak bezdrátovou Wi-Fi metodu, ověří, zda není k dispozici novější firmware a pak už směřuje k vyhledání a uložení televizních stanic. Celý proces je zcela snadný, takže ho zvládne i naprostý laik. Vzniklý seznam stanic lze zobrazovat v několika variantách – Vše, TV, Rádio – s výjimkou první volby lze měnit i pořadí programů. 

 
Nezapomeňte přidat čas 
Součástí „televizní“ výbavy je samozřejmě i elektronický programový průvodce, z nějž lze jednoduchým potvrzením vybraného pořadu tlačítkem Enter dálkového ovladače zadat nahrávání. S ohledem na prakticky permanentní nedodržování vysílacího plánu všemi tuzemskými stanicemi je ale tato zdánlivě snadná metoda na nic. Asi těžko budete chtít vidět film nebo sportovní utkání, jež jste nestihli, bez posledních deseti, dvaceti či kolika minut, o které se vysílací plán „posunul“. Protože možnost zadat v menu předvolenou dobu prodloužení nahrávky chybí, je nutné vstoupit do tzv. Plánu nahrávání (což je soupis úkolů časovače) a zde ručně čas ukončení nahrávky posunout o předpokládaný interval. Tím je vtip rychlé volby v EPG de facto ztracen… Za příliš zdařilé nepovažuji ani umístění ovládacích prvků pro záznam na dálkovém ovladači: nenápadné maličké tlačítko s bílou (!) tečkou úplně dole slouží pro spuštění, k vypínání naopak „stopka“ v sekci tlačítek pro přehrávání, prakticky na druhé straně. Navíc, pokud budu chtít nahrávání ukončit v době, kdy si přehrávám film z BD/DVD mechaniky, vypne se nejprve film a teprve opakovaný stisk stejného tlačítka zastaví záznam. Ovládání funkcí rekordéru tak silně zavání čímsi dodatečně přilepeným na už hotový ovladač… Druhou, neméně podstatnou nadstandardní výbavou jsou síťové a multimediální služby, typické pro funkce nových televizorů označované vesměs jako Smart TV. Touto formou se tedy stanou dostupnými i pro majitele starších televizorů, což je bezesporu zajímavá možnost. 
 
Prohlížeč i aplikace 
Díky zmíněnému připojení k domácí počítačové síti má přehrávač přístup především na internet (což kdysi „nenápadně“ začalo jako podpora funkce BD Live, tedy s konkrétním diskem spjatých bonusů stahovaných z internetových stránek filmu, respektive filmové společnosti; tato funkce je stále k dispozici). Nyní je ale asi atraktivnější formou využití internetový prohlížeč, jehož prostřednictvím si můžeme na televizní obrazovku přenést libovolné internetové stránky. Samozřejmě, že psaní adres a ovládání pohybu po stránkách dálkovým ovladačem není nijak zvlášť pohotové, ale výrobce se alespoň pokusil situaci vylepšit volitelným pohybem kurzoru po stránce – vybrat lze buď pohyb plynulý, nebo skokový (po aktivních polích stránky). Navíc lze k přehrávači připojit i myš a klávesnici… Výrobci ovšem už od počátku internetových funkcí v televizorech a ostatních AV přístrojích více než na prohlížení klasických stránek sázejí na předdefinované aplikace. Bezesporu kladným vývojovým rysem je, že kdysi výrobcem pevně daný výběr je nyní více méně volitelný – aplikací už je totiž tolik, že by se stejně nevešly a tak si můžeme vybírat z nabídky Samsung Apps, která je skromnější obdobou webových obchodů pro podobné aplikace do telefonů a tabletů. Zde se ale o obchod v pravém slova smyslu nejedná, nabídka je zdarma. Při provozu internetových funkcí – souhrnně nazývaných Smart Hub – bylo vadou na kráse občasné zamrznutí (pokud při aktivaci ikon z výroby přeinstalovaných aplikací stisknete i tlačítko doprovodných voleb Option, zamrzne Smart Hub vždy…). Také jsem nepochopil proč některé aplikace – výrobcem předdefinované – nelze odinstalovat (Óčko není můj hudební vkus a fotografie na „sdílecí“ server Rajče také nedávám, takže bez obou bych se rád obešel, ale nešlo to), zatímco ostatní ano… Naopak ke kladům počítám přítomnost obou velkých internetových videopůjčoven Voyo i Topfun, jinými slovy fakt, že výběr výrobce přenechal uživateli. 
 
Kamarád s mobilem i tabletem 
Celou řadu možných způsobů vzájemné komunikace pak přehrávač (stejně jako aktuální firemní televizory) nabízí pro tablety a moderní mobily. Po stažení příslušných aplikací do těchto přístrojů je lze nejen používat jako dálkové ovladače, ale jejich displeje mohou posloužit – v dosahu domácí Wi-Fi sítě – i jako externí obrazovky; a díky duálnímu tuneru přehrávače mohou zobrazovat i odlišný program, než jaký běží na televizoru. Ještě dál – a to i doslova z hlediska vzdálenosti – se dostaneme prostřednictvím tzv. Vzdáleného přístupu. Ten umožňuje stáhnout si multimediální soubory (s výjimkou nahraných televizních pořadů) nejen z harddisku přehrávače, ale i s dalších úložišť na domácí síti (z počítače, NAS serveru apod.), na nichž je nainstalován program AllShare Play, do mobilních telefonů, tabletů, ale i notebooků. Přes internet, takže prakticky odkudkoliv. Pod programem AllShare Play přehrávač funguje samozřejmě i „doma“ jako multimediální přehrávač; zvládá většinu dnes používaných formátů, takže dostat na obrazovku televizoru videa či fotografie z počítače není žádný problém. Zkoušená videa v MKV, DivX, AVCHD přehrál perfektně, v prvních dvou případech i se správně zobrazenými (po volbě příslušného kódování v menu Option) českými titulky. Fotografie nepostrádají funkce slideshow i s možným hudebním doprovodem, u hudby bylo příjemným překvapením, že Samsung zvládl kromě obvyklých empétrojek i bezztrátový FLAC. 
V době všeobecné mánie internetového sdílení čehokoli s kýmkoliv výrobce logicky neopomenul ani vyznavače sociálních sítí. Nejen, že aplikace jednotlivých portálů jsou ke stažení na Samsung App, ale v režimu Social TV si je můžete – třeba všechny – sdružit do aplikace jediné a ještě při jejich používání sledovat televizi. A pokud dáte před sociálními kolosy přednost raději intimnějšímu řešení, můžete si v rámci funkce Family Story vytvořit de facto vlastní síť, třeba pro rodinu a pár kamarádů… Samozřejmě opět s možností informace o nových „přírůstcích“ nejen na obrazovce, ale na displejích kompatibilních mobilních zařízení. 
Výrobce tedy tentokrát pojal síťové a multimediální možnosti opravdu zeširoka a vytvořil moderní přístroj skutečně dýchající současnými trendy. A tak v té pestré paletě internetové a mobilní komunikace málem zapomenete na to, co má tento přístroj stále v názvu: ano, umí také, zcela bezchybně, přehrávat i klasické diskové nosiče, Blu-ray (včetně všech nových zvukových formátů), DVD, CD, a to i v případné datové podobě (třeba filmů DivX či MKV), která už ale houfně skomírá ve prospěch síťových i externích pevných disků. Celkově tedy jde o přístroj, který i přes pár nedotažeností bezesporu posune vaši domácí audiovizuální zábavu do nových dimenzí. 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑