Audio

Publikováno 14. ledna 2013 | Pavel Víšek

0

Reproduktorové soustavy Spendor S3/5R2

Zeslabení nejsou slabinou 
Stěny malých a štíhlých uzavřených ozvučnic (s vnitřním objemem necelých sedmi litrů) tvoří MDF desky, které jsou na několika místech záměrně zeslabeny na pouhých 12 mm, což podle šéfkonstruktéra Philipa Swifta (mimochodem zakladatele firmy Audiolab) redukuje nežádoucí rezonance; každopádně dostatečně tuhé kabinety „nezvučí“, k reprodukovanému zvuku nepřidávají další neharmonické zkreslení. Jako v minulosti se typové číslo rozrostlo díky novým reproduktorům. Norský tweeter značky SEAS má impregnovanou textilní kalotu o průměru 22 mm se širokým závěsem, kmitací cívku chladí ferrofluid, tekutá suspenze z magnetických nanočástic, takže trvalá zatížitelnost (100 W) tak malých soustav příjemně překvapí. Ještě výraznější změnu přináší nový firemní středobas o průměru 140 mm s hlubokou kónickou membránou, která je tentokrát vyrobena z polymeru EP39 (= engineering polymer variant 39). Ten zvítězil v materiálovém klání nad papírem i kovem, protože je akusticky netečný a reprodukci zvuku nijak nezabarvuje. Vyzařování membrány ve středním pásmu optimalizuje pevný plastový difuzor ve tvaru projektilu, její závěs tvoří obvyklá pryžová vlnka a pohon zajišťuje robustní feritový magnet. Kvalitě obou měničů přitakává rovněž minimální impedance soustav, jež nikdy neklesá pod tři čtvrtiny jmenovité hodnoty, což ocení každý zesilovač. Na zadní stěně najdeme kousek nad základnou plastové subšasi s párem masivních izolovaných šroubovacích terminálů, které si poradí s kabely zakončenými banánky i bez alibistického „odzátkování“. Nejde o žádné šetření na nepravém místě, společnost Spendor Audio Systems stejně jako jiné renomované značky mezi příznivce bi-wiringu (respektive bi-ampingu) prostě nepatří. 

 
Nic pro „lampárny“ 
O pasivní výhybce se anglický výrobce blíže nezmiňuje, ale podle všeho používá zapojení 3. řádu (se strmostí –18 dB/oktávu). Důležitější informací je poměrně vysoký dělicí kmitočet 4200 Hz, který představuje záruku, že v kritické části středního pásma je kmitočtová charakteristika dostatečně vyrovnaná. Nízká charakteristická citlivost (84 dB/W/m) víceméně vylučuje spojení soustav se zesilovačem s malou výkonovou rezervou, což je nejčastěji případ elektronkových konstrukcí a základních modelů integrovaných zesilovačů (2x 50 W při osmiohmové výstupní impedanci můžeme považovat za minimum). Kmitočtový rozsah od 75 do 20 000 Hz výrobce vztahuje k úzkému pásmu, takže o vyšší basy nemají S3/5R2 rozhodně nouzi: při útlumu –6 dB se dostanou na 60 Hz a tady samozřejmě ještě nekončí. Pokud kompaktní soustavy umístíte do „regálu“, bude to skoro zločin. Výrobce doporučuje stojany, které základny kabinetů posunou do výšky 50 až 65 cm (referenční je vždycky rovina uší sedícího posluchače), alternativu nabízí případně některý z kloubových držáků pro instalaci na zeď, uzavřené ozvučnice nepotřebují „za zády“ tolik místa, nemluvě o posílení reprodukce basů. 
 
Netopýří ucho 
Soustavy Spendor se vyznačují vyváženým a neutrálním zvukovým obrazem s vynikající lokalizací nástrojů i předozadním prostorem. Výšky jsou průzračné a střední pásmo do detailu prokreslené. 
Vzhledem k platným fyzikálním zákonům hlubší basy chybí, ale ty vyšší jsou jisté, přesně definované. 
Buzeny dostatečně výkonným zesilovačem s odpovídajícími nahrávkami hrají velice živě, dynamicky, ale vždycky přirozeně. Nejenom vokály vyznívají opravdu fenomenálně. -pv
 
Na čem se testovalo 
Soustavy doplnily komponenty Rotel, integrovaný zesilovač RA-12 a CD přehrávač RCD-12. Kabeláž byla značky Xsymphony, signálová Pure Silver Fantasy, reproduktorová Alpha Hybrid. Jako testovací posloužily CD Kronos Quartet: Rainbow/Music Of Central Asia Vol. 8 (Smithsonian Folkways, 2010), Michal Prokop & Framus Five: Sto roků na cestě (Joe’s Garage, 2012), The Singers Unlimited: The Complete A Capella Sessions (MPS/Universal Music, 2006) a CD-SHM Chick Corea & Gary Burton: Crystal Silence (ECM/Universal Music Japan, reed. 2008). 
 
 
SPENDOR S3/5R2: 29 990 Kč
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑