Video

Publikováno 22. ledna 2013 | Bohumil Herwig

0

Multimediální přehrávač Gogen PMP 720

Bez lokalizace 
V hlavní nabídce najdete pouze tři položky – Movie, Music a Photo, přes něž spustíte příslušná multimédia buď z SD karty, nebo z USB paměti. Vnitřní paměť není k dispozici. Již z označení položek asi tušíte, že přehrávač neumí česky, což se projeví i v názvech souborů, z nichž vypadávají české znaky. Souborový manažer pracuje s jednoduchým systémem, seznamem adresářů, v nichž se nacházejí přehratelná (a někdy i nepřehratelná) multimédia. Jednoduché ovládání tlačítky na přístroji dovoluje pouze základní úkony. Home vás vrátí do hlavní nabídky, Enter zajistí spuštění souboru (Play) a hlasitost obstará delší podržení tlačítek Vol. Chybí klasické Stop a Pause, ty jsou k dispozici až na malém dálkovém ovladači, který už nabízí obsluhu kompletní, včetně funkce Setup. 

PMP 720 není z hlediska práce s formáty videa příliš univerzální, alespoň na dnešní dobu. Podpora HD nahrávek z kamer a fotoaparátů je prakticky nulová a ze všech možných testovacích souborů (MPEG4, H.264, AVCHD…, mj. koncovky MTS, M2TS a MP4) nepřehrál ani jeden. Manažer sice zobrazil soubory MOV (Quick Time Movie), ale nebylo možné jej spustit. Ani práce s nahrávkami v nízkém rozlišení nebyla ideální – fungovalo mi v podstatě jen klasické MPEG2, MPEG4 už nikoli. Filmy v DivX a Xvid GoGEN přehrál bez potíží, s moderním kodekem X.264, či s MKV a WMV HD jsem však žádné úspěchy neslavil. Největší problém ale nastal u externích filmových titulků. Ne, že by se ty s koncovkami srt a sub nezobrazily, ale díky nízkému rozlišení displeje byly nečitelné a v nastavení velikost ovlivnit nijak nelze. U muziky v MP3 byly k dispozici ID3 Tagy, přehrávač si poradil i s WMA, u obou formátů včetně nejvyšších datových toků. Fotografie GoGEN podporuje v JPG a BMP, ty první jsou zobrazovány překvapivě rychle i při objemech pět, šest megabajtů, i podstatně menší BMP se však zobrazuje řádově pomaleji. Při přehrávání fotografií se vám automaticky spustí hudba, pokud přehrávač na médiu nějakou najde. 
 
Výstup na televizor 
O co je obraz na displeji nepřesvědčivý, o to se při výstupu na televizor přes kompozitní AV výstup (a také díky resamplování v televizoru) vylepší. Řekl bych, že se dokonce překvapivě zdokonalí. Je ale stále vyšisovaný s vysloveně utlumenými a rozjetými detaily, a pokud bych ho měl k něčemu přirovnat, řekl bych, že to je takové horší DVB-T. I tak byl obraz přehrávaný na televizoru příjemným překvapením, tím je ostatně i samotná přítomnost video výstupu v přehrávači. Škoda, že se při propojení nevypne LCD displej, což by významně prodloužilo dobu provozu na akumulátor. Vypnout jej bohužel nelze ani v menu, kde vedle zmiňované velikosti titulků neovlivníte ani rozlišení externího výstupu. U obrazu na LCD sice přizpůsobíte parametry jasu, kontrastu, barevného tónu, sytosti a ostrosti, ale nic moc od úprav nečekejte. Video výstup má nejspíše – subjektivně vzato – nastaveno shodné rozlišení jako displej, tj. 480 x 234 bodů, i když se to nepodařilo ani u dovozce spolehlivě ověřit. Při přehrávání filmů vydržel zabudovaný akumulátor dvě hodiny, dobil se – při vypnutém i zapnutém přístroji – za zhruba tři hodiny. Stav dobíjení poznáte podle barvy diody, na displeji bohužel žádný indikátor nic nesignalizuje. Stav akumulátoru se neukazuje ani během přehrávání a dokonce ani tehdy, když vyvoláte podrobnější informace. Jen pár minut před samotným vybitím se objeví blikající symbol. 
A titulky? Na rozdíl od těch zobrazených na displeji jsou na televizoru čitelné. Abychom si rozuměli – velice nízké výstupní rozlišení je pochopitelně znát, takže jsou s výpadky a zubaté. S jistým úsilím jsou ale přece jen čitelné, i když to není ani zdaleka ideální a vůbec nehraje roli, že jsem přehrávač zkoušel s jednoduchým, ale jinak naprosto pohodovým televizorem Hyundai LLH24924DVDCR (cca 5 700 Kč, 58 cm). 
LCD displej GoGENu má velice nízké pohledové úhly zespoda a shora, ze stran je to o něco lepší, odhadem nějakých 160 stupňů (výrobce ho neuvádí). Kvalita obrazu je vysloveně nízká a omezen nepochybně bude i počet barev (opět není uváděn). Zvuk ze zabudovaných reproduktorů je plochý a nevýrazný, výkon zesilovače zjevně minimální a celková úroveň tak značně závisí na zvukové kvalitě přehrávaného pořadu či hudby. Počítejte však s tím, že reprodukce se nevylepší ani po připojení kvalitních sluchátek. GoGEN PMP 720 má zejména kvůli nízké kvalitě displeje omezený rozsah použití, je vhodný především pro velmi nenáročné zájemce a uvidíme, zda si takový velice prostý výrobek dokáže v dnešní době na trhu najít své místo. Zvláště když nejlevnější tablet s displejem s vyšším rozlišením stojí o nějakých 400 Kč víc. 
 
 
GOGEN PMP 720: 1398 Kč
 
 
 
Rivalové: Na našem trhu momentálně žádní nejsou. 
 
 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑