Video

Publikováno 28. ledna 2013 | Miroslav Werner

0

Nebojte se videoprojektorů (rádce při nákupu)

LCD vs. DLP vs. LCOS a ti další

Podobně jako mezi zastánci plazmových a LCD televizorů zuří nekonečné argumentační bojůvky, můžeme se setkat s různými názory i na jednotlivé technologie projektorů. Pojďme si rozebrat podrobněji jejich výhody a nevýhody.

DLP (Digital Light Processing) v provedení „pro doma“, tedy tzv. jednočipovém (tříčipové projektory jsou určeny pro velká kina), zaměstnává hned dvě čilé součástky. Tou první je čip zvaný DMD (Digital Micromirror Device) a druhou je rotační barevný filtr. DMD, jak už anglický název napovídá, je soustava zrcátek (pro každý pixel obrazu jedno). Mohou kmitat a nastavovat se do žádoucí polohy díky piezoelektrickým členům, na nichž jsou nanesena. To umožní vytvořit pro každý bod jinou intenzitu odrazu světla, a tedy jas každého bodu. Protože by ovšem obraz v takovém řešení byl jen černobílý, přichází ke slovu rotační barevný filtr, který obarvuje jednotlivé záblesky kompletních snímků. Zásadní nevýhoda DLP: Obraz složený ze separátně obarvených záblesků nebude nikdy zcela klidný a na ostrých kontrastních konturách vytváří tzv. duhový efekt. Naopak velkou výhodou DLP je lepší zpracování světla. Dokážou se lépe vypořádat s případným zbytkovým světelným tokem a reagovat na nutné dynamické změny jasu celé scény, takže vynikají lepším podáním černé barvy při současném zachování detailů v tmavých scénách.

Proti duhovému efektu lze navíc poměrně úspěšně lze bojovat zvýšením počtu barevných výsečí, ale také zvýšením frekvence rotace filtru (a kmitu zrcátek). Čím je frekvence vyšší, tím méně lidské oko vnímá změny barev.

LCD, resp. 3LCD (Liquid Crystal Display) přivádí na scénu hned tři čipy (jednočipovým modelům je již nenávratně odzvoněno). Zpracovávají každou ze tří základních barevných složek zvlášť: červenou, zelenou, i modrou. O rozklad barev a výsledné složení do plně barevného obrazu se postarají dichroidní (polopropustná) zrcadla a optický hranol (Prism). Protože v LCD nic nekmitá, výsledkem je stoprocentně stabilní obraz. Nevýhodou může být horší podání černé barvy a tmavých scén (díky zbytkovému světlu procházejícímu skrz čipy a objektiv) a při bližším pohledu se může projevit také tzv. screendoor efekt, nebo chicken-wire efekt. O co jde? Každý LCD čip má mezi jednotlivými body na LCD panelu mezery, které budou viditelné i ve výsledném obrazu. Je na konstruktérech optiky a LCD panelu, jak budou mezery velké a nakolik se pokusí vyřešit tento problém zákrytem panelů a dalšími fígly. Těmi jsou různé filtry, jež mají blahodárný vliv i na věrné barevné podání. Účinnou metodou, jak dosáhnout na vyšší kontrast a na hluboké černé plochy namísto šedivých, je využití dynamického řízení jasu.

Screendoor efektem samozřejmě trpí i další dvě konkurenční technologie, tedy LCOS a DLP, avšak u nich je díky principu odrazu světla mezera mezi jednotlivými body o něco méně patrná.

LCOS (Liquid Crystal on Silicon) je tříčipové řešení, s nímž se můžete setkat i pod jinými názvy. LCOS obvykle využívá firma Canon, DILA či HD-ILA značka JVC a Sony nazývá své čipy zkratkou SXRD. Každý výrobce přináší do řešení své invence a modifikace, princip je však stále v podstatě shodný. Stejně jako u DLP se využívá odrazu světla od odrazivé plochy, tou je však v tomto případě kovová vrstva, na které jsou umístěny LCD krystaly, které řídí právě odrazivost světla. Díky tomu nedochází ke kmitání (jako u jednočipových DLP), ani k průchodu zbytkového světla (jako u LCD). To vše krát tři, neboť LCOS využívá stejně jako LCD tří monochromatických čipů, které se starají o jednotlivé základní barvy.

Zdá se tedy, že by LCOS mohl být tou nejlepší spásnou technologií pro (nejen) domácí projekci, ale obě konkurenční technologie jim díky zmíněným fíglům šlapou na paty, tím spíš, že LCOS projektory jsou  daleko dražší – při stejných parametrech s konkurenční technologií se obvykle dostáváme na dvoj- až trojnásobek ceny, a to obvykle s nižší svítivostí.

720P nebo 1080P?

I když bývají projektory výrazně levnější (především s ohledem na přepočet úhlopříčky na peněženku) než televizory, měli bychom se ptát, zda si vystačíme s malým HD, tedy rozlišením 1280 x 720, či bychom měli šlápnout plnou Full HD tlapou do dvou miliónů pixelů v podobě projektoru s čipem 1920 x 1080. Odpověď je nasnadě: záleží na tom, v jaké kvalitě jsou filmy, jež si budete promítat. Pokud  vlastníte několik poliček Blu-ray disků, je lepší sáhnout pro Full HD řešení. Pokud naopak budete provozovat především hry a filmy sledujete z DVD přehrávače, pak si vystačíte s rozlišením 720p, v němž je také uložena značná část HD herních titulů. Vyplatí se to: cena Full HD projektorů je při srovnatelné výbavě přibližně o polovinu vyšší než u projektorů s rozlišením 1280 x 720 či 1280 x 800 pixelů.

Koho tedy zvolit?

Jednou z nápověd může být cenovka. Pokud je pro vás hledisko peněženky o něco méně důležité, bude dobře si nejprve ověřit, jak moc konkrétně vašemu zraku vadí všechny výše zmíněné nectnosti jednotlivých technologií. Dobrý prodejce by měl mít také dobře vybavenou předváděcí místnost. Nechte si jednotlivé technologie a modely ukázat a až teprve potom zakupte. Nejlépe u onoho schopného prodejce, u větší investice v podobě projektoru není nutné šetřit každou korunu na e-shopech. V dobrém obchodě vám totiž pravděpodobně dobře poradí i s instalací a nastavením, případně takový servis mohou v menší či větší míře sami nabídnout či alespoň vám asistovat.

 

Acer H5360/Acer H5360BD

od 11 506 Kč/od 14 674 Kč

Acer H5360 byl jeden z prvních modelů, které přinesly do domácího kina, respektive výukových sestav aktivní 3D zobrazení v příjemně sledovatelných 120 snímcích za sekundu. K tomu, abychom si užili 3D filmy např. z 3D Blu-Ray, je však nutné využít PC (s 3D kompatibilní kartou Nvidia) se softwarovým přehrávačem (Total Media Theatre nebo Cyberlink Power DVD), nebo externí konvertor. H5360 pracuje jak v 3D DLP link režimu, tak právě v režimu Nvidia. Nedávno představený, interně přepracovaný model H5360BD (koncovka v názvu napoví) je pak již bez externího konvertoru možné připojit přímo k 3D BD přehrávači. Oba Acery podávají barevně slušně vyrovnaný obraz i v 3D režimech (kdy je obvykle barevné podání zkreslené průchodem přes brýle), jsou poměrně tiché a vzhledem ke svým téměř miniaturním rozměrům a přiložené brašně i vhodné pro přenosné 3D instalace. Dálkový ovladač se zasunuje do štěrbiny na vrchu skříně projektoru, takže ho neztratíme. V „zašoupnuté“ pozici ovladač slouží jako tlačítka na krytu projektoru, protože Acer jiná tlačítka než On/Off na skříni nenabízí.
 

BenQ W700/W703D

od 12 319 Kč/od 13 219 Kč

Podobně jako dvojice projektorů Acer, i u dvojice 3D projektorů BenQ to vypadá, jako by si z oka vypadly. A skutečně, ta pravá evoluce se koná uvnitř. BenQ W700 poradí „jen“ s 3D formáty 720p/120Hz (z vhodných externích zdrojů, jako je třeba přehrávač pro projektory Optoma 3D-XL, případně PC s grafickou kartou Nvidia), nabídne W703D již plnou kompatibilitu s Full HD 3D zdroji signálu (3D Blu-Ray přehrávač, PlayStation 3, eGreat R200S a dalších) ve formátu 1080p/24fps frame packing. Na rozdíl od některých předchozích modelů má také W700 plnou certifikaci pro 3D Vision. Zoom objektivu 1,1:1 u modelu W700, respektive 1,11:1 u modelu W703D je pro danou kategorii a technologii standard, je tedy nutné volit větší odstup zavěšení projektoru od projekční plochy než třeba u konkurenčních LCD strojů. W703D zná i několik algoritmů na konverzi 2D do 3D signálu (a nefunguje to úplně špatně), dají se nasadit libovolné brýle 3D DLP link, v případě konfigurace s PC s kartou Nvidia pak i brýle Nvidia 3D Vision (v tu chvíli ovšem musí přijít na řadu softwarový přehrávač a Nvidia 3D synchronizační vysílač).
 

BenQ W1070

od 18 680 Kč

Malý velký projektor. Skříň promítačky (úhledná, téměř hranatá, avšak s elegantně zaoblenými rohy) nedává tušit, že máme před sebou stroj, který zvládá nejen Full HD projekci, ale také plné 3D Full HD režimy. Design se opravdu povedl a na rozdíl od podivných obrácených truhlíků, ve kterých si poslední dobou designéři Benq libují, se hodí do jakéhokoliv interiéru, aniž by urazil či jen rušil. Optika nenabízí Lenshift (za dané peníze ho ani neočekáváme, k dispozici je vertikální digitální Keystone), projekční poměr je nastavitelný ve výborném rozsahu 1,15 až 1,5x. Dostatečný jas 2000 ANSI lumenů doprovází nadstandardní (alespoň u DLP projektorů) kontrast 10 000:1. Konektor mini USB na zadním panelu by mohl svádět k možnosti přímého přehrávání multimediálních souborů, je však určen jen pro servisní účely. Výstup pro externí synchronizační vysílač 3D BenQ nevyvádí, ke stereoskopickému zobrazení tedy musíme sáhnout po 3D DLP link brýlích. Od prvních nesmělých krůčků se nové okuláry od BenQ docela činí, fungují však samozřejmě jakékoliv jiné brýle příslušného nejrozšířenějšího 3D standardu. Projektor má vestavěné reproduktory, které sice pravděpodobně nevyužijeme (určitě ne při pevné instalaci), ale při cestování se občas mohou hodit.
 

BenQ W1100

od 21 276 Kč

Značka BenQ je až na občasné výjimky potvrzující pravidlo stoupencem technologie DLP, do konstrukcí optiky projektorů pak ale vnáší i vlastní invenci. Jedenáctistovka patří mezi již na trhu dobře zavedené, relativně levné a slušně vybavené 2D Full HD projektory. S ohledem na ostatní DLP konkurenci nabízí velmi slušný jas: 2000 ANSI lumenů je více než dostatečných i pro projekci za mírného šera, aniž by výrazně utrpělo barevné podání. Kontrast bez proměnného řízení světelného toku nabídne poměr 4500:1, Lenshift v této kategorii pochopitelně chybí a ostření i zoom jsou manuální. Optika se zoomem 1,5x patří u DLP projektorů mezi vyšší hodnoty (levnější modely obvykle dosahují 1,1x až 1,2x zvětšení). I z relativně krátké vzdálenosti tak můžeme vytvořit poměrně velký obraz. Samozřejmostí je plná výbava analogovými vstupy, stejně jako dvojice digitálních konektorů HDMI ve variantě 1.3. Také hlučnost větráku dosahuje velmi slušných nízkých hodnot (22–26 dB).
 
 

Epson EB-W02

od 11 190 Kč

Výrobce řadí tento typicky kancelářský model do kategorie tzv. multimediálních projektorů, čímž nám naznačuje, že jeho určení může být o něco širší a zajímavější. Projektor s rozlišením 1280 x 800 však nenabídne (na rozdíl od svého sourozence EH-TW480) digitální HDMI vstup. Musíme se spokojit s analogovým vstupem YUV na konektoru VGA/PC in. Pro kancelářské uživatele je však zajímavý USB port, díky němuž lze projektor přímo připojit jako druhý displej a přepínat ho přímo v prostředí operačního systému, případně na něj rozšířit pracovní plochu. Jasu má projektor na rozdávání: 2600 ANSI lumenů znamená, že rozhodně nemusíme zatemňovat ani zasedačku s velkými okny, kontrast 3000:1 je dostatečný, prozrazuje však, že projektor nemá dynamicky řízenou clonu. Zajímavá je funkce automatického Keystone podle polohy projektoru, respektive jeho přední podpěrné nožky. Lenshift v dané cílové (i cenové) kategorii nehledejte.
 
 

Epson EH-TW480

od 12 907 Kč

Čtyřistaosmdesátka, i když by k tomu modelové číslo mohlo svádět, nemíří do standardního NTSC rozlišení (tedy standardu pro analogový televizní signál), ale je plnohodnotným 720p projektorem. Šasi v podstatě vychází ze shodné koncepce s modelem EB-W02, dokonce nenabídne ani typický filmový poměr stran 16:9 (1280 x 720 bodů). Přidává navíc HDMI vstup, akceptující rozlišení až do 1920 x 1080 (pochopitelně s přepočtem na nižší, nativní, tj. přirozené pro tento 3LCD model). Z kancelářské varianty EB-W02 si zachovává automatické nastavení Keystone s ohledem na pozici projektoru, ale i dvojici USB konektorů. Díky jednomu lze použít EH-TW480 jako externí grafickou kartu se zobrazovačem, druhý slouží pro připojení flashové paměti či přímo fotoaparátu pro prohlížení snímků. Kontrast i jas v podstatě zůstává shodný s EB-W02, na úrovni 3000:1, respektive hodnotě 2800 ANSI lumenů. Znamená to, že se proměnné řízení clony nekoná, v dané cenové kategorii však nejde o zásadní provinění. EH-TW480 oslovuje fanoušky domácího kina, stejně jako hráče her (takový Xbox či PlayStation dostávají na projekční ploše úplně jiný rozměr, a to přeneseně, i doslova).
 
 

Epson EH-TW5900

od 26 040 Kč

Nejlevnější Full HD 3D LCD projektor na trhu, přitom se skvělou svítivostí a dynamickým řízením kontrastu. Tak bychom mohli jednoduše shrnout popis Epsonu EH-TW5900. Model se na trhu zabydlel již téměř před rokem a záhy se dočká obměny v podobě modelu EH-TW5910 (nejvýrazněji se bude lišit v brýlích na 3D: Epson opouští infračervenou synchronizaci IR a vstupuje do RF, tedy prostřednictvím rádiových vln. Dalším vylepšením je dodatečná konverze 2D-3D). V balení ani jednoho z těchto modelů však brýle nenajdeme, je nutné si je přikoupit (Epson však dělá dobře – vyloženě „budgetový“ projektor ořezal především na balení, nikoliv na funkcích). K dispozici je poměrně velký poměr projekční vzdálenosti: velikosti obrazu 1,6:1 je sice u LCD poměrně standardem, potírá však většinu DLP konkurence. Díky proprietárnímu řízení synchronizace netrpí neduhem možného prohození levého a pravého obrazu při promítání ve 3D (jak se může přihodit u běžného 3D DLP linku). Pokud by však přesto k prohození obrazu pro obě oči prošlo (například na úrovni zdrojového signálu), lze obraz dodatečně přepnout. Projektor je vybaven dvěma HDMI vstupy ve variantě 1.4 a s plnou podporou Full HD 3D.
 
 

Optoma HD23

od 17 892 Kč

Na první pohled jednoduše ovladatelný, čistě elegantně a úhledně navržený projektor. V bílé skříni – to je snad jediný zdvižený prst z naší strany, neboť světlá skříň obvykle odráží světlo z projekční plochy, což se může při projekci v zatemněné místnosti negativně projevit… Nabízí ve své cenové kategorii poměrně vysoké hodnoty jasu i kontrastu: 2500 ANSI lumenů a 5000:1. Stejně tak objektiv nabízí nadstandardní poměr vzdálenosti a šířky obrazu, zvětšuje 1,5 až 1,8x. Docílíme tak opravdu velkého obrazu, a to i v nedokonalých světelných podmínkách při neúplném zatemnění. Srdcem projektoru je DLP čip a rotační barevný filtr s šesti výsečemi. To dává obrazu poměrně vysokou ostrost a smysl pro detail, aniž by se výrazně projevoval duhový efekt. Kromě obvyklé analogové konektivity nalezneme na zadním panelu hned dva vstupy HDMI 1.3. Lenshift se nekoná, pouze vertikální digitální keystone. Přehledná podsvícená dálka má tvar piškotu, čímž velice dobře pasuje do ruky a i po tmě s ostatními piloty jen těžko zaměnitelná.

 

Další informace o údržbě projektorů, promítacích plátnech, možnostech propojení s dalšími přístroji a přehlednou tabulku najdete v tištěném čísle Sterea & Videa 1/13.

 

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑