Video

Publikováno 4. února 2013 | Martin Taraba

0

Sony Bravia: 4K na Karláku

Konkrétně jde o 3840 bodů horizontálně a 2160 vertikálně, tedy čtyřnásobkem dosavadního plného vysokého (Full HD) rozlišení. Takovéto obrazovky byly už k vidě-ní od jiných značek před půldruhým rokem na výstavě IFA (Berlín) a později CES (Las Vegas), tehdy však ještě zdaleka nebyly určeny k prodeji, natož pak na českém trhu. Na něj vstoupila jako prvá a do uvedení Sony KD-84X90O5 i jako jediná, podstatně menší Toshiba 55ZL2 (S&V 1/13). Trochu matoucí je, že u této novinky se jak japonský výrobce (Sony), tak tuzemský prodejce (Elvia) drží označení 4K, primárně zavedeného pro projektory v kino-sálech (které mají ještě o něco větší počet bodů a širokoúhlejší poměr stran), přestože americká CEA (Consumer Electronics Asso-ciation) pro takovéto obrazovky či displeje už v říjnu jednomyslně schválila a nadále doporučuje po-jmenování „Ultra High-Definition“ nebo „Ultra HD“ (viz S&V 11/12). Tím se ale nenechme vyvést z míry a podívejme se na samotný televizor důkladně a zblízka.

Jmenuje se Bravia KD-84X9005, z čehož lze vyčíst jeho úhlopříčku 214 cm (84 palců). Díky úžasnému rozlišení se na tuto obrovskou plochu lze dívat z kratší vzdálenosti, než jaký je její rozměr – výrobce uvádí od 1,6 metru. Pro zvukovou složku odpovídající obrazu je osazen virtuální 5.1 prostorový zvuk s celkem deseti reproduktory a čtyřmi zesilovači o souhrnném výkonu 50 W. Součástí televizoru jsou dva stojany různé výšky pro instalaci na stůl nebo na podlahu; lze jej samozřejmě i zavěsit, ale v tom případě počítejte s bezmála metrákovou váhou. Konstrukční hloubka panelu s podsvícením Dynamic Edge LED je pouhých 9 cm, spotřebovává až 580 W, v domácím prostředí při optimálním nastavení jasu, kontrastu i zvuku průměrně 360 W. Zvládá též 3D prostorový obraz a jeho cena 649 990 Kč zahrnuje krom instalace u zákazníka a tříleté záruky i dvoje lehké a elegantní pasivní polarizační 3D brýle Sony BKM-30G. Je vybaven technologií zpracování obrazu X-reality Pro, která vstupní signál s jakýmkoliv rozlišením analyzuje, optimalizuje a adaptabilně upscaluje na osmimilionové Ultra HD, čímž obejde problémem nynější nedostupnosti jakéhokoliv nativního obsahu s takto vysokým rozlišením.

Na jaře letošního roku se i do Česka očekává příchod prvních nahrávek. Sice stále ve Full HD na discích Blu-ray, ale remasterovaných do rozlišení 4K. Měly by (stejně jako např. dosud vzácná DVD SuperBit oproti běžným DVD) poskytnout vyšší kvalitu, odpovídající 4K zobrazovačům. V zámoří se pak pravděpodobně ještě letos spustí on-linová „půjčovna“ streamující nativní „4K“ obsah. Na podrobnosti technického řešení, natožpak její rozšíření do Evropy si ale budeme muset ještě počkat.

Jsme rádi, že v případě Ultra HD se Sony na nic nevymlouvá a již i u nás rázně rozsekl odvěkou otázku, zda bylo první vejce nebo slepice. Průkopnickému modelu KD-84X9005 se budeme věnovat podrobněji v S&V 3/13.

Martin Taraba

 

Tags:


O autoroviNapsat komentář

Zpět nahoru ↑